|
کدخبر: 182140

بازار مسکن جان تازه گرفت!

روند کاهش قیمت در آخرین ماه فصل بهار متوقف شد و در خرداد ماه رشد ۳ درصدی قیمت مسکن را شاهد بودیم .

راه و مسکن بازار مسکن جان تازه گرفت!

روند کاهش قیمت در بازار مسکن که در دو ماه نخست سال ۱۴۰۰، در خردادماه متوقف شد و براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در خردادماه، قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحدی مسکونی ۳ درصد افزایش یافت. میانگین قیمت در این ماه ۲۹ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان است.

همچنین روند افزایش تعداد معاملات در خردادماه ادامه پیدا کرد و ۵ هزار و ۱۰۰ معامله در آخرین ماه فصل بهار به ثبت رسید که نسبت به ماه قبل ۲۹.۶ درصد افزایش داشت؛ اما نسبت به خردادماه سال گذشته ۵۲.۷ درصد کاهش داشته است. در خردادماه امسال همچنان سهم خانه‌های کم‌سن (صفر تا ۵ سال) بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله‌شده بود که با ۳۵.۸ درصد در جای نخست قرار داشتند.

منطقه‌ی ۵ نیز همچنان بیشترین سهم را از کل معاملات مسکن در شهر تهران به خود اختصاص داده و ۱۳.۹ درصد از معاملات شهر تهران مربوط به این منطقه است. منطقه ۱۰ با سهم ۹.۸ درصد و منطقه ۴ با سهم ۸.۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

۱۰ منطقه پرمعامله شهر تهران به ترتیب مناطق ۵، ۱۰، ۴، ۲، ۷، ۱۵، ۱۴، ۸، ۱ و ۱۱ هستند و ۱۲ منطقه باقیمانده ۲۸.۲ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

منطقه یک در خردادماه گران‌ترین منطقه شهر تهران بود و متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده ۶۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود و کمترین قیمت نیز همچنان مربوط به منطقه ۱۸ است که متوسط قیمت در این منطقه ۱۲ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان می‌شود.

خریدارانی که در خردادماه اقدام به خرید ملک کرده‌اند بیشتر املاکی که در دامنه‌ قیمتی ۱۵ تا ۲۰ میلیون بوده را خریداری کرده و دامنه قیمتی ۲۰ تا ۲۵ میلیون و ۲۵ تا ۳۰ میلیون بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ متر نسبت به سایر متراژهای خرید و فروش‌شده بیشتر بوده و ۱۴.۸ درصد معاملات را به خود اختصاص داده است. همچنین واحدهای با زیربنای ۵۰ تا ۶۰ متر با سهم ۱۴ درصد در رتبه بعدی قرار دارد. براساس آمارها، بیش از نیمی از معاملات مربوط به واحدهای مسکونی با متراژ کمتر از ۸۰ مترمربع هستند.

بررسی معاملات انجام‌شده در خردادماه نشان می‌دهد که بیشترین خانه‌های خرید و فروش‌شده بین قیمت ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد قرار داشتند و سهم ۲۰.۲ درصدی را از معاملات به خود اختصاص داده و واحدهایی که دارای ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و ۵۰۰ هزار تومان بوده معادل ۱۸.۲ درصد و واحدهایی که یک میلیارد و ۵۰۰ تا دو میلیارد بوده‌اند نیز ۱۱.۹ درصد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. در خردادماه  بیش از نیمی از معاملات مربوط به واحدهای مسکونی‌ای شده که کمتر از دو میلیارد قیمت داشتند.

مقایسه رشد ماهانه قیمت مسکن نسبت به اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد که بیشترین افزایش قیمت در خرداد مربوط به مناطق ۱۱، یک و ۲۲ است. منطقه ۲۲ با افزایش ۱۱.۸۹ درصدی بیشترین رشد قیمت نسبت به اردیبهشت‌ماه را داشته است. منطقه یک نیز با رشد ۱۰.۱۳ درصد در جایگاه دوم قرار دارد؛ اما سه منطقه همچنان در برابر افزایش قیمت مقاومت کرده؛ منطقه ۱۳، ۲۱ و ۲. همچنان شاهد کاهش قیمت‌ها بوده‌اند و منطقه دو ۱.۱۶ درصد کاهش قیمت داشته‌ایم و در منطقه ۲۱ معادل ۴.۷ درصد و در منطقه ۱۳ معادل ۶.۸ درصد ریزش قیمت را تجربه کردند.

 

مناطق ۶، ۱۵، ۲۰، ۱۸، ۸، ۱۹، ۱۷، ۱۲، ۱۱، یک و ۲۲ مناطقی بودند که بیش از متوسط افزایش ماهیانه رشد قیمت داشته‌اند. همچنین بیشترین رشد تعداد معاملات در منطقه ۲۰ تهران رخ داده است؛ یعنی حدود ۱۰۲ درصد. یکی از فعالان بازار مسکن در این منطقه می‌گوید به دلیل افزایش قیمت‌ها بسیاری از افرادی که نقدینگی اندکی دارند، برای خرید خانه به این منطقه مهاجرت کرده‌اند؛ زیرا امکان خرید مسکن با قیمت متری ۹ میلیون تومان هم وجود دارد.

حتی محله‌هایی مانند کهریزک یا باقرشهر که پیش از این کمتر در آن ساخت و ساز می‌شد، با رشد ساخت‌و‌ساز روبه‌رو بوده و یکی از نکات مهم افزایش تقاضا در این محل، دسترسی‌هایی مانند مترو است که امکان سفر ارزان و پرسرعت را به داخل شهر فراهم می‌کند.

براساس آمارهای بانک مرکزی رشد کرایه مسکن اجاری در شهر تهران ۳۳.۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است که نشان می‌دهد سیاست‌های وزارت مسکن درخصوص سقف افزایش نرخ اجاره تا ۲۵ درصد اجرایی نشده است.

با وجود رشد ۳ درصدی ماهانه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در خردادماه همچنان قیمت مسکن پایین‌تر از سطح قیمت محقق‌شده در اسفند سال ۹۹ یعنی ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان قرار دارد.

براساس این گزارش در منطقه یک با متوسط قیمت ۶۶ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان معادل ۲۵۹ معامله انجام شده، در منطقه ۲ متوسط قیمت هر مترمربع ۴۵ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان است، ۴۰۴ معامله به ثبت رسیده و در منطقه‌ی ۳ با متوسط قیمت متری ۵۸ میلیون معادل ۱۷۲ معامله انجام شده است. منطقه ۵ که رکورددار خرید و فروش است، با متوسط قیمت متری ۳۷ میلیون تومان معادل ۷۰۸ معامله در آن انجام شده است.

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...