|
کدخبر: 157836

وعده «هرچه دارید به بورس بسپارید» به پایان می رسد

حدود دو هفته دیگر سال ۹۹ تمام می‌شود. حدود دو هفته دیگر سال ۱۴۰۰ شروع می‌شود. حدود دو هفته دیگر وعده بورس محکم، هرچه دارید به بورس بسپارید، بورس در ریل مناسب است و ... فراموش می‌شود و مردم با وعده‌های جدید روبه‌رو می‌شوند. اینها بخشی از نوشته‌های کاربران شبکه‌اجتماعی توییتر در روزهای پایان سال است.

بورس وعده «هرچه دارید به بورس بسپارید» به پایان می رسد

کاربرانی که در هفته‌های گذشته دل‌خوش به پایان سال بودند که شاید در پایان سال، برای دل‌‌خوشی دل ملت، برای آغاز سال جدید و برای هر چیزی، بورس از سرخ‌پوشی خارج شود، افت شاخص متوقف شود و سهامداران برای چند هفته‌ای هم که شده دل‌خوش باشند به سبزی بورس. اما نشد که دل مردم خوش بشود و تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های برخی از فعالان بورس در رابطه با سبزپوشی بورس در هفته‌های پایان سال به نتیجه برسد.

حالا بیشتر از هر زمانی سهامداران خرد بورس دیگر خریدار تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های فعالان این حوزه نیستند. آنها که در ماه‌های گذشته برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نگران بودند و اخبار آن را لحظه به لحظه رصد می‌کردند، آنها که از ورود جو بایدن کاندیدایی که برخی‌ها معتقدند بودند اگر به کاخ سفید وارد شود اقتصاد ایران زیر و رو می‌شود، خوشحال بودند. آنها که معتقد بودند ۲۲ بهمن‌ماه و دهه فجر نقطه عطفی برای بورس می‌شود. آنها که وقتی نماینده‌های مجلس لیست متخلفان بورسی را به قوه‌قضائیه دادند گفتند که حالا خیلی‌ها دست و پایشان را از روی سرمایه‌های مردم برمی‌دارند. آنها که گفتند تجمع‌های اعتراضی باعث می‌شود فضای بورس امنیتی شود و برای همین دولت به فکر راه‌چاره‌ای برای برون رفت از این وضع خواهد بود و خیلی از افراد دیگر این روزها سرخورده هستند.

برای همین است که سهامداران خرد دیگر مثل ماه‌های گذشته کمتر به تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌ها اعتنا می‌کنند. این روزها در شبکه‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام هرچه هست نه تحلیل و پیش‌بینی بلکه اعتراض و انتقادهای تند و تیز نسبت به سیاست‌های مسوولان و وعده‌های آنها در رابطه با بورس است. در چنین وضعیتی هستند افرادی که ادعا می‌کنند از مدت‌ها قبل در صفحه‌هایشان نوشته بودند که اقتصاد ایران غیرقابل پیش‌بینی است. آنها در رابطه با این موضوع می‌نویسند که فضای اقتصادی کشور بیش از هر زمان دیگری غیرقابل پیش‌بینی شده است و دیگر تحولات منطقه، برجام، مذاکره، دخالت‌های گاه و بی‌گاه سیاسیون در بورس و ... برای این بازار اتفاقی عادی شده است و مثل قدیم نیست. انگار که بازار اقتصاد ایران و به خصوص حوزه بورس در مقابل چنین وضعیتی واکسینه شده است و بی‌توجه به تحولات مثبت یا منفی روند نزولی خود را ادامه می‌دهد. جدای از این موضوع که به آن پرداختیم و فضای شبکه‌اجتماعی توییتر را برایتان در این روزها توصیف کردیم به خبر جالبی هم در رابطه با فعالیت‌های بورسی در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها بپردازیم. خبری که در روزهای گذشته در صفحه‌های اینستاگرام و پیام‌رسان تلگرام دست به دست شد.

ماجرا از این قرار است که پسری ۱۲ ساله و فرد دیگری که در نانوایی شاغل بوده است، مدیرهای کانال‌های بورسی با اعضای بالا بوده‌اند. اما وضعیت وقتی عجیب و غریب می‌شود که خیلی از اعضای این کانال‌ها به توصیه این افراد دست به خرید و فروش سهام می‌زده‌اند و حتی برای تحلیل‌های بیشتر در رابطه با حوزه بورس، هزینه‌ای هم برای اشتراک می‌داده‌اند. بعد از انتشار این خبر و بازنشر آن در شبکه‌های اجتماعی جدا از اینکه خیلی‌ها به وضع آشفته حوزه بورس انتقاد کردند و گفتند بخشی از آشفته‌حالی بورس نتیجه حضور چنین افرادی در بورس و ماهی گیری آنها از آب گِل‌آلود است، جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس هم در واکنش به این موضوع اعلام کرد که گزارش اقدام‌های مجرمانه این افراد به قوه‌قضائیه ارسال می‌شود و قوه‌قضائیه براساس قانون با آنها برخورد می‌کند.

او همچنین گفته سازمان بورس طرحی برای مجوز دهی به نوع جدیدی از مشاوران سرمایه‌گذاری در دست بررسی دارد. او همچنین از مردم خواسته است که کانال‌های غیرمجاز را از طریق سامانه شکایات سازمان بورس به این سازمان گزارش کنند. با این حال بعد از این اظهارنظر معاون حقوقی سازمان بورس، بار دیگر مساله لیست ارسال شده متخلفان بورسی از سوی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به قوه‌قضائیه پیش آمد. لیستی که بارها و بارها قاضی‌زاده هاشمی در توییترش درباره آن حرف زده است و در مقابل هم کاربران این شبکه‌اجتماعی از او سوال کرده‌اند که سرانجام آن بعد از گذشت چند ماه از ارسال به قوه‌قضائیه چه شده است و حتی این شک و شبهه هم به وجود آمده که نکند تمام این کارها و لیست‌ها نمایشی برای سهامداران بوده باشد. این بار هم چون صحبت از ارسال اقدام‌های مجرمانه افراد در تلگرام به قوه‌قضائیه شده است، این مساله مطرح شده که ممکن است پرونده این موضوع هم پشت شوفاژ بیفتد و بعد از چند وقت از یادها برود.

 

منبع: دنیای اقتصاد
 • علی ارسالی در

  ماکه بدبخت شدیم ر فت...خدا لعنت کنه این دولت رو که با پول مردم و کلاه برداری سرپ ا مونده....همه کسانی که رای دادند به این دولت اون دنیا باید جوابگو باشند ...

  • asad ارسالی در

   خواسته تمام کارگران افزایش حداقل سه براب ری حقوق ماهیانه بدون مالیات هست با توجه به تورم ۵ برابری ،وزیر کار و تمام کسانی که عضو شورای کار هستند که حداقل حقوق کار گر را تصویب میکنند خودشان کارمند دولت هس تند و حداقل حقوق خودشان بالای بیست میلیو ن تومان در ماه هست پس اصلا هیچ حقی و صلا حیتی برای تصمیم گیری در این زمینه ندارند خود وزیر کار بدون مزایا حداقل ۵۰ میلیون حقوق در ماه دریافت میکنه اگر راست میگوی ند فیش حقوقی تمامی کسانی که عضو این شورا هستند را برای تمام مردم در اینترنت بگذا رند ، این خواسته تمام کارگران ایران هست ، سال ۹۸ که هنوز کرونا اینقدر رواج پیدا نکرده بود و تورم بسیار کمتر از آخر سال ۹ ۹ بود بیست درصد حقوق پایه را اضافه کردن که نماینده کارگران این حگم را امضا و تای ید نکردند و جلسه را ترک کردند اما امسال در شرایط تحریم و کرونا و تورم حداقل ۵ بر ابری و اینکه خود آمار های دولت میگه که خ ط فقر ۱۰ میلیونه چطور افزایش حقوق را ۳۵ درصد مشخص کرده اندسه میلیون و پانصد هزار تومن ، با این شرایط حقوق کارگر باید حدا قل سه برابر شود هیچ کارگری در این شرایط با این پیشنهاد دولت و شورای عالی کار موا فق نیست ۲۵ درصد یا ۳۵ درصد افزایش و از ا ون طرف ۱۰ تا ۱۵ درصد مالیات خب بفرمایید هیچ افزایشی در کار نیست به نظر من دولت د یگه اصلا خودش رو تو زحمت نندازه اصلا حقو ق کارگر رو اضافه نکنه و خودش و کارگران ر و علاف نکنه فقط شیر لبنی در امسال دوبار ۳۰ درصد در خردادو ۴۰ درصداوایل بهمن ماه ۹۹ افزایش قیمت داشته خودرو و تمام خوراکی ها و ...‌ همه افزایش نزدیک به حداقل سه برابری داشتن ،اجاره مسکن که پیش کش تمام کارگران خواستار سه برابر شدن حقوق حداقلی ماهیانه خود بدون مالیات هستند و به کمتر از این رضایت نمیدهند اگر دولت، دولت مرد می هست که باید به خواسته اقشار کم درآمد مردم ارج بگذاره ولی اگر دولت سرمایه داری و استکباری هست که مثل پارسال همونی که و زیر کار با تهدید و ارعاب به زور تصویب کر د و اجرا کرد و به کارگر بینوا و مشکلات ا نها توجه نکرد ،که متاسفانه همیشه ظالم سا لم کی گفته تورم 30 درصد هست تورم الان 3 00 درصد هست چون تمام اقلام بهداشتی و مصر فی و لوازم خانگی حداقل سه 3 تا 5 برابر پ ارسال و سال های قبل شده

 • ناشناس ارسالی در

  مردم همیشه درصحنه 42سال ازجان ودل مایه گ ذاشتن وباهمه شرایط سخته تقریبا نیم قرن س اختن وبه حرمت خون شهداوجانبازان وایثارگر ان لب به شکایت نگشودند. چون پایبندانقلاب شان بودند. ولی دولت بادروغ وفریب ازاین ه مه اعتماد داره سواستفاده میکنه ومردم راب ه بازی گرفته. هیچ اعتمادی درمردم نمانده. مردم درفقرکامل به سرمیبرند واین باعث از بین رفتن ایمان مردم میشه. حکام دررفاه کا مل هستندوفاصل طبقاتی نسبت به قبل انقلاب هزاربرابرشده وهیچکس هم به روی خودش نمیار ه. لطفا ازاین حرمت هاپاسداری کنیدتاقبل ا زاینکه دیربشه.

 • نامی ارسالی در

  لعنت بر این دولت نحس .

 • امینی ارسالی در

  سرمایه ام رفت نابودی خودم و خانواده ام کلی وام و کلی بدهی به خدا اه در بساط ندارم ۵۰۰ میلیونم و بالا کشیدند احساس میکنم هیچ دشمن خارجی انقدر بی رحم نباشد که مسولین انجام دادند به کی پناه ببرم دادخواهی وجود ندارد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...