|
کدخبر: 163777

نقش رهبری در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین

سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود از نقش رهبری در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین سخن گفت.

سیاست داخلی  نقش رهبری در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین

علی ربیعی درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین گفت: از سال ۹۲ مذاکراتی بین ایران و چین برای مقدمات این سند آغاز شده بود. در سفر رئیس‌جمهوری چین به ایران در ۳ بهمن ۹۴ مقدمات این سند راهبردی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به موجب پیشنهاد طرف ایرانی به منظور تنظیم روابط بلند مدت در بازه زمانی ۲۵ساله در هنگام این سفر طرفین در بیانیه منتشر شده آمادگی خود را برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند اعلام کردند و سپس رهبری معظم نیز این روابط را کاملا درست و حکمت آمیز دانستند.

او ادامه داد: در ۲ اسفند ۹۷ رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در سفر رسمی به چین به مانند همه سفرها، مجموعه برنامه‌ها و تفاهمنامه‌ها را دنبال می‌کند این موضوع را هم مطرح کردند و از نهایی شدن پیش نویس در آینده نزدیک خبر دادند.نهایتا پس از یک بار تبادل نظر در ۳ شهریور ۹۸ وزیر امور خارجه ایران پیش نویس برنامه راهبردی را طرف چینی ارائه داد. طرف چینی هم در فروردین ۹۹ نظرات خود را به ایران اعلام کرد و خرداد ۹۹ متن تفاهم شده در دولت به تصویب رسید و نهایتا با ملاقاتها و مذاکرات طرفین در ۷ فروردین ۱۴۰۰ سند امضا شد.

او گفت: با توجه به اهمیت کشور چین به عنوان یک کشور آسیایی و نیز نگاه ایران به تحولات آتی جهان و شکل گیری منظومه‌های قدرت جدید و نیز با توجه به رابطه خوب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی با دولت و تمایل دو رئیس‌جمهوری به داشتن نماینده ویژه برای پیگیری، با آقای لاریجانی برای پیگیری شد و ایشان نیز پذیرفتند و رهبری معظم هم این امر را تایید کردند.

ربیعی همچنین گفت: لازم به یادآوری است حتی در کنار مذاکرات شانگهای در پی سوال رئیس‌جمهوری چین، دوباره رئیس‌جمهوری ما بر حضور آقای لاریجانی تاکید کردند. معمولا در دولت کمیسیون‌های مشترک به وزرا یا سایر افراد واگذار می‌شود. ولی همگی آنها در چارچوب سیاست‌های وزارت خارجه حرکت می‌کنند.

 

منبع: خبرآنلاین
  • محمدرضا کیانفر ارسالی در

    علی ربیعی سخنگوی دولت

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...