|
کدخبر: 165775

لختگی خون عارضه این واکسن وارداتی

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که در صورت بروز عارضه لخته خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا، درمان ضدلخته آغاز می‌شود، گفت: واکسن‌های وارداتی تزریق شده به کادر درمان تاکنون عارضه جدی نداشته است.

جامعه لختگی خون عارضه این واکسن وارداتی

واکسن کرونای "آسترازنکا" اخیراً جنجال‌هایی در کشورها به پا کرده است؛ برخی کشورهای اروپایی نظیر دانمارک و اتریش به دلیل بروز عارضه لخته خون پس از تزریق این واکسن، واکسیناسیون خود با واکسن آکسفورد آسترازنکا را متوقف کرده‌اند.

آلمان نیز با اعلام این‌که احتمال بروز عوارض جانبی نادر اما بسیار شدید "ترومبوآمبولیک" برای افراد جوان بیشتر است، تزریق این واکسن را تنها به گروه سنی بالای ۶۰ سال توصیه کرد.

آژانس دارویی اروپا در بیانیه‌ای ضمن تایید ارتباط بین تزریق واکسن آسترازنکا با عارضه لخته شدن خون در عروق، در عین حال استفاده از آن را توصیه کرد.

با این وجود نگرانی‌ها از بروز عوارض جانبی این واکسن کماکان وجود دارد چراکه واکسن به افراد سالم تزریق می‌شود و بروز عوارض جانبی جدی، تهدیدی برای سلامتی حساب می‌شود.

ایران به تازگی بیش از ۷۰۰ هزار دوز واکسن آکسفورد آسترازنکا از مبدأ کره جنوبی وارد کشور کرده که قرار است به افراد در معرض خطر مانند کادر درمان و سایر گروه‌های فاز یک سند ملی واکسیناسیون کووید۱۹ تزریق شود.

در همین راستا، علیرضا رئیسی؛ معاون بهداشت وزارت بهداشت در واکنش به بروز عارضه لخته خون در پی تزریق واکسن آسترازنکا اظهارکرد: من معتقدم هر واکسنی که الان در دنیا وجود دارد را باید تزریق کرد؛ بعد از آن به دنبال عوارض بگردیم. از هر ۲۵۰ هزار نفری که واکسن آسترازنکا تزریق می‌کنند یک نفر دچار عارضه لختگی خون می‌شود.

همه واکسن‌ها عارضه دارند و الان در شرایطی نیستیم که آن‌قدر تنوع واکسن در جهان وجود داشته باشد که بخواهیم بر سر نوع آنها بحث کنیم. واکسن آسترازنکا جزو واکسن‌های مقبول خواهد بود و کشورهایی که تزریق آن را متوقف کرده‌اند نیز دوباره تزریق را آغاز خواهند کرد.

قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت نیز در پاسخ به این سؤال که در صورت بروز عارضه لخته خون در دریافت‌کنندگان واکسن آسترازنکا، چه اقدامی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: در صورت برو لخته خون، درمان دارویی ضدلخته را برای این افراد آغاز می‌کنیم؛ باید توجه داشت که تمام افرادی که دچار عارضه لخته خون می‌شوند، فوت نمی‌کنند و با درمان ضدلخته، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا تاکنون واکسن‌های وارداتی تزریق شده به کادر درمان، عارضه‌ای دربرداشته یا خیر گفت: عوارض ناشی از تزریق واکسن‌های وارداتی، خفیف بوده و عارضه جدی به ثبت نرسیده است.

 


ش

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...