|
کدخبر: 159136

بیمارستان رازی اهواز «نفس» کشید

با اهدای یک دستگاه اکسیژن ساز به ارزشی بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی مسئولان سپاه معضل کمبود اکسیژن در بیمارستان رازی اهواز برطرف شد.

جامعه بیمارستان رازی اهواز «نفس» کشید

از ابتدای پاندمی ویروس کووید در کشور، بیمارستان رازی محل قرنطینه مبتلایان به کرونا در اهواز شد. با شروع پیک های پی در پی و همه‌گیری بیماری کرونا در اهواز چند بیمارستان دیگر به عنوان معین این مرکز درمانی و آموزشی معرفی شدند، با این وجود ۲۲۰ تخت موجود در بخش های مختلف آن کمتر روزی از بیماران بستری مبتلا به کرونا خالی شد. در هفته‌های گذشته با بحرانی شدن وضعیت شیوع کرونا در اهواز و خیزش موج چهارم این بیماری دغدغه تامین اکسیژن با فشار و خلوص مناسب به نگرای های مدیریت و کادر درمان بیمارستان رازی افزوده شد. معضلی که «مجتبی شریف» مدیر بیمارستان رازی اهواز می‌گوید با همکاری مسئولان سپاه پاسداران در اهواز ظرف مدت ۴۸ ساعت از میان برداشته شده است.

ظرفیت تمام بخش ها در اختیار بیماران مبتلا به کرونا

تنها اندکی پس از شیوع بیماری کرونا در کشورهای مختلف اکسیژن درمانی به عنوان یکی از روش‌های بهبود وضعیت بیماران بدحال معرفی شد. روشی که در آن علاوه بر مهارت کادر درمان نیاز به زیرساخت ها و تجهیزات ویژه‌ای است تا با استفاده مداوم از آن ها حال بیماران بدحال به خاطر کاهش سطح اکسیژن خون رو به وخامت نرود. مدیر بیمارستان رازی اهواز می‌گوید با توجه به ابتدایی بودن زیرساخت های این مرکز درمانی تا همین چند روز گذشته تامین اکسیژن یکی از اصلی‌ترین چالش ها و نگرانی های کادر درمان در این بیمارستان بوده است: «از ابتدای شیوع بیماری کرونا در شهر اهواز بیمارستان رازی به عنوان مرکز اصلی پذیرش بیماران کووید در نظر گرفته شد. در هفته های نخست این اپیدمی هیچ ایده‌ای از این که این وضعیت تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد نداشتیم. بعد از مدتی با شروع پیک های پی در پی این بیماری مجبور به تعطیلی تعداد زیادی از بخش های مختلف بیمارستان شدیم. خیزش دوباره این بیماری در این شهر شرایط را به گونه‌ای رقم زده که حالا تمام تخت های این بیمارستان در اختیار بیماران بستری مبتلا به کرونا قرار گرفته است.»

تغییر زیرساخت ها برای تامین نیاز بیماران

مجتبی شریف می‌گوید تا پیش از این زیر ساخت ها و تجهیزات سابق بیمارستان پاسخگوی نیاز بیماران بخش‌های ویژه بوده است اما با بروز شرایط بحرانی در اهواز این زیرساخت ها دیگر تامین کننده نیاز این تعداد از بیماران بد حال نیست: «همان طور که می‌دانید به تازگی دو بخش به بخش های آی سی یو بیمارستان رازی افزوده شده است. با افتخار این را خبر را بیان می‌کنیم که همزمان با بروز وضعیت بحرانی در زمان شیوع بالای بیماری در اهواز طرف مدت چند روز موفق به راه‌اندازی دو بخش آی سی یو شدیم.در حال حاضر تعداد ۷ بخش آی سی یو در این مرکز فعال است و به طور شبانه روز به بیماران خدمات ارائه می‌دهد. زیرساخت های پیشین بیمارستان مناسب شرایط بحرانی امروز ما نبود. یکی از مهم ترین نیاز های بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان ها تامین اکسیژن با میزان خلوص و فشار بالاست. نیازی که با توجه به نبود دستگاه اکسیژن ساز به روز، در تامین آن با مشکلات جدی رو به رو بودیم اما با یاری مسئولان سپاه این معضل ظرف مدت ۴۸ ساعت برطرف شد.

دیگر مشکل کمبود اکسیژن نداریم

با اهدای یک دستگاه اکسیژن ساز به ارزشی بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی مسئولان سپاه معضل کمبود اکسیژن در بیمارستان رازی اهواز برطرف شد.مدیر این مرکز درمانی و آموزشی با اشاره به همدلی مسئولان و کادر درمان بیمارستان ها از تعویض زیرساخت‌های قدیمی در این بیمارستان خبر می دهد: «با خریداری این دستگاه اکسیژن ساز همزمان با استفاده از دستگاه های ونتیلاتور و ماسک های اکسیژن به طور حتم روند بهبود بیماران در این بیمارستان به سرعت مطلوب خواهد رسید.با توجه به این که زیرساخت های تاسیساتی سابق در بیمارستان بر اساس مدل دستگاه قبلی ساخته شده بود نیاز به تغییراتی در ساختار لوله کشی‌ها و تاسیسات دیگر در بیمارستان داشتیم. نیروهای خدماتی و تاسیساتی بیمارستان دو روز پی در پی کار کردند تا این اقدام با سرعتی کم سابقه به انجام برسد.در حال حاضر مشکل کمبود اکسیژن در این بیمارستان نداریم و با استفاده از این دستگاه به اکسیژنی با فشار و خلوص بالا دسترسی پیدا کرده ایم.»

 

 

منبع: فارس

ارسال نظر