|
کدخبر: 150542

پیش‌بینی طلایی از بورس ایران در زمان بایدن

خبرگزاری الجزیره نوشت: بورس تهران درحال‌حاضر حدود ۳۷ درصد از رکورد خود عقب نشسته و همین مسئله باعث زیان بخش بزرگی از سهامداران شده است.

بورس پیش‌بینی طلایی از بورس ایران در زمان بایدن

خبرگزاری قطری الجزیره نوشت: وضعیت اقتصادی جهان از سال ۲۰۱۹ رو به وخامت رفت و شیوع کرونا نیز شرایط را بدتر کرد. از آن زمان شماری از مقامات ایرانی مردم را تشویق کردند تا در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند. با تشدید فشارهای امریکا و کاهش ارزش ریال، بسیاری از مردم با هدف حفظ ارزش دارایی‌های خود وارد بازار بورس شدند. دولت ایران از ماه می‌۲۰۲۰ بخشی از سهام شرکت‌های دولتی را در بازار عرضه کرد که استقبال خوبی از آنها شد و شاخص بورس تهران برای نخستین بار از یک میلیون واحد گذشت و کمی پس از ان نیز کانال دو میلیون واحدی را پشت سر گذاشت.

بورس تهران درحال‌حاضر حدود ۳۷ درصد از رکورد خود عقب نشسته و همین مسئله باعث زیان بخش بزرگی از سهامداران شده است. ریزش سنگین بورس تا جایی ادامه یافت که رئیس این سازمان از سمت خود کناره گیری کرد.

به عقیده برخی از کارشناسان بازار سرمایه، دولت ایران در تشویق مردم به بازار بورس بدون گوشزد کردن ریسکهای احتمالی اشتباه کرد. با روی کار آمدن دولت بایدن در امریکا انگیزه فعالان برای حضور در بورس کمتر شده است؛ چرا که آنها امیدوار به بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای هستند. کاهش انتظارات تورمی نه تنها در بورس که در بازار ارز نیز اتفاق افتاده؛ تا جایی که قیمت هر دلار از حدود ۳۰ هزار تومان به ۲۲ هزار تومان کاهش یافته است.

این خبرگزاری قطری در پایان نوشت: در ماه‌های قبل قیمت برخی از سهام بر حسب دلار ۵۰ هزار تومانی قیمت‌گذاری شده بود و تخلیه حباب آنها پس از شکست دونالد ترامپ در انتخابات نقش زیادی در کاهش سنگین شاخص بورس داشته است. پیروزی بایدن این امید را تقویت کرده است که اقتصاد ایران شانس مجددی برای بازگشت به عرصه جهانی و تجارت آزادانه تر با شرکای خارجی خواهد داشت.

منبع: ايسنا

ارسال نظر