|
کدخبر: 150114

درخواست ۱۰ کارشناس از رئیس جدید سازمان بورس

۱۰ کارشناس بازار سرمایه از گزینه آینده سازمان بورس که احتمالا امروز مشخص خواهد شد، ۱۰ اولویت را مطرح و درخواست هایی را اعلام کردند.

بورس درخواست ۱۰ کارشناس از رئیس جدید سازمان بورس

۱۰ کارشناس بازار سرمایه درپی استعفای حسن قالیباف اصل از ریاست سازمان بورس و لزوم معرفی گزینه جدید برای تصدی این پست، ۱۰ اولویت برای رئیس جدید مطرح کردند که می‌تواند بورس را به سمت بازاری کارآ هدایت کند.

رئیس سازمان بورس مسئول عدد شاخص‌ نیست

شروین شهریاری: اولویت جدید رئیس سازمان بورس حذف قبول مسئولیت نوسان شاخص است. در آنچه از نمونه‌های جهانی می‌شناسیم، رئیس بورس هیچ نوع پاسخگویی یا وظیفه‌ای درخصوص رشد قیمت سهام یا افت آن ندارد بلکه صرفاً مسئول شفافیت، کارآیی، تقارن اطلاعاتی و جلوگیری از تخلفات ناشران و بازیگران بازار سرمایه بر اساس قانون مصوب است.

در ایران متاسفانه این تصور عمومی وجود دارد که رئیس سازمان علاوه بر موارد فوق باید از قیمت سهام نیز دفاع کند و وجود یک بازار سودآور و مثبت را برای سرمایه‌گذاران به ویژه سهامداران خرد تضمین کند. این در حالی است که رفتار بازار سهام به‌عنوان یکی از ریسک‌پذیرترین بازارهای دارایی، تابع متغیرهای بی‌شمار اقتصادی و غیر‌اقتصادی است و عملا هر گونه تصور امکان مدیریت قیمت سهام به جز از روش‌های نامطلوب دستکاری و دخالت در بازار، فرضیه نادرستی است.

چه خوب خواهد بود اگر رئیس جدید سازمان از همان روز اول اعلام کند مسئولیتی در برابر شاخص نخواهد داشت و تنها نسبت به اجرای قانون و تضمین نقدشوندگی و کارآیی و شفافیت اطلاعاتی اهتمام خواهد ورزید.

تلاش برای حذف دامنه نوسان

محمد گرجی‌آرا: افرادی که سال‌های طولانی در بازار سرمایه مشغول فعالیت هستند بهترین گزینه برای ریاست جدید سازمان بورس محسوب می‌شوند. در سال‌های گذشته افرادی از بخش‌های غیر مربوط به‌عنوان رئیس سازمان بورس فعالیت کردند که تبعات منفی را برای بازار به دنبال داشت. واقعیت این است تا زمانی که بورس را زیرمجموعه وزارت اقتصاد می‌پندارند و وزیر اقتصاد تعیین‌کننده ریاست این سازمان است، بعید به نظر می‌رسد اتفاق مطلوبی در جهت سر و سامان دادن به بازار رخ دهد.

بازار سرمایه در این روزها در مورد وضعیت شاخص تحت فشار است این در حالی است که مجموعه‌های حاکمیتی در بورس نباید درگیر روند شاخص باشند اما همه مسئولان از رئیس سازمان بورس انتظار بهبود وضعیت شاخص را دارند اما سازمان مسئول عدد شاخص نیست بنابراین اگر می‌خواهیم بورس روند رو به گسترش فعلی را حفظ کند نباید به دنبال عدد و ارقام شاخص باشیم.

خروجی درخواست وزارت اقتصاد از رئیس سازمان بورس در نهایت منجر به اعمال قوانینی همچون محدودیت دامنه نوسان و سهمیه‌بندی کردن عرضه و تقاضا خواهد شد. بازار سرمایه زمانی به ثبات و تعادل می‌رسد که برخی قوانین بازنگری یا اصلاح شوند. مهم‌ترین موضوعی که شجاعت رئیس سازمان را برای بازنگری در قوانین قدیمی می‌طلبد، حذف دامنه نوسان است.

رئیس جدید برای بهبود وضعیت نابسامان بورس چاره‌ای جز حذف دامنه نوسان ندارد که در صنایع مختلف به مرور با حذف دامنه نوسان می‌توانیم شاهد به تعادل رسیدن بازار باشیم. رئیس جدید سازمان بورس باید استقلال بورس کالا را در اولویت کارها قرار دهد. بورس کالا باید به‌عنوان یک ساز و کار کشف قیمت فعالیت کند نه قیمت‌گذاری.

تعامل بورس با دیگر ارکان اقتصادی

مهدی افنانی: بازار سرمایه به مدیری فراجناحی نیاز دارد. دولت و مجلس روی فرد مورد نظر باید متفق‌القول باشند. در واقع تفاهم و توافق مجلس و دولت برای رئیس آینده سازمان بورس یکی از ارکان حیاتی این بخش محسوب می‌شود. درحال‌حاضر اقتصاد هم نیاز به ثبات و هم نیاز به هماهنگی دارد از این رو اگر فردی فراجناحی برای این پست بر سر کار بیاید، نتیجه بهتری عاید بازار می‌شود.

رئیس سازمان بورس باید از قدرت کافی بین دولتمردان و نماینده‌های مجلس برخوردار باشد و بتواند نقشی مهم در گروه اقتصادی دولت ایفا کند. فعالان بورسی از رئیس جدید انتظار دارند ارتباطات لازم را با نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس داشته باشد تا همواره منفعت سهامداران در نظر گرفته شود. بازار سرمایه در این مقطع نقش حساسی در اقتصاد کلان ایفا می‌کند.

رئیس جدید وظیفه سنگینی بر عهده خواهد داشت. با توجه به شرایط نابسامان فعلی، بازار نیازمند اصلاحات اساسی در بخش قوانین و مقررات است. بورس با حجم زیادی سرمایه‌گذار خرد روبه‌رو شده برهمین اساس برخی قوانین نیاز به اصلاح و در مواردی بازار نیازمند تصویب قوانین جدید است از این رو انتظار می‌رود گروه قوی سکان بازار سرمایه را در دست بگیرد تا قوانین و مقررات جدیدی تصویب شود. فردی که قرار است سکاندار بازار شود باید با وزارت صنعت هماهنگی‌های لازم را داشته باشد و برخی ممنوعیت‌های قدیمی را به روز کند تا شاهد رشد صنایع باشیم.

رئیس سازمان بورسی باشد

 

محمد شکری: ایده‌آل‌ترین حالت ممکن برای بازار سرمایه و سهامداران این است که رئیس سازمان بورس از همین بازار انتخاب شود. بسیاری از فعالان اقتصادی گمان می‌کنند افرادی که سابقه فعالیت اقتصادی دارند برای این پست گزینه مناسبی هستند، این در حالی است که بازار سرمایه با بازارهای رقیب تفاوت‌های بسیاری دارد از این رو، فعالیت طولانی‌مدت در بازار سرمایه باید یکی از گزینه‌های اصلی برای مدیریت این سازمان باشد.

از اواسط سال گذشته بورس با حجم گسترده‌ای از سهامداران مواجه شد بر همین اساس، انتظار می‌رود بازار به شیوه‌ای متفاوت از سال‌های قبل مدیریت شود. بسیاری از قوانینی که تا دو سال قبل برای بازار و سهامداران خللی ایجاد نمی‌کرد اکنون دست و پای بازار را بسته به همین دلیل در این مقطع، بازار نیازمند مدیرانی است که بتوانند با استقلال کامل تدابیری حدی برای بازار بیندیشند و از شدت تنش‌های فعلی بکاهند.

با توجه به گستردگی بازار سرمایه حتی رئیس جدید باید در جلسات هیات دولت حضور یابد تا از حقوق سهامداران در مقابل تصمیمات وزارت اقتصاد و گروه اقتصادی دولت صیانت کند. با توجه به اینکه بخش زیادی از سهامداران با تبلیغ دولتمردان وارد بورس شدند دولت و مجلس نباید بدون هماهنگی با سازمان بورس در مورد صنایع حاضر در بازار سرمایه تصمیمات خلق‌الساعه بگیرند.

جلوی اعمال سلیقه را بگیرد

حمید اعرابی: فردی باید در راس سازمان بورس قرار گیرد که بتواند زیرساخت‌های بازار را تقویت کند و جلوی اعمال سلیقه بر بازار را بگیرد. متاسفانه اعمال سلیقه در بازار زیاد است و باید جلوی این رفتار غلط گرفته شود. از سوی دیگر فردی که رئیس سازمان می‌شود باید در ابتدا فرهنگ‌سازی را در اولویت کاری قرار دهد.

در یک سال اخیر تعداد زیادی افراد وارد بازار شده‌اند اما در مقابل فرهنگ‌سازی صورت نگرفته است. برخی از این افراد تازه‌وارد اصلا نمی‌دانستند بازار سرمایه منفی هم می‌شود و تا این حد بی‌اطلاع بودند! بنابراین فرهنگ‌سازی بسیار مهم است. علاوه بر این رئیس سازمان باید از بدنه بازار باشد. نباید کسی انتخاب شود که بخواهد از اول شروع کند و به جای درست کردن ابرو، چشم را هم کور کند. حداقل باید ۱۰ سال در بازار حضور داشته باشد و زیر و بم بازار را بداند.

برای دامنه نوسان فکری کند

شایان کرمی: امروز شرایط بازار خیلی خاص است و کسی که رئیس سازمان می‌شود، مسئولیت سختی بر عهده خواهد داشت. طبیعتا سهامداران انتظار دارند رئیس جدید بازار را تقویت کند در حالی که این کار جزو حوزه رئیس سازمان نیست و بازار سرمایه، محل عرضه و تقاضا است. یکی از مهم‌ترین کارهایی که فرد جدید باید در دستورکار قرار دهد مسئله نظارت است و باید بتواند سیستم نظارتی بازار سرمایه را تقویت کند.

همچنین باید دستورالعمل‌ها و قوانینی را که محدودکننده بازار هستند از سر راه بردارد. این روزها بحث دامنه نوسان بسیار مطرح می‌شود بنابراین رئیس جدید باید در این باره فکری کند و تصمیم جدی بگیرد.

از اجرای خلق‌الساعه قوانین پرهیز شود

امیرعلی امیرباقری: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که از رئیس جدید تقاضا می‌شود و باید ملزم به اجرای آن باشد پرهیز از اجرای قوانین خلق‌الساعه است. متاسفانه در مدت اخیر همزمان با نزول بازار دیدیم که چند مرتبه قوانین و دستورالعمل‌های اجرایی بازار تغییر کرد. مثلا موضوع پیش‌گشایی چند بار مطرح و سپس لغو شد.

 

مواردی از این دست امنیت سرمایه‌گذاری را به خطر می‌اندازد و همچنین ریسک سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد. انتظار می‌رود تشکیل انجمن سهامداران حقیقی را با جدیت بیشتری پیگیری کند. رئیس سازمان باید بتواند از آبروی بازار حفاظت کند و اجازه ندهد هر کسی از خارج از بازار سرمایه درباره این بازار نظر بدهد.

اکثریت این نظرات هم غیرتخصصی است. بنابراین رئیس سازمان باید از طریق روابط و تریبون‌هایی که دارد از حیثیت بازار دفاع کند تا کسی نتواند بهره‌‌برداری سیاسی کند و دست این افراد از این بازار کوتاه شود.

مستقل، پیگیر و تاثیرگذار باشد

عظیم ثابت: رئیس سازمان بورس باید از جنس بازار سرمایه باشد و تجربه کافی و تخصص کار در بازار را داشته باشد یعنی هم اهالی بازار وی را بشناسند و هم در این بازار رشد کرده و مدیر اجرایی شده باشد. در کنار اینها مقبولیت عمومی داشته باشد تا اجماع و همگرایی همگی بازار سرمایه اعم از نهادها، کانون‌ها و حتی سهامداران حقیقی و سایر ارکان بازار را امکان‌پذیر کند.

شخصیت مستقل و پیگیر داشته باشد تا بتواند منویات بازار سرمایه را به سازمان‌های بالاسری به نحو شایسته‌ای منتقل کند. استقلال رای داشته باشد و شخصیت تاثیرگذار باشد. قدرت استدلال بالا و حل مسائل را داشته باشد. کسی که در راس سازمان قرار می‌گیرد باید بتواند در برابر خواسته‌های نامربوط خارج از بازار مقاومت کند و همچنین تعامل عالی با شورای‌عالی بورس و سایر ارکان داشته باشد.

تلاش برای کسب صندلی در هیات دولت

حمید میرمعینی: فردی که قرار است به‌عنوان رئیس سازمان بورس انتخاب شود باید برنامه جامعی برای بازار سرمایه داشته باشد که این برنامه باید استراتژی رسیدن به این چشم‌انداز را نیز مشخص کند تا بتواند این را در نگاه مسئولان دولتی و دیگر مسئولان جا بیندازد که هر فردی به خود اجازه ندهد برای بازار سرمایه تعیین تکلیف کند.

اگر برنامه داشته باشی هرکسی نمی‌تواند دیدگاه را تحمیل کند و نظم بازار را به‌هم بزند. علاوه بر این باید تلاش کند یکصندلی برای رئیس سازمان بورس در هیات دولت بگیرد تا در تصمیمات هیات دولت مشارکت و از حقوق بازار حمایت کند.

آشنا به ساز و کار بازار

پیمان حدادی: رئیس جدید سازمان بورس باید از فعالان بازار سرمایه باشند و حتما سابقه و تجربه کافی در بازار را داشته باشند. یعنی همکاران مشغول در سیستم بانکی برای ریاست سازمان بورس مناسب نیستند. رئیس سازمان حتما باید با ساز و کار بازار آشنا و با فعالان بازار در ارتباط باشد و فعالان نیز وی را به‌عنوان فرد خوشنام در بازار بدانند چراکه باعث می‌شود تا حدودی اعتماد رفته به بازار برگردد.

در کنار این ویژگی‌ها، رئیس سازمان بورس باید استقلال سازمان را چه به دولت چه به بانک مرکزی نشان دهد و ثابت کند چراکه اگر این اتفاق بیفتد تصمیماتی در بانک مرکزی گرفته نمی‌‌شود که به ضرر بازار سرمایه باشد یا هر وزیری به خود اجازه نمی‌دهد درباره بازار اظهارنظر غیرکارشناسی کند.

منبع: بورس پرس
 • ناشناس ارسالی در

  کشور ایران و بورس و مسکن و اشتغال و تورم وحشتناک و نوسان قیمت دلار و سکه و طلا و لاستیک و شکر و روغن و لبنیات و قطعه خودرو و دارو و هزینه های درمان و نهاده دامی و قیمت فولاد و سیمان و... وقتی حل می شود و به تعادل می رسد که تیم فاسد و دروغگو و مکار ونیرنگ باز و دزد و دلال و خائن و بی شرف بروند بدرک .انشاءا لله بزودی

 • لیلا عسگری ارسالی در

  سلام چرا واقعیت را کتمان میکنید ؟چرا فرا فکنی میکنید ؟ تنها کسانی که وظایف کاریش ان را نمیدانند خود مسئولین هستند .بنده ب عنوان یک سهامدار خرد به خوبی بازار و ریس ک بازار را درک کرده و پای اشتباهات خود ه ستم . اما چرا چشمانتان را به حقیقت بستید آیا در مملکت ما یک دلسوز وجود ندارد؟ حق یقتا مملکت ما را چه کسانی اداره میکنند ؟ مطمعنا ایرانی نیست .سهامدار خرد از فریب کاری و دغل بازیها خسته شده نه از منفی ه ا . من خودم به عنوان یک سهامدار خرد.سرما یه ام در بانک بود بی استرس و دغدغه سودش را می گرفتم اما به این نیت وارد شدم که سرمایهام جایی وارد شود که در این بهبوحه بد اقتصادی کمکی به تولید شود تا مشکلات ه مه ما کمی کاسته شود نه اینکه پول ما نه ت نها وارد چرخه تولید نشد بلکه فقط جیب یک عده سود جو طماع پر شد .لطفا به گوش مسئول ین برسانید. بترسید از انروزی که به حسابت ان رسیدگی شود . ممنون

 • 1 ارسالی در

  این نظرات که با وظایف محوله رئیس جور در نمی اید انها امده اند هرانجه در بورس هست را ببرند

 • مهدی ارسالی در

  بازار دستوری.فروش آبشاری حقوقی ها اردر ت رس خروج سهامداران ورود نوسانگیرها در ای ن چند ماه به اوج خودش رسید.
  خروج س رمایه به سمت ارز دیجیتال
  افت نما د توقف نمی کرد
  رشد سهم توقف می کر د.
  بازار بورس باید رقابتی باشد.
  ورود سرمایه داخلی و خارجی
  به فرموده رهبر سال جهش تولید نه افت تولید

 • نه به سبدگردان ارسالی در

  سبد گردانها باید حذف شوند ما چنین شغلی نداریم که از مردم بکنند و به نفع شرکت کار کنند پس این چه سرمایه گذاری است . مال مردم را با ندسان گیری پایین اوردن ارزش سهام و لابیگری ببرند . پس بورس ازاد چیست . کجای دنیا چنین قوانینی هست . از اول هم گفتند نه به بورس دستوری . همه گفتند

  • امین ارسالی در

   رییس بورس وظیفه ای درقبال عدد شاخص نداره
   اما هر وقت خواستند دریک اقدام مشترک شاخص را منفی میکنند
   اگه دخالت نکرده بودند که این طوری نمیشد
   امان از دورغو فریب و ریا

 • ناشناس ارسالی در

  تو رو خدا بورس و ایران را ببرین بالا تو رو خدا

 • بازنشسته ارتش ارسالی در

  بترسید از روزی که هیچ فریاد رسی نداشته باشید سرمایه مردم را غارت نکنید

 • ناشناس ارسالی در

  سبت گردان حذف دست دلالان قطع دامنه نوسان به همین شکل خوب است بعضی با رانت می خوا ن یک روزه سهام بالا ببرند ونوسان گیری کن ند این کارشناسان در بورس هستند و رانت دا رند

 • ناشناس ارسالی در

  کارشناسان محترم سهمی مثل تکنار
  شرن گی وغزر هرروز بااین بازار مثلا قرمز هررو زمثبت۵میشه این نوع سهامهارا باباند بازی قیمت کاذب می رسانند بعداباندهای گروهی از سهم خارج می شوندافراد بی اطلاع گرفتار < br /> سهام باقیمت کاذب میشوند رئیس سازما ن بورس باید نظارت کندکه همچون شرکتها چه اتفاقی رخ داده که درطولدوهفته سهامش صدرص د بالارفته کاذب و نظارت نیست یاهست
  ناظرخیانت می کنه سهامداران بی اطلاع و. .....وووووو

 • قادری ارسالی در

  سال سال جهش سرمایه مردم بر جیب دولت بود نه جهش تولید.نقشه ای بود ه عاقلان میدانن

 • ناشناس ارسالی در

  خواسته ما از رییس بورس شدنی و منطقی و علمی ابست حذف دامنه نوسان است و خواهشا سهامداران را به حاشیه بیسوادی رانید

 • ناشناس ارسالی در

  همین خواسته حذف دامنه نوسان را کارشناسان و بزرگان و سهامداران قدیمی به اقای قالیبا ف پیشنهاد داده بودندولی موفق نشده و شاهد ریزش بورس و فشلی بورس بودیم هر کاری برای بهبود بورس انجام دادن از بازار گردان بگیرید تا محاکمه حقوقی ها ولی بی فایده و بی ثمر ماند چون بزرگان بورس چاره را فقط در حذف دامنه نوسان می دیدن حالا هم به رییس جدید می گویند تا دامنه نوسان حذف نشود و حجم مبنا تغییر نکند هیچ اثری در بورس نخواهد داشت و از شما خواهان حذف دامنه نوسان بعنوان کلیدی ترین مشکل بازار که فقط با مدیریت خوب حضرت عالی بعنوان کار ریشه ای و خدمت بیاد ماندنی به بورس ثبت خواهد شد و کاری شدنی است انشالله اهالیه بازار سرمایه

 • ناشناس ارسالی در

  تا به دامنه نوسان رسیدگی نشود تمام تلاشه ا و زحمات برای بورس کشور بی فایده و بی ثمر خواهد بود و عقیم خواهد ماند

ارسال نظر