|
کدخبر: 173310

خرید و فروش رمرارز مجاز نیست / درگاه‌ های پول‌ رسان مسدود می‌ شود

امروز دوشنبه قرار است جزییات بسته‌شدن درگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات بانکی به صرافی‌ها و پذیرندگان فعال در حوزه رمز ارز نهایی شود. خبرهای دریافتی حاکی است؛ به‌زودی مسیرهای نقل و انتقال پول و خروج سرمایه از کشور با استفاده از تجارت رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال مسدود خواهد شد.

بانک و بیمه خرید و فروش رمرارز مجاز نیست / درگاه‌ های پول‌ رسان مسدود می‌ شود

یافته‌ها نشان می‌دهد؛ بانک مرکزی به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت، دستور جدی داده تا جلوی فعالیت درگاه‌های غیرمجاز گرفته شود. پس از نامه محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس‌ کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، فرایند مسدود کردن مسیرهای نقل و انتقال مالی جهت تجارت، خرید و فروش ارزهای دیجیتال شدت گرفته و قرار است در روزهای آینده ارائه خدمات به این فعالیت‌ها به‌طور کامل متوقف شود.

رییس‌ کل بانک مرکزی ۱۱ اسفند به صراحت اعلام کرده بود مبادله‌ رمزارزها بین یکدیگر مجاز نیست و خرید و فروش رمز ارز‌ها تنها برای کسانی است که به‌صورت رسمی، ارز استخراج می‌کنند و این ارز نیز باید برای واردات کالا استفاده شود. مدتی بعد مانی یکتا، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد: براساس قانون شورای‌ عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه‌ هیأت دولت در سال ۹۸، مبادله رمز ارز‌ها در کشور ممنوع است.

کشمکش بر سر چگونگی برخورد با تجارت رمز ارزها سرانجام باعث شد تا کاظم دهقان، مدیرعامل شرکت شاپرک، ۱۲اسفند سال گذشته در نامه‌ای خطاب به مدیران شرکت‌های پرداخت‌یار اعلام کند: ضروری است ضمن دقت در رعایت مستمر عدم‌ارائه خدمات به کسب‌وکارهای نامتعارف و خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران بلافاصله نسبت به قطع خدمات پرداخت الکترونیک به پذیرندگان پشتیبانی شده که کالاها و خدمات مغایر با قوانین ایران و الزامات و قوانین بانک مرکزی ارائه می‌کنند، نظیر فروش رمز ارز، فروش وی‌پی‌ان، سایت‌های شرط بندی و قمار اقدام و نتیجه را اعلام کنند.

22اردیبهشت، رییس مجلس در نامه‌ای به رییس ‌کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار مسدود‌سازی‌ درگاه پرداخت الکترونیک صرافی‌های ارز دیجیتال شد و تأکید کرد: سرمایه‌گذاران این حوزه به‌ویژه در مبادله رمز ارزها تحت عنوان صرافی‌های دیجیتال تعیین تکلیف نشده و عده زیادی از مردم با توجه به تبلیغات فراوان در این حوزه سرمایه خود را به بازار پر از ابهام وارد کرده‌اند، اما در ماهیت رمز ارزها امنیت بستر مبادله موجود، اطلاعات چندانی ندارند.

مجلس در برابر تجارت رمز ارزها

محمدباقر قالیباف به صراحت اعلام کرده اکتفای صرف به اعلام مأموریت مبادلات رمز ارزها نمی‌تواند رافع مسئولیت بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باشد زیرا یکی از دغدغه‌های مهم فعالان اقتصادی و نمایندگان مجلس این است که با وجود غیرمجاز بودن صرافی‌های دیجیتال درحالی‌که بانک مرکزی در اسفند ۱۳۹۹ به دارندگان مجوز پرداخت یاری اعلام کرده؛ از ارائه درگاه پرداخت به این سایت‌ها خودداری کنند همچنان شرکت‌های اصلی ارائه‌دهنده درگاه پرداخت تحت نظارت شاپرک به‌ویژه در  قالبIPG به این سایت‌ها خدمات می‌دهند.

البته رییس مجلس در نامه‌اش تأکید کرده بانک مرکزی به‌عنوان متولی اصلی حوزه نظام پولی در اسرع وقت ضمن ارائه برآورد قابل اتکا از آینده این فناوری و اثر آن بر اقتصاد و به‌ویژه نظام پولی و مبادلات کشور، مقررات لازم را برای فعالیت در مبادلات رمز ارزها تدوین و نسبت به نظام‌مندکردن فعالیت رمز ارزها اقدام کند و تا آن زمان درصورت متضررشدن مردم به واسطه وجود درگاه‌های پرداخت دارای مجوز از بانک مرکزی در این سایت‌ها، بانک مرکزی باید پاسخگو باشد.

اطلاعات دریافتی نشان می‌دهد؛ بانک مرکزی به صراحت اعلام کرده؛ درپی نامه رییس مجلس به‌زودی جلوی درگاه‌های پرداخت مجاز برای ارائه خدمات مالی و بانکی به تجارت رمز‌ارزها را خواهد گرفت.

پیش از این مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌ جمهوری با انتشار گزارشی تحلیلی نسبت به تأخیر افتادن تصمیم‌گیری درباره فعالیت رمزارزها هشدار داده و تأکید کرده بود نباید فعالیت این بازار، زیرزمینی شود. ۲روز پیش نیز انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی موسوم به فین‌تک در نامه‌ای به رییس مجلس از او خواسته بود جلوی زیرزمینی‌‌شدن این کسب و کار را بگیرد.

 

منبع: همشهری
 • ناشناس ارسالی در

  لطفا اگه امکانش هست مدیر عامل شرکت شاپرک جلو درگاه‌های سایت های شرطبندی رو هم بگ یرن

 • Hhh ارسالی در

  خدا لعنتتون کنه

 • آصف ارسالی در

  مبادله رمزارزها مجاز نیست
  ولی بالا کشیدن این همه سرمایه ملت ایران توبورس م جاز بود.شما ناراحت از بین رفتن سرمایه مل ی و مردمی ایران نیستید. شما نگران بورس ه ستید که از دست رفته و اون چندرقازی که از مردم مونده را نمی تونید بالا بکشید

 • حمید ارسالی در

  خدایا باید چکار کنیم که از دست این همه خ ودخواهی راحت بشیم بعد از تاراج دارایی ها مون در بورس حالا نوبت ته مونده داراییمون رسیده در رمز ارزها
  خدایا به دادمو ن برس

 • Saeb Rjbi pour ارسالی در

  بابا این چه وضعشه مردم بیچاره دلشون به همین خوش بود اینم میخوان از مردم بگیرن نزدیک به 12ملیون نفر سرمایه گذاری کردن من خودم نزدیک به 7000 دلار سرمایه گذاشتم رمز ارز گرفتم یعنی تمام زندگیم تو این چند سال‌ کار کردم خدا خودش جوابشونو بده خودشون که سیر هستن

 • ناشناس ارسالی در

  سلام چرا سایت شرت بندی هارو دولت مسدود ن میکنه رمز ارزها رو مسدود مبکنه

 • ناشناس ارسالی در

  سایت شرط بندهارو دولت مسدود کنه خواهش میکنم

 • یک ایرانی ارسالی در

  برین جلوی دزدی ها رو بگیرید نه جلوی نون خوردن مردمو اقتصاد نابود کردین کارخونه ه ا تعطیل شد بورس نابود شد مردم بیکار شدن حالا رسیدین به رمزارزها چون اینجا نمتونی د زیاد دزدی کنید شما به فکر مردم نیستید به فکر جیب خودتونید
  کاری برای مرد م نمیکنید حقوق نجومی هم میگیرید بخورید د هن تون ببندید

 • مح ارسالی در

  درسته ایا؟؟؟؟؟؟؟

 • رامين ارسالی در

  مردم سرکار گذاشتین ، منجمله شما رسانه ها ی گوه

 • ناشناس ارسالی در

  آقای قالی باف عزیز بالا بری پایین بیای درگاه ها رو ببندی مردم رو تیر باران کنی مردم دیگه به بورس نمی یان. مگه شما نبودین که گفتین 200 نفر در اوج و در سقف سهم ها رو به مردم انداختن و بعد بورس را ترک کردند ال فرار. اگه دنبال این هستین بورس رو نجات بدین اون 200 نفر بگیرین شما هم مثل روحانی آدرس رو غلط ندین هیچ کس که دیگه بورس نمی یان. درگاه شاپرک می بندین که چی که دوباره سر و گوش مردم را ببرین. یه تصمیم اشتباه دیگه درگاه رو ببندید هیچ نمی شه معاملات زیر زمینی و فساد رشد می کنه اگه به دنبال فساد هستین ببندین اما اگه واقعا می خواهی بورس رشد کنه حقوقی طماع را سر جایش بنشانید که نمی تونید چون اونها شما ها رو به حساب نمی گذارند و کاری می کنند که دلشان می خواد ببندید درگاه ها رو چند ماه بعد باز می کنید با کلی خسارت

 • ابراهیم ارسالی در

  دزدی های شما فقط مجازه ...اره

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...