|
کدخبر: 166581

اصطلاحاتی که به شما کمک می‌کند تا بازار مسکن را بهتر بشناسید

همان طور که همه‌ی ما می دانیم هر شغل و حرفه‌ای اصطلاحات رایج و پرکاربرد مخصوص به خودش را دارد. یکی از این حرفه‌ها که اصطلاحات حقوقی بسیار زیادی دارد، بازار ملک و مستغلات است. در ادامه این مطلب با رایج ترین و پرکاربرد ترین این اصطلاحات آشنا می‌شوید.

راه و مسکن اصطلاحاتی که به شما کمک می‌کند تا بازار مسکن را بهتر بشناسید

آشنایی با این مطالب به شما کمک می‌کند تا در زمان خرید ملک و یا رهن و اجاره به مشکل حقوقی برخورد نکنید و بررسی هوشمندانه‌تری به معاملات ملکی داشته باشید.

 

معرفی اصطلاحات رایج در بازار مسکن

اظهارنامه

اظهارنامه ، نوشته ای است که بر اساس قانون و مقررات تنظیم می شود تا حق شخص نویسنده را از فرد دیگر طلب کند . کاربرد اظهار نامه در بازار مسکن می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد . برای مثال : اگر فردی در آپارتمان حق شارژ ساختمانی را پرداخت نکند مدیر ساختمان این حق رو دارد تا با مراجعه به مراکز قانونی اظهارنامه ی خودش را مبنی بر پرداخت نکردن شارژ ساختمان ثبت کند . این تقاضا توسط مامور قانون به طرف دیگر اعلام شده و قابل پیگیری است . همچنین در موارد دیگر می توان به پرداخت نکردن اجاره ماهیانه مستاجر اشاره کرد . که در این صورت مالک این حق را دارد تا با پر کردن برگه اظهار نامه حق خودش را طلب کند.

اجاره نامه

اجاره نامه قراردادی است که طبق آن یک طرف از معامله به نام موجر ( صاحب خانه ) بخشی از مال یا دارایی خود را در قبال دریافت مبلغ مشخص در مدت زمان مشخص در اختیار فرد دیگر ( مستاجر ) قرار می دهد . بیشتر اجاره نامه ها رایج در بازار مسکن به صورت رهن و اجاره آپارتمان بوده. اما اختصاصی برای ملک نیست و برای اموال دیگر مانند خودرو نیز به کار می رود.

کاربری ملک

نحوه استفاده از یک ملک و یا ساختمان را کاربری ساختمان می‌گویند. کاربری یک ملک را می توان از سند صادر شده برای آن ملک تشخصی داد. در زمان خرید و فروش ملک و یا رهن و اجاره آن حتما به کاربری قید شده در سند توجه کنید.

گواهی پایان کار

بعد از ساخته شدن ساختمان و تکمیل آن ، مامور شهرداری بررسی های لازم را انجام می دهد . و در صورتیکه تمام مراحل ساخت و ساز به درستی و با رعایت کردن نکات ایمنی انجام شده باشد یک گواهی به نام ، گواهی پایان کار برای ساختمان صادر می شود . تایید و گرفتن این گواهی بسیار مهم و ضروری بوده و بدون آن هیچ ملکی حق سند زدن را ندارد. حتما قبل از خرید آپارتمان به این نکته توجه کنید.

بنچاق

بنچاق یک سند عادی است که در گذشته بسیار رواج داشته . بنچاق ها توسط افراد با سواد نوشته می شد و افراد معتمد آن را مهر و امضا می کردند.

مشاع

اگر یک ملک چند مالک داشته باشد و هر یک از آن ها میزان معینی سهم در آن ملک داشته باشند ، اما برخی از قسمت های خانه مثل:پشت بام،حیاط،راه پله و ... به صورت اشتراکی باشد، به اصطلاح به آن ها مشاع می گویند. مشاعات نیز جمع کلمه‌ی مشاع بوده که به مجموع بخش های اشتراکی گفته می شود.

سرقفلی

عبارت سرقفلی برای املاک تجاری موضوعیت دارد و عبارت است از ، معروف و یا مشهور بودن یک ملک تجاری به یک فعالیت خاص . سرقفلی جزئی از دارایی های نامشهود محسوب می شود.

تصرف عدوانی

به خارج شدن مال و یا ملک، بدون رضایت مالک تصرف عدوانی گفته می شود.

استعلام ملک

به تحقیق کردن راجب سابقه ی ثبتی ملک از مراجع قانونی و ادارات ثبت ، استعلام ملک می گویند.

ملک ثبت شده

ملکی است که، نام ملک و حدود مشخصات ملک در دفاتر اداره ی ثبت درج شده است.

ملک بازداشتی

بازداشت ملک یا ملک بازداشتی ، به ملک هایی گفته می شود که با دستور مقامات قضایی هر گونه خرید و یا فروش آن ملک به صورت موقت و یا دائم وجود ندارد.

از کجا متوجه شویم که یک ملک بازداشتی است یا خیر؟

برای تشخیص این که یک ملک بازداشتی است یا خیر ، می تونید به پشت سند ملک رجوع کنید . در هر دو سند چه تک برگی و چه منگوله دار ، در صورتیکه ملک بازداشتی باشد مشخصات مرجع دستور دهنده کامل قید شده . لازم به ذکر است که بدانید در برخی از سندهای ملک در صورتیکه ملک بازداشتی باشد ، هیچ دلیل و یا مشخصاتی ذکر نشده . بنابراین بهتر است قبل از انجام هر گونه معامله و پرداخت پول جهت استعلام گرفتن ملک و سند آن اقدام کنید . برای اینکار می توانید به نزدیک ترین شعبه دفترخانه مراجعه کرده و از وضعیت ملک جویا شوید.

ملک اکازیون

ملک اکازیون اصطلاحی است که از جانب مشاورین املاک به ملک‌هایی که موقعیت و شرایط ویژه دارند گفته می‌شود.

ملک موروثی

ملک موروثی به ملک هایی گفته می شود که بعد از فوت یک فرد به فرزندان یا ورثه آن تعلق می گیرد . ورثه می توانند با همراه داشتن مدارک، گواهی انحصار وراثت و فرم مالیاتی و اصل سند به اداره ثبت مراجعه کرده و درخواست صدور مالکیت کنند.

ملک جاری

ملک های جاری، املاکی هستند که سند مالکیت ندارند. برای صدور سند مالکیت برای این زمین، ابتدا آگهی همگانی صادر می شود تا همه مطلع شوند. در صورتیکه فردی ادعای بر این ملک کند می تواند اعتراض خود را ثبت کند.

سند تعویضی

ممکن است بر اثر اتفاقاتی سند یک ملک آسیب ببیند یا از بین برود در این صورت مالک می تواند لاشه‌ی سند را به اداره ثبت برده و تقاضای صدور مجدد کند. در صورت صدور مجدد این سند، به آن سند تعویضی می گویند.

سند معارض

اگر برای یک ملک دوبار سند مالکیت صادر شود ، سند دوم را سند معارض می گویند که برای ابطال مجدد آن صدور حکم قطعی از دادگاه قانونی لازم است. تا زمانی که حکم دادگاه مبنی بر صحت دوم صادر نشده است به میزان تعارض سند دوم ، سند معارض گفته می شود.

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...