|
کدخبر: 147941

پیشنهاد افزایش وام مسکن ملی

قائدی گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت پیشنهاد افزایش تسهیلات طرح مسکن ملی را مطرح کرده‌ایم.

راه و مسکن پیشنهاد افزایش وام مسکن ملی

علی قائدی معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی درباره جزییات اجرای مرحله سوم طرح مسکن ملی با بیان اینکه مرحله سوم ثبت نام از پنج‌شنبه هفته گذشته آغاز شده و تا ساعت ۲۴ امشب ادامه دارد، گفت: با توجه به مدت زمان تعیین شده برای ثبت نام در این مرحله، مهلت ثبت نام نیازی به تمدید ندارد، با این حال در ساعات آتی درباره تمدید مهلت ثبت نام این طرح تصمیم‌گیری می‌شود.

او با بیان اینکه باید برای ادامه روند بررسی متقاضیان فرصت داشته باشیم و اقدامات لازم را برای پالایش آنها انجام دهیم، گفت: از زمان ثبت نام تا این لحظه ۱۶۵ هزار نفر متقاضی ثبت نام کرده‌اند.

معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در این مرحله ثبت نام در ۱۹ استان و ۱۸۳ شهر انجام شده است، گفت: تاکنون در دو مرحله ثبت نام انجام شده و در ۵۰۰ شهر توانسته‎ایم ثبت نام داشته باشیم، ولی در این دوره تنها برای برخی از شهر‌ها توانستیم زمین تهیه کنیم.

قائدی یاد آور شد: ثبت نام برای دوره‌های بعدی منوط به تامین زمین است و اینکه ثبت نام تنها برای بخش‌هایی انجام می‌شود که متقاضی برای آن وجود داشته باشد و بتوانیم برای این مناطق زمین تامین کنیم.

او اظهار کرد: در استان تهران در این مرحله تنها برای رباط کریم توانستیم زمین تامین کنیم و تنها متقاضیان در این شهر‌ها می‌توانند ثبت داشته باشند.

معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بسیاری از متقاضیانی که در دو مرحله قبل نتوانستند آورده خود را تامین کنند از دور کنار گذاشته می‌شوند، افزود: مهلت پرداخت برای تکمیل آورده متقاضیان چندین بار تمدید شده و متقاضیانی که نتوانستند آورده خود را تکمیل کنند از دور کنار گذاشته می‌شوند.

قائدی بیان کرد: برای این مرحله سعی کرده‌ایم ثبت نام را برای شهر‌هایی در نظر بگیریم که تاکنون زمین برای آنها تامین نشده و ثبت نامی در آنجا انجام نشده است.

معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه برای شروع پروژه‌ها، بانک مسکن تسهیلاتی را به پروژه‌ها اختصاص می‌دهد که به مرحله فونداسیون و یا تکمیل فونداسیون رسیده باشند، افزود: بنابراین برای اجرای پروژه باید متقاضیان آورده خود را تکمیل کنند تا از تسهیلات بانک‌ها بتوانیم استفاده کنیم.

هر متر مربع واحد مسکن ملی ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است

قائدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا میزان تسهیلات مسکن ملی افزایش خواهد یافت و همین امر باعث افزایش نرخ تمام شده امروز می‌شود یا خیر؟ گفت: افزایش میزان تسهیلات ارتباطی به نرخ تمام شده ساخت مسکن ملی ندارد و ما در ابتدا با توجه به محدودیت منابع بانکی ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات تخصیص داده بودیم، ولی با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت از جمله فولاد و سیمان و سایر مصالح ساختمانی، ما پیگیری کردیم که میزان تسهیلات از ۱۰۰ میلیون تومان به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد.

قائدی تاکید کرد: دستگاه‌های متولی طرح مسکن ملی نرخ هر متر مربع مسکن ملی را ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند که البته این برای نرخ امروز است و اگر شرایط کشور به سمتی برود که ثبات اقتصادی داشته باشیم هزینه‌ها افزایش نمی‌یابد.

او اظهار کرد: در صورتی که هزینه‌ها افزایش یابند و نرخ مصالح ساختمانی بیشتر شود ممکن است قیمت‌ها تغییر کند، نرخ تمام شده در طرح مسکن ملی ثابت نیست، اما اراضی که برای آنها در نظر گرفته‌ایم ۹۹ ساله هستند و مبلغی بابت آن دریافت نمی‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...