|
کدخبر: 169319

اخبار بورسی این هفته / ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

این هفته بازار سهام با سرخ‌پوش آغاز به کار کرد و با سبزپوشی به کار خود پایان داد. شاخص کل بورس تهران تغییر محسوسی نکرد و صنایع «خرده فروشی»، «بانک‌ها و موسسات اعتباری» و «استخراج نفت و خدمات جانبی» بازدهی مثبت رقم زدند. همچنین متوسط ارزش معاملات نیز با رشد ۳۴درصدی رو به رو شد.

بورس اخبار بورسی این هفته / ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در هفته‌ای که گذشت بازار سهام شاهد سه روز سرخ و دو روز سبز بود. در دو روز ابتدایی هفته، افت شاخص کل و خروج پول افراد حقیقی، به شدت هفته گذشته ادامه پیدا کرد. اما در روز دوشنبه از شدت افت کاسته و منجر به سبزپوشی شاخص در روزهای سه شنبه و چهارشنبه شد. در روزهای پایانی هفته از شدت خروج پول اشخاص حقیقی نیز کاسته شد اما هیچ روزی بازار شاهد ورود پول این افراد نبود.

وضعیت شاخص‌ها

شاخص کل بورس تهران در مجموع تنها ۶۲۹ واحد رشد کرد و در ارتفاع یک میلیون و ۲۰۷هزار واحد درجا زد. همچنین شاخص کل هم وزن با افت ۰.۷ درصدی رو به رو شد. شاخص کل فرابورس نیز دو روز قرمز و سه روز سبز را تجربه کرد و در مجموع ۶۸واحد معادل ۰.۴درصد افت کرد.

تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی

در هفته‌ای که گذشت تغییر مالکیت همچنان به نفع حقوقی بود و هیچ روزی بازار شاهد ورود پول افراد حقیقی نشد اما در روزهای پایانی هفته از شدت خروج پول کاسته شد و به حدود ۱۰۰میلیارد تومان رسید. در مجموع خالص فروش حقیقی‌ها حدود هزار و۴۶۶میلیارد تومان از خریدشان بیشتر بود. گفتنی است این هفته گروه «واسطه‌گری‌های مالی و پولی» با دو میلیارد تومان و گروه‌های «قند و شکر» و «پیمانکاری صنعتی» با یک میلیارد تومان تنها گروه‌هایی بودند ک طعم ورود پول را چشیدند. در طرف دیگر گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری» با ۲۵۶میلیارد تومان، «فلزات اساسی» با ۱۴۱میلیارد تومان و «استخراج کانه‌های فلزی» با ۱۳۷میلیارد تومان به ترتیب بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی را ثبت کردند.

گفتنی است بیشترین خروج پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «وپاسار»، «برکت» و «وتجارت» بود. به طوری که مالکیت حقوقی در ترکیب سهامداری بانک پاسارگاد ۱۲۳میلیارد تومان و گروه دارویی برکت ۷۹میلیارد تومان افزایش یافت. گفتنی است در دو هفته گذشته نیز نماد بانک تجارت میان نمادهایی با بیشترین خروج پول افراد حقیقی قرار داشت. از طرف دیگر بیشترین ورود پول حقیقی به ترتیب متعلق به نمادهای «پترولح»، «وبملت» و «نوری» بود. به طوری که مالکیت حقیقی در ترکیب سهامداری حق تقدم گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان ۳۹میلیارد تومان و بانک ملت ۳۶میلیارد تومان افزایش یافت.

وضعیت صنایع مختلف

بیشترین معاملات بورس و فرابورس در هفته‌ای که گذشت به گروه «فلزات اساسی» تعلق داشت به طوری که هزار و ۸۸۳میلیارد تومان فقط در این بخش جا به جا شد، گروه«بانک‌ها و موسسات اعتباری» با معاملات هزار و ۷۳۹میلیارد تومانی دوم شد و «خودرو و ساخت قطعات» با هزار و ۴۲۰میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفت.

بیشترین بازدهی این هفته متعلق به گروه «خرده فروشی» با ۳.۵درصد و پس از آن گروه‌های «بانک‌ ها و موسسات اعتباری» و «استخراج نفت و خدمات جانبی» با ۰.۷درصد بود. از طرف دیگر کم بازده‌ترین گروه‌ها به ترتیب «مخابرات» با منفی ۴.۸درصد، «هتل و رستوران» با منفی ۳.۶درصد و «فرآورده‌های نفتی» با منفی ۲.۲درصد به ثبت رسیدند.

پربازده‌ترین نمادهای هفته

نمادهای «وکار» با ۱۶درصد، نماد «فنوال» با ۱۳.۳درصد و نماد «فملی» با ۱۰.۶درصد بیشترین بازدهی را طی این هفته ثبت کردند. در سمت دیگر، «ورازی» با ۱۲.۲درصد، «گشان» با ۱۰.۲درصد و «قشرین» با ۹.۶درصد بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

ارزش معاملات

ارزش معاملات این هفته روندی افزایشی در پیش گرفت. به طوری که ارزش معاملات در اولین روز هفته حدود هزار و ۳۰۰میلیارد تومان بود و در آخرین روز هفته به سه هزار میلیارد تومان رسید. متوسط ارزش معاملات این هفته به حدود دو هزار و ۱۹۲میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته پیش حدود ۳۴درصد افزایش یافته است. همچنین بیشترین ارزش معاملات هفته با سه هزار و ۲۲۰میلیارد تومان متعلق به روز سه شنبه، هفت اردیبهشت ماه بود.

مهم ترین اخبار هفته

رییس سازمان بورس عضو کابینه دولت می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حال اصلاح جایگاه سازمان بورس در دولت بر اساس قانون جدید هستیم و نقش رییس سازمان بورس را به عنوان یکی از اعضای دولت پیش‌بینی کرده‌ایم.

یکی از انتقادات ما به سازمان بورس این بود که در شرایطی که نیازمند تسهیل امور و صدور مجوزها هستیم، نباید در این امر تأخیر کرد. بنابراین این موضوع نیازمند اصلاح است.

گزارش عملکرد هیات پذیرش بورس اوراق بهادار در سال۱۳۹۹ منتشر شد

 محمد امین قهرمانی، مدیر پذیرش اوراق بهادار گفت: در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۳۷ جلسه هیات پذیرش برگزار شده که منجر به پذیرش سهام ۶۸ شرکت با مجموع سرمایه اسمی ۴ میلیون و ۲۵۹هزار و ۱۷۶ میلیارد ریال، درج نماد ۵۰ شرکت با مجموع سرمایه اسمی ۳۵۸هزار و ۵۶ میلیارد ریال و عرضه اولیه و بازگشایی سهام ۳۷ شرکت با مجموع سرمایه اسمی ۳ میلیون و ۳۸۱هزار و ۹۳۹ میلیارد ریال در بورس تهران شده است.

اعلام جزییات عرضه خودرو در بورس کالا

روح‌الله ایزدخواه، رییس کمیته خودرو کمیسیون صنایع و معدن مجلس گفت: فروش خودرویی که از بورس خریداری می‌شود تا ۲سال مشمول مالیات۳۰درصدی نسبت به قیمت خریداری شده می‌شود. این کار می‌تواند کمک کند تا جلوی سوداگری و خرید خودور به قصد سود گرفته شود.

قیمت پایه عرضه در بورس کالا توسط شورای رقابت بر مبنای قیمت تمام شده بر اساس هزینه‌های همان سال تعیین می‌شود. اولویت تقاضا هم توسط شورای رقابت تعیین می‌شود که بر اساس افراد و خانواده‌های فاقد خودرو است.

مابه‌التفاوت قیمت فروخته شده در بورس و قیمت پایه به حسابی در خزانه واریز می‌شود، ۳۰ درصد از آن صرف توسعه حمل و نقل عمومی می‌شود، ۷۰ درصد هم به عنوان تسهیلات برای توسعه صنعت خودروسازی کشور و توسعه فناوری‌های جدید خودرویی هزینه می‌شود.

دهقان دهنوی نامه‌ای را به دادگستری تهران ارسال کرد

نامه درخواست استرداد پرونده‌های شکایت سازمان بورس و اوراق بهادار از فعالیت غیرمجاز در فضای مجازی به قوه قضاییه ارسال شد. محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، نامه‌ای را درخصوص فعالیت غیرمجاز در فضای مجازی به دادگستری تهران ارسال کرد.

شرکت بادپا نزد سازمان بورس درج شد

شرکت تعاونی پست پیشگامان بادپا در فهرست شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس، به عنوان ناشر اوراق بهادار درج شد.

ارائه طرح تخصیص اعتبار برای کمک به بورس در مجلس

 سید کاظم موسوی، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت باید به بهبود وضعیت بورس کمک و به تعهداتش در این زمینه عمل کند و ما نیز در مجلس طرحی برای تخصیص اعتبار به منظور بهبود وضعیت بورس ارائه می‌دهیم.

چنانچه دولت برای تخصیص اعتبار از بانک مرکزی برای بهبود وضعیت بورس اقدامی نکند و به مجلس لایحه ندهد، ما خودمان در مجلس طرحی را در این باره تهیه خواهیم کرد و به تصویب خواهیم رساند.

این تخصیص اعتبار نیازمند مصوبه مجلس است و دولت باید لایحه آن را به مجلس تقدیم کند و ما نیز همراهی کافی با دولت برای تصویب لایحه مربوط به این موضوع را خواهیم داشت.

اشخاص حقیقی می‌توانند املاک خود را در بورس کالا به فروش برسانند

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: افراد حقیقی هم در کنار نهادهای مختلف می‌توانند املاک خود را در بستر شفاف و رقابتی بورس کالا به فروش برسانند. همچنین در طرح انتشار اوراق سلف مسکن که به فروش متری شهرت یافته، افرادی که قادر به خرید مسکن در یک مرحله نیستند، طی چند مرحله می‌توانند اقدام به خرید متراژهای یک واحد مسکونی کنند و سرمایه‌‌های خود را به ارزش روز نگه دارند.

حمایت از بورس سیاست همیشگی دولت است

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت گفت: حمایت همه جانبه از بازار سرمایه سیاست اصولی و همیشگی دولت است. وی گفت: زمینه‌های حضور همراه با اعتماد مردم در بازار سرمایه باید با آموزش و ایجاد تمهیدات لازم فراهم باشد. همچنین وی افزود: سیاسی کردن بازار سرمایه و ورود غیر کارشناسی فعالان سیاسی در اظهار نظر نسبت به بورس از مشکلات امروز بازار سرمایه است.

ریالی از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه نرسید

محسن علیزاده، عضو ناظر شورای عالی بورس گفت: سال گذشته علیرغم ریزش‌های پی در پی شاخص با وجود اینکه برای تزریق نقدینگی از صندوق توسعه ملی از تمام مراجع بالادستی دستور داشتیم، اما این اتفاق نیفتاد و لازم است در جلسه اقتصادی سران قوا این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد.

یکی از قوانینی که از سال‌های گذشته باید در بازار به اجرا می‌رسید، اما تاکنون اتفاق نیفتاده است تزریق یک درصد از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه است.

از زمان وضع قانون تا به امروز باید حدود ۱۰ الی ۱۵هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بازار تخصیص پیدا می‌کرد، اما این رقم واریز نشده است. البته بازار سرمایه در شرایط حال حاضر برای بهبود و ثبات نیاز به اعداد بیشتری از این مبالغ دارد.

علیرغم اینکه ماده ۲۸ قانون بازار به صراحت می‌گوید بورس باید مستثنی از قیمت‌ گذاری دستوری باشد و کالای عرضه شده در بورس نباید شامل قیمت دستوری شود، اما می‌بینیم که این قانون در بازار اجرا نمی‌شود.

سازوکار جدید سازمان بورس در خصوص انتشار گزارش پیش‌بینی سود شرکت‌ها

محسن انصاری مهیاری، سرپرست مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس گفت: شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه موظف هستند اطلاعات میان دوره‌ای و سالیانه خود را برای اطلاع سهامداران منتشر کنند. در این راستا با توجه به قانون بازار اوراق بهادار، وظیفه سازمان بورس صحت سنجی این اطلاعات است که در این میان از عمده‌ترین وظیفه مدیریت نظارت بر ناشران، بررسی درستی این اطلاعات است.

تغییرات مکرر مفروضات این پیش‌بینی‌ها در گزارش‌های پیش‌بینی، تجربیات بین‌المللی و عدم الزام به ارائه پیش‌بینی عملکرد از سوی بسیاری از کشورها، بی‌توجهی غالب سرمایه‌گذاران به تحلیل‌های ارائه شده توسط سایر نهادهای مالی و توجه صرف به پیش‌بینی ارائه شده از سوی ناشر و همچنین دید محتاطانه‌ای که بسیاری از ناشران به پیش‌بینی سود خود داشتند، از جمله مواری بود که نهاد ناظر سازمان بورس را به حذف اجبار برای انتشار این پیش‌بینی‌ها کرد.

امتیاز کیفیت افشای اطلاعات ناشران در خصوص صدور مجوزهای مربوطه و تعداد شرکت‌های پذیرفته شده در بورس مورد نظر است.

سه شرکت پتروشیمی اوراق اختیار فروش تبعی منتشر کردند!

شرکت پتروشیمی پارس با نماد (هپارس۱۰۲)، ۱۰میلیون ورقه اوراق اختیار فروش تبعی با قیمت اعمال ۱۷۷٬۰۱۰ریال با تاریخ اعمال ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ با حداقل سفارش ۱۵هزار ورقه برای هر شخص منتشر کرد.

شرکت پتروشیمی نوری با نماد (هنوری۱۰۲)، ۱۸میلیون ورقه اوراق اختیار فروش تبعی با قیمت اعمال ۷۳٬۷۶۱ریال با تاریخ اعمال ۱۴۰۱/۰۲/۱۵ با حداقل سفارش ۳۰هزار ورقه برای هر شخص منتشر کرد.

شرکت پتروشیمی مبین با نماد (همبین۱۰۲)، ۳۰میلیون ورقه اوراق اختیار فروش تبعی با قیمت اعمال ۱۹٬۷۵۲ریال با تاریخ اعمال ۱۴۰۱/۰۲/۱۰ با حداقل سفارش ۱۰۰هزار ورقه برای هر شخص منتشر کرد.

بانک مرکزی آماده اصلاح نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک ها است

همتی، رییس کل بانک مرکزی در واکنش به درخواست فعالان بازار سرمایه گفت: دارایی‌های ارزی بانک‌ها، عمدتا مطالبات از بنگاه‌ها هستند و بخشی از آن هم به دلیل تحریم مسدودند. وصول مطالبات ارزی بعض معوق، در نرخ‌های فعلی ارز در بازار، مشکلات خودش را دارد.

تسعیر مطالبات ارزی بانک‌ها در نرخ بالاتر، شناسایی درآمد موهومی بیشتر و سود بی‌کیفیت و لذا، ارائه عملکرد غیرواقعی و پرداخت مالیات نقدی است.

بانک مرکزی آماده اصلاح نرخ تسعیر دارایی های ارزی بانک‌ها، متناسب با نرخ تسعیر متناسب با شرایط غیرتحریمی است. بانک مرکزی برای مؤثر واقع شدن اصلاح نرخ تسعیر ارز در قیمت سهام بانک‌ها معتقد است اعطای معافیت مالیات سود ناشی از تسعیر، تا زمان نقد شدن آن‌ها ضروری است.

واریز منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق بازار سرمایه به کجا رسید؟

محمد ابراهیم آقابابایی، رییس هیات عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: قرار بود صندوق توسعه ملی ۲هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر را در سال ۰۰ در صندوق تثبیت بازار سرمایه سپرده‌گذاری کند، اما تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

صندوق توسعه ملی در بخش نخست یک هزار میلیارد تومان نزد صندوق تثبیت بازار سرمایه با نرخ سود ۱۲درصد و به مدت پنج ساله سپرده‌گذاری کرده است که زمان تعیین‌شده قابل تمدید خواهد بود.

در صورت موافقت به زودی مبالغ جدیدی هم واریز خواهد شد.

منابع در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه صرف خرید معاملات بازار خرد سهام شد. این صندوق سهام خود را به صورت بلوکی و بخشی نیز به صورت بسیار تدریجی در روزهای مثبت بازار به فروش رسانده و منابع حاصله را مجدد صرف خرید سهام نموده است.

نحوه عرضه محصولات در بورس کالای ایران در هفته آینده

مدیریت عملیات عرضه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای از ابلاغ نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به ۱۵ اردیبهشت ماه خبر داد.

عرضه شمش بلوم و تختال در روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه وعرضه ورق به غیر از مبارکه و محصولات پلیمری به غیر از پلی پروپیلن و پلی وینیل کلراید در روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه انجام خواهد شد.

براساس اطلاعیه مذکور عرضه مابقی محصولات طبق روال عادی هر هفته صورت خواهد پذیرفت.

درگاه اطلاع‌رسانی تجمیعی اسناد خزانه راه‌اندازی شد

ندا بشیری، مدیر ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران گفت: در راستای حل این مشکلات و بهبود کیفیت اطلاع‌رسانی به ذینفعان اسناد خزانه اسلامی، فرابورس «درگاه اطلاع‌رسانی تجمیعی اسناد خزانه» را در اواخر سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی کرد.

از طریق درگاه اطلاع رسانی تجمیعی اسناد خزانه اسلامی، ذینفعان قادر خواهند بود تمامی اطلاعات اسناد خزانه اسلامی صادرشده را که به فرابورس ایران ارسال شده است، مشاهده کنند.

جهت استفاده از درگاه اطلاع‌رسانی تجمیعی اسناد خزانه، لازم است شماره تلفن همراه ذی‌نفعان اسناد خزانه اسلامی در فهرست‌های هفتگی بانک‌های عامل به فرابورس ایران ارسال شود.

دهقان، رئیس سازمان بورس در شبکه خبر:

موفق شدیم ۱۰ مورد مصوبه از هیئت دولت بگیریم از همین امروز قابلیت اجرایی دارد.

مصوبه ۱ درصد صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت تخصیص داده بشود معادل ۲۰۰ میلیون دلار کارسازی می‌شود.

افراد خارجی با خرید سهام در بازار سرمایه میتواند اقامت ۵ساله را بگیرند.

شرکت‌ها می‌توانند تا یکسال مالیاتشان را به تعویق بیاندازند و از این منابع از سهامشان حمایت کنند.

شرکت‌هایی که نسبت به خرید سهام خودشان اقدام میکنند تا ۵۰درصد مبلغی که صرف خرید سهام کردند به عنوان امهال مالیاتی ۱ساله منظور می‌شود.

زیان خریداران صندوق پالایش یکم و دارایکم به نوعی جبران خواهد شد.

عرضه خودرو در بورس در صورت حذف نگاه دستوری به قیمت، عملیاتی می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در بحث عرضه خودرو در بورس کالا با توجه به نظرات مختلف و بعضا با مطرح شدن مسئله قیمت‌گذاری که با فلسفه بورس کالا مغایرت دارد، برای تصمیم عرضه خودرو در بورس کالا به طور قطع باید نگاه قیمت‌گذاری را کنار گذاشت.

ورود خودرو به بورس کالا اگر بر مبنای قیمت‌گذاری بخواهد انجام شود، منتفی شده است.

برخی نمایندگان مجلس معتقدند، مازاد قیمت مصوب تا رقابتی بورس کالا را به دولت بدهیم.

اطلاعیه در خصوص حداقل تغییر قیمت هر سفارش

مریم کشمیری، مدیر عملیات بازار نقد گفت: به اطلاع کلیه فعالان و کارگزاران محترم بازار سرمایه می رساند، پیرو مصوبه هیئت مدیره محترم شرکت بورس اوراق بهادار تهران از روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ حداقل تغییر قیمت هر سفارش وارده در سامانه معاملات برای کلیه نمادهای معاملاتی سهام و حق تقدم سهام با قیمت کمتر از ۵۰۰۰ ریال، از ۱۰ریال به ۱ریال کاهش می یابد.

برگزاری جلسه ویژه بررسی بازار بورس با حضور قالیباف، همتی و دژپسند

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصاد مجلس گفت: جلسه امروز پس از جلسه روز گذشته این کمیسیون با مدیران ارشد سازمان بورس برگزار شد و جمع بندی محورهای جلسه امروز در نشست سران قوا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

مقرر شد تصمیمات سازمانی برای تغییر در دامنه نوسان و حجم مبنا اتخاذ شود. علاوه بر این شورای عالی بورس با مسئولیت وزیر اقتصاد مکلف شد مصوبات قبلی را اجرایی کند.

پیشنهادات ۱۰ گانه‌ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت تا در جلسه سران قوا مطرح شود. این تصمیمات آثار مثبتی در بازار سرمایه خواهد داشت.

قالیباف بر حمایت اثربخش از بازار سرمایه تاکید کرد

رییس مجلس در جلسه بررسی راهکارهای بهبود وضعیت بازار سرمایه بر ضرورت اقدام فوری برای بیمه سهام سهامداران خرد، الزام پرداخت یک درصد منابع صندوق توسعه ملی و واقعی کردن نرخ تسعیر ارز بانک‌ها، همچنین حذف قیمت گذاری دستوری و مسدود نمودن درگاه های پرداخت صرافی‌های غیرمجاز فروش رمز ارز به عنوان دستورکار قوای سه‌گانه، تاکید کرد.

صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می کند؟

محمد علی دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس گفت: تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دست اجرا است و ۳۱۱ میلیون دلار معادل ۵ هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می شود.

نحوه اعطای اقامت ۵ ساله برای سرمایه گذاران خارجی در بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این قانون قبلا هم وجود داشت، صرفا سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام هم به موارد امکان اعطای اقامت اضافه شد.

چگونگی تخصیص مالیات خرید و فروش سهام به صندوق تثبیت بازار

رئیس سازمان بورس گفت: تصویب شد ۹۱ درصد مالیات خرید فروش سهام که رقم بالایی در کل سال می شود به صندوق تثبیت بازار واریز شود.

بسته پیشنهادی دهگانه تحت عنوان۳+۷، یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای توسعه بازار سرمایه

علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران گفت: بسته پیشنهادی دهگانه تحت عنوان ۳+۷ یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای توسعه بازار سرمایه و حمایت از بورس است که این موضوع می‌تواند تقویت طرف تقاضا را به دنبال داشته و رشد بازار سهام را نوید دهد.

هر یک از بندهای دهگانه این بسته، منابع مشخصی را مورد هدف قرار داده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، هدف اصلی تقویت مستمر و پایدار طرف تقاضا در بورس خواهد بود.

در حال حاضر آسیب اصلی به اعتماد مردم وارد شده و راهکاری ارائه شده و همین بسته حمایتی ده گانه می‌تواند اعتمادسازی مجدد را در میان عموم جامعه سهامداری کشور ایجاد کند.

واکنش توییتری سید احسان خاندوزی، به مصوبات سازمان بورس

۱) سال ۱۳۹۹ تسهیلات بانکی به مقصد بورس بازی چند برابر تسهیلات کمک به اقتصاد کرونا بود.

۲) دستبردن به سهم ۸۵ میلیون نفر از صندوق توسعه ملی منصفانه نیست، بویژه وقتی ارز نیست و چاپ پول...

اخبار سهام عدالت

شرکت سمات در خصوص حواشی سهام عدالت، شفاف‌سازی کرد

فراهم نمودن زمینه ورود شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار سرمایه بر عهده شورای عالی بورس و اوراق بهادار قرارگرفته است که این مهم، جز از طریق تدوین و تصویب ضوابط و مقررات خاص ضمن امعان نظر به ماهیت این گونه شرکت‌ها و ترکیب سهامداران آن میسر نمی‌باشد.

شورای عالی بورس و اوراق بهادار پیرو ابلاغیه مقام معظم رهبری در راستای فرآیند آزادسازی سهام عدالت، اقدام به تصویب آیین‌نامه مورد اشاره نموده است. لذا وجود شرکت‌های تعاونی سهام عدالت در قالب نقش و پیرو سازوکار پیشین، با اهداف طرح آزادسازی مغایر می‌باشد. چراکه هدف از طرح آزادسازی سهام عدالت، کاستن از واسطه‌های موجود و برجسته نمودن مشارکت سهامداران می‌باشد.

کلیه اقدامات در راستای فرآیند آزادسازی سهام عدالت و تشکیل مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، منطبق بر موازین قانونی و پیرو تحقق اهداف مدنظر، به ویژه حمایت از سهامداران و ایجاد امکان مشارکت گسترده صورت گرفته است.

شرایط بازپرداخت تسهیلات کارت اعتباری اعلام شد

بازپرداخت تسهیلات کارت اعتباری سهام عدالت در اقساط ۳۶ ماهه و با نرخ ۱۸ درصد خواهد بود. البته در صورتی که کل مبلغ تسهیلات تا ۳۶ روز پس از دریافت آن به صورت یکجا بازگردانده شود، سودی به آن تعلق نخواهد گرفت.

دو بانک بزرگ کشور یعنی ملی و تجارت در حال ارائه تسهیلات هستند و مشمولان سهام عدالت که در این بانک‌ها شماره حساب دارند و جزء مشتریان آن بانک‌ها هستند می‌توانند با مراجعه به آنها درخواست کارت اعتباری کنند.

مرحله تکمیلی سود سهام عدالت از ماه آینده واریز خواهد شد

عسکر توکلی، رییس اتحادیه تعاونی‌های سهام عدالت کشور گفت: مرحله نخست سودهای سهام عدالت برای سهام‌داران واریز شد و مرحله تکمیلی نیز به‌زودی آغاز می‌شود.

سهام‌داران تصور نکنند این مسئله به دلیل نداشتن سجام است؛ چرا که برخی از سهام‌داران که سجام هم دریافت کردند، هنوز سود سهام عدالت به حساب‌شان واریز نشده است.

درباره تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان درحال حاضر سایت بسته است و باید منتظر باشیم تا سایت باز شده و نسبت به وارد کردن اطلاعات اقدام کنیم.

تاخیر در تکمیل آزادسازی سهام عدالت به هیچ عنوان موجه نیست

حسین فهیمی، سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: تعلل و تاخیر در تکمیل مراحل آزادسازی سهام عدالت به هیچ عنوان موجه نیست و باید هر چه زودتر اجرای این طرح را به مرحله پایانی برسانیم. تاکنون تاخیر زیادی در انتخابات این شرکت‌ها صورت گرفته است که این تاخیر انجام شده، موجه نیست.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اکنون دارایی‌های قابل توجهی را در اختیار خود دارند و اکنون شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران دارای بیش از ۴۱هزار میلیارد تومان دارایی است.

برخلاف صحبت‌های انجام شده، دیدگاه ما این است که تاکنون تاخیر زیادی در انتخابات این شرکت‌ها صورت گرفته است که این تاخیر انجام شده به هیچ عنوان موجه نیست.

شرکت سپرده‌گذاری به دلیل مرکز تماسی که دارد، در تعامل مستقیم با میلیون‌ها نفر است. ایده آنها این بود که عواملی مانند پایان دولت به منزله توقف در کارها نباشد.

سود سهام عدالت پس از برگزاری انتخابات تغییر می‌کند

محسن علیزاده، عضو ناظر شورای عالی بورس گفت: از این پس سودی که به سهامداران عدالت تعلق می‌گیرد، به نوع فعالیتی که شرکت‌های استانی انجام می‌دهند بستگی دارد. به طور قطع سود شرکتی که وارد فعالیت‌های پتروشیمی شده با سود شرکتی که در بخش ناموفقی سرمایه‌گذاری کرده، متفاوت خواهد بود و این اعضای هیات مدیره هستند که برای محل سرمایه‌گذاری شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند.

سود انباشته شرکت‌های سهام عدالت در استان‌ها در حال حاضر بین ۳۵۰ تا ۴۰۰هزار میلیارد تومان است و انتخابات سهام عدالت، مهم‌ترین انتخابات اقتصادی کشور پس از انقلاب محسوب می‌شود.

شاید فقط حدود ۱۰درصد سهام‌داران عدالت از اهمیت برگزاری انتخابات هیات مدیره شرکت‌استانی مطلع باشند.

ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته

ارزش سبد ۵۳۲هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۱ میلیون و ۲۲۳هزار تومان و ۲۱ میلیون و ۱۴۱هزار تومان رسید. همچنین ارزش ۶۰درصد قابل فروش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۷۳۳هزار تومان رسیده است.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...