|
کدخبر: 138090

دلار در کانال ۲۵ هزار تومانی دوام نیاورد + جدول

دلار در اولین روز هفته به جوسازی سفته بازان توجهی نکرد. اسکناس آمریکایی که معاملات خود را بالای مرز ۲۵ هزار تومانی آغاز کرده بود، به تدریج راه آرامش را در پیش گرفت و در اواخر روز به محدوده ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومانی رسید که روز پنجشنبه در آن نوسان می‌کرد.

بانک و بیمه دلار در کانال ۲۵ هزار تومانی دوام نیاورد + جدول

به گفته فعالان، رشد ابتدای روز ناشی از تصوراتی بود که برخی معامله گران به بازار از بعدازظهر روز جمعه القا کردند. در واقع این دسته، پس از ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای ایران، سعی کردند، ‌این دیدگاه را در میان فعالان بازار برجسته کنند که شرایط منطقه به سمت ناامنی بیشتر خواهد رفت و بهتر است به دلیل افزایش تنش‌ها، موقعیت را از فروش به خرید تغییر داد. با این حال در عمل چنین اتفاقی رخ نداد و حمله هیجانی ابتدای روز به قیمت دلار، خیلی زود اثر خود را از دست داد.

بعدازظهر امروز اکثر فعالان بار دیگر ترجیح می‌دادند که در موقعیت فروش خود را قرار دهند. در واقع در صورتی که اتفاق خاصی رخ ندهد، انتظار می‌رود که فردا بهای اسکناس آمریکایی افت ارزش بیشتری را تجربه کند.

سکه امامی سعی کرد با تکیه بر افزایش قیمت دلار خود را به مرز ۱۲ میلیون تومانی نزدیک کند. با این حال، با برگشت دلار به زیر ۲۵ هزار تومان، معامله‌گران سکه هم از خرید عقب نشستند و قیمت به سطح ۱۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بازگشت.

 این قیمت تفاوتی با روز پنجشنبه نداشت و نمایانگر بازدهی صفر سکه بود. با این حال، با توجه به افت ارزش طلای جهانی به زیر هزار و ۸۰۰ دلار، ارزش ذاتی سکه به زیر ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و این مساله می‌تواند منجر به افت بیشتر در روز یکشنبه شود. برخی معامله‌گران باور دارند سکه مرز حمایتی محکم ۱۰ میلیون تومان را پیش روی خود دارد و برای اینکه به زیر آن نزول کند، نیاز است که حداقل دلار به زیر مرز ۲۴ هزار تومانی قدم بگذارد. سکه نسبت به سقف قیمتی خود در سال ۹۹ بیش از ۳۴ درصد ارزان‌تر شده و همین مساله نشان می‌دهد خریداران بزرگ تا حدی از این بازار خارج شده‌اند.

با این حال، ممکن است آن‌ها پس از یک دوره استراحت، زمانی که احساس کنند، دلار توان بیشتری برای افت قیمت ندارد، بار دیگر در موقعیت خرید به بازار هجوم بیاورند. البته فضای انتظاری و سیاسی در شرایط کنونی به صورتی نیست که از ورود دوباره معامله گران به موقعیت خرید حمایت کند.

جدول+سکه+دلار

 

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر