|
کدخبر: 154299

عرضه اولیه‌های جدید در راه است

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران گفت: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال شاهد عرضه اولیه حتمی دو شرکت در فرابورس خواهیم بود.

بورس عرضه اولیه‌های جدید در راه است

امیر هامونی به آخرین وضعیت حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: تاکنون آمار حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس و فرابورس به ۴۱ شرکت رسیده است که در چند سال گذشته تا کنون پذیرش و عرضه اولیه آنها انجام شده است.

وی اظهارکرد: ارزش بازار این شرکت‌ها اکنون در بازار حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، این رقم در شرایطی که بازار در مدار صعودی پرشتاب قرار گرفته بود به ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رسید.

هامونی خاطرنشان کرد: شاخصی به نام شاخص نوآوری در فرابورس در حال طراحی است که این شاخص از شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس حمایت خواهد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت فرابورس ایران، این شاخص کمک می‌کند تا نرخ و بازدهی نهایی شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در بورس و فرابورس تاثیرگذار بر شاخص بورس باشند.

وی با بیان اینکه برخی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ درخواست حضور در بورس را داده‌اند اما هنوز عرضه اولیه آنها انجام نشده است، گفت: اکنون در حال طی کردن تشریفات لازم برای ورود به بازار هستند که هر یک از آنها در مراحل مختلفی برای حضور در بورس قرار دارند.

هامونی اظهارکرد: ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به فرابورس مانند سهام سرخابی‌ها نیازمند تکمیل مدارک و مستندات است، به محض تکمیل مدارک درخواست شده، روند ورود آنها به بورس انجام و نهایی خواهد شد.

عرضه اولیه دو شرکت در فرابورس تا پایان امسال

مدیرعامل شرکت فرابورس ایران در ادامه به عرضه اولیه سهام شرکت‌های غیردانش بنیانی در فرابورس اشاره کرد کرد و گفت: تاکنون چند شرکت که جزو شرکت‌های دانش‌بنیان محسوب نمی‌شوند درخواست خود برای عرضه در فرابورس را ارائه کرده‌اند که به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت فعلی بازار اکنون بهترین زمان برای ورود این شرکت‌ها به فرابورس و انجام عرضه اولیه آنها است.

وی اظهارکرد: تا کنون سه شرکت در مرحله عرضه اولیه هستند اما براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال شاهد عرضه اولیه حتمی دو شرکت در فرابورس خواهیم بود.

در دنیا و ایران، تامین مالی به دو روش تامین مالی سرمایه‌ای و تامین مالی از طریق اوراق بدهی و تسهیلات بانکی انجام می‌شود که در ایران در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان زیست بوم نوآوری کشور هر دو روش مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به وجود روش‌های مختلف تامین مالی پیش‌بینی شده برای شرکت‌‎های دانش‌بنیان اما بارها به مدیران این شرکت‌ها پیشنهاد شده است تا از روش‌های نوین مالی مانند ابزارهای مالی پیش‌بینی شده در فرابورس و صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده کنند.

منبع: مشرق

ارسال نظر