|
کدخبر: 165279

شوک تمام نشدنی به خریداران پالایشی یکم

در حالی که مقامات دولتی ادعا می‌کردند مردم برای خرید واحدهای پالایش سود خواهند برد، اما چنان ریزش نرخ این واحدها اتفاق افتاد که با گذشت ۶ ماه درحال‌حاضر با ۲۶ درصد زیان همراه هستند.

بورس شوک تمام نشدنی به خریداران پالایشی یکم

دولت در راستای اجراس سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، برای واگذاری باقی‌مانده سهام خود در شرکت‌های دولتی از جمله چهار پالایشگاه تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز، صندوقی به نام پالایشی یکم تشکیل داد که واحدهای این صندوق به نرخ ۱۰ هزار تومان به مردم فروخته شد.

در ابتدا اعلام شد این و احدها با تخفیف ۳۰ درصد به مردم ارائه می‌شود و هر دارنده کد ملی تا سقف ۵۰۰ واحد یعنی ۵ میلیون تومان می‌تواند این واحدها را خریداری کند، اما بعد از آن مردم به خاطر ریزش شاخص کل بورس مرتب در زیان بودند و هم‌اکنون نرخ هر واحد صندوق پالایش یکم در بورس ۷ هزار و ۴۸۰ تومان است؛ یعنی هنوز خریداران آن با ۲۶ درصد زیان همراه هستند. در این زمینه خبرنگار فارس با داوود رزاقی مدیر صندوق پالایش یکم تماس گرفت و علت را جویا شد که وی گفت: مهم‌ترین دلیل این است که واحدهای صندوق پالایش یکم در زمان اوج بازار به مردم فروخته شده که پس از آن ریزش شاخص بورس آغاز شده است، در نتیجه نرخ واحدهای پالایش یکم هم به تبع کل بازار ریزش یافته و مردم دچار زیان شدند.

مدیر صندوق پالایش یکم گفت: گرچه در زمان واگذاری پالایشی یکم دولت ۳۰ درصد تخفیف برای مردم درنظر گرفت و این واحدها با تخفیف فروخته شد اما واحدهای این صندوق که مرکب از چهار پالایشگاه است حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد ریزش را تجربه کرده، در نتیجه خریداران آن با زیان همراه شدند.

وی گفت: الان سهام چهار پالایشگاه حاضر در این صندوق کاهشی بوده در نتیجه واحدهای صندوق پالایش یکم هم کاهش یافته‌اند.

وی قبلا گفته بود برای فروش صندوق پالایشی یکم ۱۳ هزار میلیارد تومان پول جمع شده و ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای بازارگردانی آن اختصاص یافته بود که روزهای اول نسبت به جمع‌آری واحدهای فروخته شده اقدام شده در نتیجه پول بازارگردانی این صندوق به پایان رسید و الان باید منتظر باشیم تا شاخص کل بورس افزایش یابد تا مردم از زیان پالایش یکم خارج شوند.

البته بعد از اعلام توافق شرکت‌های حقوقی با سازمان بورس برای انتشار ۲۴ هزار میلیارد تومان و خرید سهام از بازار، ‌امروز وضع بازار بورس بهتر شد و واحدهای پالایش یکم هم تا این لحظه با ۵.۶ درصد رشد همراه شده است.

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...