|
کدخبر: 143044

گزارش فنی سقوط هواپیمای اوکراین کی منتشر می‌شود؟

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که امروز و فردا گزارش فنی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر می‌شود و وزیر خارجه کانادا را به ادب دیپلماتیک و حد و شأن جایگاه خود دعوت کرد.

حوادث گزارش فنی سقوط هواپیمای اوکراین کی منتشر می‌شود؟

سخنگوی وزارت خارجه گفت: طرف‌های اروپایی را دعوت می‌کنم به این که از پشت نفاق بیرون آیند و ببینند خودشان به کدام یک از وظایف‌شان عمل کرده‌اند.

سعید خطیب زاده در نشست هفتگی خود که به طور آنلاین برگزار شد درباره اظهارات لاروف که گفته است برجام غیرقابل مذاکره است اما غرب می‌خواهد درباره موضوعات فرابرجامی از جمله مسائل موشکی با ایران مذاکره کند گفت: برجام موضوعی نیست که دوباره کسی بخواهد درباره آن مذاکره کند. بارها گفتیم که موضع قطعی و یقینی ایران است که برجام مذاکره مجدد نمی‌شود و بهتر است طرف‌ها به انجام تعهداتشان برگردند.

وی درباره موضوعات فرعی که در این حوزه مطرح می‌شود اظهار کرد: ایران با مقاومت حداکثری خود یک پیام واحد فرستاد که درباره امنیت ملی و مصالح عالی خودش مذاکره نمی‌کند و خودش برای خود تصمیم می‌گیرد. ایران به عنوان یک کشور مقتدر اولویت دفاعی خود را دارد و بر همین اساس هم عمل خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر رافائل گروسی تصریح کرد: روابط ایران و آژانس کاملا فنی است و به همکارانمان توصیه کردیم که در این چارچوب روابط باید حفظ شود. هر وقت آژانس نگاه فنی داشته روابط عمل گرایانه و مشخص بوده است. سوالاتی شد از آقای گروسی و ایشان هم پاسخ هایی دادند اما بعد گفتند که منظورشان آنچه برداشت شده نبوده است. ما تفسیر خودشان را از گفته هایشان می‌پذیریم. در عین حال طبیعی است توصیه ما این است که آقای گروسی و آژانس خودشان را از مسائل و فشار سیاسی و برخی حرکت‌های طرف سوم دور کند تا شان آژانس حفظ شود و همکاری‌ها در مسیر خودش ادامه پیدا کند.

وی درباره اظهارات وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: ما همه داغدار از دست رفتن فرزندان مان هستیم و شبی و روزی نیست که از اندوه این ماجرا ناراحت نباشیم. ما شریک غم خانواده از دست رفتگان هستیم. وزارت امور خارجه در بالاترین سطح به دنبال روشن شدن ابعاد ماجرا بوده است و البته نیروهای مسلح و سازمان هواپیمایی کشور باید در این رابطه توضیح دهند و گزارش فنی آن هم آماده شده است. با این وجود باید بگویم که هیچ تاریخی درباره بررسی این پرونده عقب نیفتاده است و تمام تلاش خود را داریم بر اساس معاهدات بین‌المللی وظایف خود را انجام دهیم و داده‌ایم و گزارش فنی این مسئله امروز و فردا منتشر و برای طرف‌های اوکراینی و دیگر طرف‌های دخیل ارسال می‌شود. در عین حال تلاش داریم در نهایت شفافیت کار انجام شود اما باید بدانیم که بررسی این مسئله موضوعی پیچیده است.

خطیب زاده اظهارات مداخله جویانه و غیرقابل قبول توسط مقامات کانادایی را محکوم کرد و گفت: بیشترین مداخله‌های بی‌جا را مقامات کانادا در این موضوع داشتند و تلاش کردند مسیر طبیعی روشن شدن ماجرا اتفاق نیفتد و رفتارشان کاملا سیاسی است و سعی دارند با این اظهارات فضاسازی کنند. متاسفم که از غم بزرگ این خانواده‌ها برخی سعی دارند کلاهی برای خود درست کنند و از آن تجارت کنند. به وزیر خارجه و دولت کانادا هشدار می‌دهم که پاسخگوی اقدامات خودشان باشند. دولتی که تمامی تلاش خود را کرده تا با مسدود کردن مسیر مالی برای انتقال دارو به ایران مانع ایجاد کنند، هیچ جایگاهی ندارد که از حقوق بشر صحبت کند. ایران مسئولانه وظایف خود را دنبال می‌کند و از دولت کانادا دعوت می‌کنم در مسیر جایگاه و شان خود در این مسئله وارد شود.

سخگوی دستگاه دیپلماسی درباره اقدامات پارلمان اروپا علیه ایران اظهار کرد: صادر کردن خطابه‌های یک طرفه قابل قبول نیست و ارزشی هم ندارد و پارلمان اروپا باید نشان می‌داد که واقعا به دنبال حقوق بشر است. یاد ندارم علیه امریکا در قبال اقدامات ضد بشری‌اش علیه ایران اقدامی انجام داده باشد یا در رفع انسداد مسیرهایی که دارو و مواد اولیه باید برای ایران ارسال می‌شد یا تهیه می‌شد، تلاش کرده باشد یا کشورهای اروپایی را که در این مسیر با امریکا همراهی کردند را محکوم کند. متاسفانه سابقه طرف‌های اروپایی تیره و تار است. ما به طور قوی قطعنامه‌های گزینشی و طرفداری از کارزار ضد ایرانی و صدور قطعنامه‌های ضد ایرانی را محکوم می‌کنیم. طرف‌های اروپایی را دعوت می‌کنم به این که از پشت نفاق بیرون آیند و ببینند خودشان به کدام یک از وظایف‌شان عمل کرده‌اند.

وی در بخش دیگری از این نشست گفت: موضع ما در مورد اف‌ای تی اف از اول مشخص بوده و حل این مشکل به نفع سیستم مالی و بانکی خواهد بود.

منبع: انتخابات

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...