|
کدخبر: 144477

خانه چگونه ارزان می شود؟

علیرضا پاک فطرت گفت: دولت به منظور کاهش نرخ خانه باید زمین ارزان نرخ در اختیار سازندگان و تعاونی‌های مسکن قرار دهد.

راه و مسکن خانه چگونه ارزان می شود؟

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه کاهش نرخ مسکن در گروی تخصیص یارانه دولتی به این حوزه است، گفت: دولت به منظور کاهش نرخ خانه باید زمین ارزان نرخ در اختیار سازندگان و تعاونی‌های مسکن قرار دهد.

علیرضا پاک فطرت با اشاره به تاثیر برقراری تعادل در عرضه و تقاضا در کاهش نرخ مسکن گفت: مسکن همواره در ایران کالای سرمایه‌ای بوده و امروز بیش از ۳۰ درصد از درآمد و هزینه خانوارها صرف اجاره و یا اقساط مسکن می‌شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاهش نرخ مسکن در گروی تخصیص یارانه دولتی به این حوزه است، ادامه داد: تا زمانی که دولت به حوزه مسکن یارانه اختصاص ندهد، قیمت‌ها کاهش پیدا نخواهد کرد؛ منظور از یارانه پرداخت پول نبوده بلکه دولت باید زمین ارزان نرخ در اختیار سازندگان و تعاونی‌های مسکن قرار دهد.

وی با تاکید بر ضرورت نظارت بر نرخ مصالح ساختمانی، افزود: درحال‌حاضر نرخ مصالح ساختمانی دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفته و دلال‌ها و سودجو‌ها نرخ مصالح را غیرواقعی کردند به نحوی که در برخی از موارد مصالح با دو برابر نرخ واقعی به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد.

پاک فطرت تاکید کرد: افزایش تسهیلات در حوزه مسکن، ارائه زمین ارزان نرخ به سازندگان و نظارت بر مصالح ساختمانی موجب رونق تولید، متعادل‌تر شدن نرخ مسکن و افزایش تمایل مردم برای خرید خانه و سرمایه‌گذاری در این بخش می‌شود؛ امروز قشر ضعیف جامعه در بحث تامین مسکن با مشکل جدی مواجه هستند از این رو مجلس به خوبی به این حوزه ورود کرده و در صورت تصویب طرح جهش تولید و تامین مسکن و عملیاتی شدن آن شاهد کاهش نرخ خانه خواهیم شد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، در رابطه با تاثیر بورس مسکن بر نرخ خانه تصریح کرد: معتقدم بورس مسکن تاثیر چندانی بر قیمت‌ها نخواهد داشت اما می‌تواند تا حدودی این حوزه را ساماندهی کند، البته درحال‌حاضر بورس در وضعیت خوبی قرار نداشته و متولی مشخصی برای پاسخ به مشکلات آن وجود ندارد، بر همین اساس مجلس باید بر بورس و بازار سرمایه نظارت کند و در صورت نیاز نسبت به اصلاح قوانین مربوطه، اقدام کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تاثیر اصلی بر نرخ خانه با تعادل در عرضه و تقاضا ایجاد می‌شود.

منبع: خانه ملت

ارسال نظر