|
کدخبر: 154459

تشکیل کمیته برای ارزان کردن سیمان و فولاد

حسینی گفت: ۲۸ میلیون تن فولاد در داخل کشور تولید شده و حدود ۱۸ میلیون تن هم مصرف و نیار داخلی است؛ با وجود اینکه ۱۰ میلیون تن مازاد مصرف تولید داریم نرخ داخلی با دو برابر نرخ جهانی به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد.

راه و مسکن تشکیل کمیته برای ارزان کردن سیمان و فولاد

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس توضیحات مسئولان را در خصوص علت افزایش نرخ مصالح ساختمانی قانع‌کننده ندانست و گفت: وزارت صمت آنالیز درستی از وضعیت فولاد و سیمان تا ۱۵ اسفند ماه به کمیسیون ارائه خواهد کرد و پس از آن کمیته‌ای برای بررسی نرخ مصالح ساختمانی و نحوه کنترل بازار تشکیل می‌شود.

سید البرز حسینی سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در تشریح نشست روز سه شنبه ۲۸ بهمن ماه کمیسیون متبوع خود گفت: با توجه به اینکه طرح جهش تولید و تامین مسکن در دستور کار بررسی صحن قرار دارد و از طرفی به دلیل تاثیر افزایش نرخ مصالح ساختمانی بر بهای تمام شده مسکن؛ از وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی جهت بررسی عرضه و توزیع مصالح ساختمانی و نرخ آن دعوت کردیم که متاسفانه هر دو وزیر بدون علت در نشست امروز حاضر نشدند و معاونان وزیر صمت، بورس کالا و فولاد ایران به جای آنها به کمیسیون آمدند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: توضیحات مسئولان در خصوص علت افزایش نرخ مصالح ساختمانی با واقعیت‌های موجود همخوانی نداشته و اعضای کمیسیون نیز از توضیحات آنها قانع نشدند. از این رو مقرر شد، وزارت صمت آنالیز درستی از وضعیت فولاد و سیمان تا ۱۵ اسفند ماه به کمیسیون ارائه کند و پس از آن کمیته‌ای برای بررسی نرخ مصالح ساختمانی و نحوه کنترل بازار تشکیل شود.

وی با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس به دنبال راهکاری برای کنترل بازار مصالح ساختمانی است، افزود: ۲۸ میلیون تن فولاد در داخل کشور تولید شده و حدود ۱۸ میلیون تن هم مصرف و نیار داخلی است؛ با وجود اینکه ۱۰ میلیون تن مازاد مصرف تولید داریم نرخ داخلی با دو برابر نرخ جهانی به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: بخش عمده زنجیره چرخه تولید فولاد و سیمان در داخل کشور است، بر همین اساس هم ارزبری حوزه فولاد ۱۵ درصد و سیمان حدود صفر است.

لذا عملاً سوالی در ذهن اعضای کمیسیون، مردم و کارشناسان ایجاد شده که علت گرانی این محصولات چه چیزی می‌تواند باشد؟ از این رو کمیسیون عمران به دنبال ایجاد راهکاری است تا نرخ مصالح ساختمانی کنترل شده و با نرخ متعارف به‌دست مصرف‌کننده برسد.

حسینی اظهار کرد: درحال‌حاضر افزایش نرخ مصالح ساختمانی تاثیر بسیاری بر نرخ مسکن گذاشته و فشار مضاعفی را به مردم به ویژه طبقه ضعیف و آسیب پذیر وارد کرده است. از این رو امیدوارم با توجه به اهتمامی که مجلس و دولت برای کنترل بازار مصالح ساختمانی دارند نرخ این محصولات کنترل شده و با نرخ مناسب به‌دست مصرف‌کننده برسد.

منبع: خانه ملت
  • ناشناس ارسالی در

    گرانی مصالح به خاطر گرانی دلار میباشد وقتی دلار ارزان میشود علت گرانی مثل سیمان نبود پاکت سیمان است وقتی پاکت سیمان حل شد علت گرانی را برق و گاز قرار میدهند همش دروغ ، دروغ اندر دروغ آقای رئیسی کجایی ، مرحوم خلخالی کجایی نماینده مجلس هم فقط حرف میزنه عمل صفر

  • دیزانکوف ارسالی در

    علت گرانی چیزی جز دلالان گردن کلفت که پش تشون به دولت پره نیست

ارسال نظر