|
کدخبر: 163052

تاثیر سندهمکاری ۲۵ ساله بر محدودسازی اینترنت

وزیر ارتباطات گفت: همکاری با چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر محدودسازی اینترنت تأثیری ندارد و برعکس با توجه به جلوگیری از اعمال تحریم‌های ظالمانه امریکا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند سبب توسعه فعالیت‌های این بخش شود.

جامعه تاثیر سندهمکاری ۲۵ ساله بر محدودسازی اینترنت

وزیر ارتباطات در خصوص سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد.

برنامه همکاری ۲۵ ساله ایران و چین هفته گذشته میان وزرای امور خارجه دو کشور به امضا رسید که بخشی از آن مربوط به زیرساخت‌های مخابراتی و فناوری اطلاعات می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در فضای مجازی در پاسخ به کاربران درباره این سند همکاری در حوزه اینترنت گفت: همکاری با چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر محدودسازی اینترنت تأثیری ندارد و برعکس با توجه به جلوگیری از اعمال تحریم‌های ظالمانه امریکا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند سبب توسعه فعالیت‌های این بخش شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران خاطرنشان کرد: شرکت‌های اروپایی ارتباطات خود را با ایران در حوزه ICT محدود کردند اما شرکت‌های چینی ارتباطات خود را با شرکت‌های ایرانی حفظ کردند و پشتیبانی خوبی ارائه دادند. در حوزه فناوری‌های نیمه هادی نیز چین به سطحی از فناوری رسیده که تمام قطعاتی که در حوزه فناوری مورد نیاز است را تولید می‌کند و از محصولات شرکت‌های امریکایی بی‌نیاز شده است.

وی ادامه داد: شرکت‌های چینی یکی از مجموعه‌های پیشرو در عرصه فناوری‌های ارتباطی هستند. از این رو بیشترین همکاری چین و ایران مربوط به حوزه ارتباطات می‌شود اما در حوزه فناوری اطلاعات هنوز محصولات چینی در ایران جا نیفتاده‌اند.

جهرمی با اشاره به دعوایی که در سطح دنیا برای شکستن تک قطبی فناوری اطلاعات در امریکا به وجود آمده است، گفت: ایران در این فضا می‌تواند میان شرکت‌های چینی و امریکایی موازنه ایجاد کند تا قدرت و تعامل بیشتری به وجود‌اید و از اعمال تحریم‌های یک جانبه جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه در این تفاهمنامه دو طرف در عرصه ارتباطات و حوزه فضایی علاقمند به همکاری هستند، گفت: حوزه فضایی یکی از محورهای این همکاری است. سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا پیش از این به صورت یک‌جانبه توسط امریکا تحریم شده بودند و همکاری با چین در حوزه فضایی بازدارنده اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران خواهد بود.

 

منبع: مهر

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...