کدخبر: 107147

قیمت جهانی نفت در امروز (۹۹/۰۴/۰۹)

قیمت نفت تحت تاثیر افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در امریکا و کشورهای دیگر که ممکن است به وضع محدودیت و افت تقاضا برای سوخت منجر شود، امروز (دوشنبه) برای دومین روز معامله متوالی کاهش پیدا کرد.

اقتصاد قیمت جهانی نفت در امروز (۹۹/۰۴/۰۹)

بهای معاملات نفت برنت ۷۲ سنت معادل ۱.۸ درصد کاهش پیدا کرد و به ۴۰ دلار و ۳۰ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات نفت امریکا ۶۷ سنت معادل ۱.۷ درصد کاهش پیدا کرد و به ۳۷ دلار و ۸۲ سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت در مسیر ثبت سومین رشد قیمت ماهانه متوالی در ژوئن قرار دارد. این رشد قیمت نتیجه توافق تولیدکنندگان مشارکت‌کننده در گروه اوپک پلاس با کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه در روز در ژوییه است. همچنین تقاضا برای نفت با بازگشایی اقتصادهای بزرگ جهان پس از وضع محدودیتهایی که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وضع شده بودند، بهبود یافته است.

با این حال شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان روز یکشنبه از مرز ۱۰ میلیون نفر عبور کرد. موارد جدید ابتلا در کشورهای چین، نیوزیلند و استرالیا گزارش شدند که باعث شدند دولتها محدودیتهایی را دوباره وضع کنند.

هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC در این باره، گفت: موج دوم ابتلا در جریان است و این موضوع خوش بینی که شش تا هشت هفته گذشته در بازار وجود داشت را تضعیف کرده است. عامل دیگری که رشد قیمت نفت در مقطع فعلی را ضعیف کرده، حاشیه سود ضعیف پالایش، ذخایر بالای نفت و ازسرگیری تولید امریکا است.

با وجود تلاش‌های اوپک پلاس برای کاهش عرضه، ذخایر نفت امریکا که بزرگترین تولیدکننده و مصرف‌کننده نفت در جهان است، به رکورد بالایی صعود کرده است و به بالاترین رکورد همه زمان‌ها رسیده است.

اگرچه شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز طبیعی امریکا هفته گذشته به رکورد پایینی سقوط کرد اما قیمت‌های بالاتر نفت باعث شده برخی از تولیدکنندگان حفاری را از سربگیرند.

در این بین، شرکت نفت شیل چساپیک انرژی در امریکا به دلیل بدهی‌های سنگین و تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازارهای انرژی، خواستار حمایت در برابر ورشکستگی شد.

همچنین احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق در مصاحبه با روزنامه الصباح اظهار کرد که این کشور قراردادهای نفت با برخی از شرکت‌هایی که میادین نفتی پرهزینه را اداره می‌کنند را مورد بازنگری قرار خواهد داد تا همزمان با کاهش تولید، هزینه‌ها را نیز کاهش دهد. همکاری با اوپک به نفع عراق است تا ارزش بازار نفت را بالا ببرد.

بر اساس گزارش رویترز، عراق اوایل ماه جاری به کمیته نظارتی اوپک پلاس قول داد تولیدش را مطابق با سهمیه تعیین شده کاهش دهد.

منبع: ايسنا

ارسال نظر