|
کدخبر: 146074

تحریم سنگین علیه صنعت فولاد ایران

دولت ترامپ در روزهای پایانی عمر دولت ۱۶ فولادی را دوباره تحریم کرد.

معدن تحریم سنگین علیه صنعت فولاد ایران

دولت ترامپ در واپسین روزهای خود باز هم تحریم‌های گسترده‌ای علیه صنعت فولاد ایران وضع کرد. دولت ترامپ در آخرین روزهای خود باز هم به سراغ تحریم صنعت فولاد ایران رفت و ۱۶ شرکت و یک فرد مرتبط با صنعت فولاد ایران را تحریم کرد. فهرست شرکت‌های تحریم‌شده به شرح زیر است:

 مجتمع فولاد صنعت بناب

 مجتمع صنعتی اسفراین

 فولاد گیلان

 شرکت ثبت‌شده در آلمان با نام GMI PROJECTS HAMBURG GMBH به اتهام ارتباط با میدکو

 شرکت ثبت‌شده در آلمان با نام GMI PROJECTS LTD به اتهام ارتباط با میدکو

 شرکت چینی KAIFENG CARBON CO به اتهام فروش الکترود گرافیتی به فولادسازان ایرانی

 شرکت فولاد خزر

 شرکت مادرتخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)

 مجتمع فولاد پاسارگاد

 شرکت فولاد سیرجان ایرانیان

 مجتمع فولاد روهینا جنوب

 فولاد ویان

 مجتمع فولاد البرز غرب

 شرکت چینی WORLD MINING INDUSTRY COMPANY LTD به اتهام ارتباط با میدکو

 فولاد یزد

 فولاد زرند

تامین‌کننده چینی مواد مهم برای تولید فولاد ایران

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری امریکا (OFAC) یک تأمین‌کننده الکترود گرافیتی مستقر در چین که یک عنصر اصلی در تولید فولاد است و همچنین دوازده تولید‌کننده ایرانی فولاد و سایر محصولات فلزی و نمایندگی‌های فروش مستقر در یک شرکت بزرگ هلدینگ فلزات و معادن ایران در سه کشور خارجی را تحریم کرد.

شرکت چینی فناوری مواد جدید کربنی کایفنگ پینگمی. (KFCC) متخصص در ساخت مواد گرافیتی که از عناصر اصلی در تولید فولاد است.

بین دسامبر ۲۰۱۹ و ژوئن ۲۰۲۰، KFCC مجموعاً هزاران تن سفارشات مواد را برای چندین شرکت فولادسازی در ایران انجام داده است. در اواسط سال ۲۰۲۰، KFCC، با همکاری یک شرکت تجاری ایرانی، ۳۰۰ تن الکترود گرافیتی و تجهیزات متفرقه را به مجتمع فولاد پاسارگاد در ایران فروخته است.

شرکت‌های فولادی ایران و نمایندگی‌های فروش مستقر در خارج از کشور

اوفک در حالی ۱۲ تولید‌کننده یا هلدینگ تولید‌کننده فولاد در ایران را تحریم کرده است که ظرفیت تولید سالانه آنها به میلیون‌ها تن محصول فولادی می‌رسد.

مجتمع فولاد پاسارگاد یک تولید‌کننده فولاد ایرانی است و این مجموعه قادر به تولید ۱.۵ میلیون تن شمش فولادی در سال است.

شرکت مجتمع فولاد گیلان یک کارخانه نورد گرم با ظرفیت ۲.۵ میلیون تن و یک دستگاه نورد سرد با ظرفیت سالانه ۵۰۰۰۰۰ تن در سال را در اختیار دارد.

هر دو نهاد طبق ۱۳۸۷۱ E.O برای فعالیت در بخش فولاد ایران تحریم می‌شوند.

شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه مستقر در ایران (MIDHCO)، یک شرکت هلدینگ فلزات و معدن که شامل فولاد ایرانیان سیرجان و شرکت فولاد زرند ایرانیان، دارای ظرفیت تولید جمعی بیش از ۱۹ میلیون تن محصولات فولاد، آهن و مس است. MIDHCO هفده شرکت تابعه را شامل می‌شود، از جمله شرکت‌های در آلمان، چین و انگلستان که به طور کامل متعلق به آن شرکت هستند.

شرکت GMH Projects Hamburg GmbH یک شرکت تابعه MIDHCO که در آلمان مستقر است و به نمایندگی از شرکت فولاد سیرجان ایرانیان و شرکت فولاد زرند، به شرکت‌های خارجی هزینه تهیه قطعات و ماشین‌آلات را پرداخت می‌کند.

یک شرکت تابعه شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه مستقر در چین است و به دنبال توسعه روابط تجاری با تامین‌کنندگان چینی در این صنعت است.

شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه برای مالکیت، کنترل یا بهره‌برداری از شرکت ذوب آهن سیرجان و فولاد زرند ایرانیان، واحدهایی که بخشی از فولاد ایران هستند، تحریم شده است.

شرکت‌های «GMI Projects Hamburg GmbH، World Mining Industry Co»

در آلمان و U.K.-based GMI Projects در انگلیس برای مالکیت یا کنترل توسط MIDHCO تحریم شده‌اند.

همچنین اوفک شرکت فولاد خزر، مجتمع فولاد ویان، مجتمع فولاد روحین جنوبی، نورد فلز ساختمانی صنعتی یزد، مجتمع فولاد البرز غربی، مجتمع صنعتی اسفراین، مجتمع صنایع فولاد بناب، فولاد سیرجان ایرانیان و شرکت فولاد زرند از فولادسازان ایرانی را طبق EO ۱۳۸۷۱ برای فعالیت در بخش فولاد ایران تحریم می‌کند.

همزمان با این اقدام، وزارت امور خارجه KFCC و شرکت‌های حمل‌ونقل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (IRISL) و شرکت حمل‌ونقل حافظ دریای آریا را بر اساس بخش ۱۲۴۵ (الف) (۱) (ج) (II) آزادی و مقابله با ایران برای تامین و انتقال گرافیت تحریم می‌کند.

منبع: دنیای بورس

ارسال نظر