|
کدخبر: 155802

شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو حذف نمی شود

اگرچه اخباری مبنی بر حذف شورای رقابت از روند قیمت‌گذاری خودرو در طرح خودرویی مجلس منتشر شد اما به گفته سخنگوی کمیسیون صنایع، در طرح مجلس این شورا نرخ پایه خودرو در بورس را تعیین خواهد کرد.

خودرو شورای رقابت برای قیمت‌گذاری خودرو حذف نمی شود

از آنجا که بسیاری معتقدند صنعت خودرو در کشور ما یک صنعت انحصاری است، قیمت‌گذاری این محصول سال‌هاست در جهت مقابله با انحصار خودروسازان، توسط شورای رقابت تعیین می‌شود.

شورای رقابت معتقد است اگر در بازار سهم یک یا چند بنگاه یا شرکت تولیدکننده، خریدار و فروشنده از عرضه و تقاضای بازار به میزانی باشد که قدرت تعیین نرخ و یا مقدار را در بازار داشته باشد، یا ورود بنگاههای جدید به بازار یا خروج از آن با محدودیت مواجه باشد باید مدیریت لازم جهت تعیین دستور العمل قیمت‌گذاری انجام شود.

با این حال هر چند وقت یک بار بحث حذف شورای رقابت از فرآیند قیمت‌گذاری خودرو مطرح می‌شود که در آخرین نمونه، برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که مجلس در طرح خودرویی خود که ماههاست در کمیسیون صنایع در دست بررسی است، در پی حذف شورای رقابت از طریق عرضه خودرو در بورس است و مقرر شده نرخ پایه از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین شود.

تعیین نرخ پایه توسط سازمان حمایت در حد یک بحث در کمیسیون بود

در این رابطه حجت‌الله فیروزی اظهارکرد: ابتدا باید به این مسئله اشاره شود که این طرح در مجلس دهم تهیه شده و برای اصلاح به مجلس بازگشته بود که کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم در حال اصلاح آن است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: یکی از موضوعاتی که مدتها در این طرح مطرح بود، عرضه خودرو در بورس مندرج در ماده ۴ طرح بود؛ در این ماده بحث بر این بود که نرخ پایه در بورس تعیین شود.

وی ادامه داد: منتهی بحثی در خصوص متولی تعیین نرخ پایه در کمیسیون صنایع و معادن مجلس صورت گرفت؛ نظر برخی از اعضای کمیسیون این بود که با توجه به اینکه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نرخ برخی از کالاها را در کشور تعیین می‌کند، نرخ پایه خودرو در بورس را نیز تعیین کند. همچنین نظر برخی از اعضا نیز بر حذف شورای رقابت از فرآیند تعیین نرخ پایه بود.

فیروزی گفت: در این بین چند روز پیش یک اشتباهی در برخی از رسانه‌ها صورت گرفته و خبری به اشتباه مبنی بر حذف شورای رقابت از فرآیند قیمت‌گذاری خودرو نقل شده است؛ این در حالیست که فقط مذاکرات کمیسیون این بود که شورای رقابت حذف شود و چیزی در این خصوص تصویب نشد.

شورای رقابت نرخ پایه خودرو در بورس را تعیین می‌کند

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: در کمیسیون پس از بحث‌های فراوان به این نتیجه رسیدیم که شورای رقابت نرخ پایه خودرو در بورس را تعیین کند زیرا در صورت حذف شورای رقابت، در یک جای دیگر از طرح تحول صنعت خودرو که حضور شورای رقابت پیش‌بینی شده و مورد تصویب شورای نگهبان قرار گرفته است و جزو موارد ایرادی محسوب نمی‌شود که قابل اصلاح باشد، طرح به مشکل می‌خورد.

فیروزی گفت: در واقع شورای نگهبان به بخشی از این طرح که حضور شورای رقابت پیش‌بینی شده بود، ایراد نگرفته بود از این رو نمی‌توانستیم دخل و تصرفی کنیم؛ ماده ۴ هم به تبع آن بخش از طرح، رأی به حفظ شورای رقابت داد.

وی افزود: بنابراین شورای رقابت وظیفه تعیین نرخ پایه برای خودرو جهت عرضه در بورس را خواهد داشت.

منبع: مهر

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...