|
کدخبر: 184958

هزینه وام مسکن در کانال ۶۰ هزار تومان

در هفته دوم تابستان هزینه تهیه وام مسکن تغییر چندانی نداشته و تقریبا ثابت مانده است. اما مقایسه با هفته های سپری شده در سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد این رقم در مرتبه بالایی قرار گرفته است.

راه و مسکن هزینه وام مسکن در کانال ۶۰ هزار تومان

از سوی دیگر در تحلیل متوسط هفت روزه قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن از ابتدای خرداد تا کنون نیز مشاهده میشود هزینه خانه دارشدن کماکان در مسیر رشد قرار گرفته است.

هزینه وام مسکن در کانال ۶۰ هزار تومان

متقاضیان وام مسکن برای دریافت وام می توانند اوراق تسهیلات خریداری کرده و بر مبنای آن از بانک مسکن جهت خرید خانه وام دریافت کنند.

اعتبار هر کدام از اوراق برای گرفتن وام ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است. مزیت این روش آن است که نیازی به منتظر ماندن درصف ندارد.

در روز شنبه ۱۲ تیرماه قیمت هر کدام از برگه هایی که در بازار خرید و فروش این اوراق به دست می آید در حد ۶۰ هزار و ۷۰ تومان ثبت شد که در مقایسه با چهارشنبه هفته قبل ۹۵۰ تومان کاهش پیدا کرد.

از آن جا که مجردین نهایتا مجاز به دریافت وام تا ۱۴۰ میلیون تومان و متاهلین ۲۴۰ میلیون تومان هستند تقسیم سقف اعتبارات دریافتی برای متقاضیان بر ۵۰۰ هزار تومان نشان می دهد که مجردین باید نهایتا ۲۸۰ ورق و متاهلین ۴۸۰ ورق برای دریافت وام مسکن تهیه کنند.

درهمین رابطه ضرب ۲۸۰ در قیمت کشف شده اوراق در بازار نشاندهنده هزینه ای ایست که متقاضیان مجرد برای دریافت وام نیازمند پرداخت آن هستند. به عبارت دیگر در روز شنبه مجردین تقریبا ۱۷ میلیون تومان و متاهلین ۲۹ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان هزینه بابت اخذ سقف وام خود پرداخت کرده‌اند. این قیمت تا روز دوشنبه برای متقاضیان دریافت وام اندکی کاهش پیدا کرد و پس از آن تا پایان هفته ثابت ماند.

درهمین رابطه هزینه دریافت وام در سه روز واپسین هفته اخیر برای مجردین در سطح ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و برای متاهلین ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به ثبت رسید و در این کانالها ثابت ماند.

هزینه نهایی وام مسکن نیز که باید متقاضیان در طول ۱۲ سال بپردازند در این سه روز برای متاهلین معادل با ۳۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و برای مجردین ۱۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان محاسبه می شود.

اوراق تسه

ثبات قیمت وام مسکن در هفته دوم تابستان

بررسی رشد روزانه قیمت وام مسکن از ابتدای تیرماه تا کنون نشان می‌دهد رشد روزانه هرینه وام پس از آنکه در روز ۹ تیرماه رشد ۴ درصدی را ثبت کرد دوباره روندی نزولی پیدا کرده و در روزهای اخیر تقریبا این رشد صفر بوده است.

به عبارت دیگر قیمت وام مسکن در روزهای دومین هفته تابستانی کشور تقریبا تغییری نداشته و در مرز تقریبا ۶۰ هزار تومان ثابت باقی مانده است.

با وجود ثبات هزینه وام مسکن اما بررسی این روند از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون نشان دهنده آن است که در این هفته سطوح قیمتی تقریبا در مراحل بالایی قرار داشته است.

درهمین خصوص قله ها و بیشینه های ثبت شده در هزینه وام مسکن از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون نشان از ۳ قله داشته که آخرین آن در روزهای هفته اخیر به ثبت رسیده است. به معنای دیگر با وجود ثبات قیمت وام مسکن اما این هزینه در میان هفته های سپری شده در سال ۱۴۰۰ تقریبا گرانتر شده است.در قاب دیگر افزایش سطح قیمت در نرخ سود آن نیز منعکس می شود.

اوراق تسه

نرخ سود وام مسکن؛ ۲۰.۸ درصد

نرخ اسمی وام مسکن همواره ۱۷.۵ درصد اعلام میشود. اما با توجه به آنکه متقاضیان علاوه بر بازپرداخت وام در طی ۱۲ سال مبلغی را نیز جهت اخذ وام از این مسیر می پردازند که با تغییر قیمت اوراق این نرخ نیز تغییر می کند.

ثبات قیمت اوراق در هفته دوم تابستان موجب شد تا نرخ سود این اوراق نیز پس از رسیدن به سطح ۲۰.۸ درصد ثابت مانده و تغییری نکند.

روند رو به رشد قیمت اوراق تسه

یکی از متغیرهایی که می تواند درتحلیل و بررسی روند قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن کارایی داشته باشد و مسیری از تغییرات قیمت را نشان دهد متوسط قیمت هفت روزه اوراق است.

این رقم در آخرین روز کاری این بازار برابر با ۵۹ هزار و ۷۰۰ تومان محاسبه می شود. روند متوسط هزینه وام در هر هفت روز نشان میدهد از ابتدای خرداد تا کنون دو پیک به ثبت رسیده که اکنون در مسیر حرکت به سطح پیک سوم است. بنابراین همانطور که در روند آماری این متغیر مشاهده می شود احتمالا در هفته بعد شاهد امتداد رشد قیمت برگه ها به منظور تهیه وام مسکن باشیم.

اوراق تسه

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...