|
کدخبر: 328347

سرنوشت متفاوت ۳ ارز محبوب گردشگران | قیمت درام ارمنستان افزایش باورنکردنی داشت

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد ارز ظرف یک سال گذشته سقوط ۱۳ درصدی داشته است. درام ارمنستان و دینار عراق به ترتیب ۱۷ و ۱۸ درصد گران شده‌اند.

اقتصاد سرنوشت متفاوت ۳ ارز محبوب گردشگران | قیمت درام ارمنستان افزایش باورنکردنی داشت

قیمت دینار عراق که برای زائران عتبات عالیات اهمیت بیشتری دارد، در یک سال گذشته افزایش ۱۸ درصدی داشته است.

هر دینار عراق که الان معادل ۴۵ تومان ارزش دارد، اواسط خرداد سال قبل در بازار آزاد ارز ۳۸ تومان فروخته می‌شد. افزایش قیمت دینار در این مدت با فعل و انفعالات دلار آزاد توجیه می‌شود و تقریبا به همین اندازه به قیمت درام ارمنستان اضافه شده. لیر ترکیه این وسط از نیمه خرداد سال قبل تا الان سقوط ۱۳ درصدی را تجربه کرده و حالا با شرایطی که در سال ۹۷ داشته، برابری می‌کند.

قیمت لیر ترکیه؛ کاهش ۲۹۰ تومانی در یک سال

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد ارز از اواسط خرداد سال قبل تا الان کاهش تقریبا ۳۰۰ تومانی داشته است. لیر ترکیه روز ۱۷ خرداد پارسال در بازار آزاد ارز معادل دو هزار و ۱۱۰ تومان فروخته می‌شد، اما الان خرید لیر ترکیه برای گردشگرانی که راهی کشور همسایه می‌شوند هزینه کمتری دارد.

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد ارز به هزار و ۸۲۰ تومان رسیده است. روند نزولی قیمت لیر ترکیه در این مدت به شکلی بوده که همان عدد دو هزار و ۱۱۰ تومان در روز ۱۷ خرداد پارسال، بالاترین قیمت سالانه لیر ترکیه در بازار آزاد ارز به حساب می‌آید. کف قیمت لیر ترکیه در این مدت تا هزار و ۷۰۰ تومان هم پایین آمده و اواسط دی‌ماه پارسال لیر ترکیه در بازار آزاد ارز در چنین محدوده‌ای فروخته می‌شد.

قیمت لیر ترکیه در بازار آزاد ارز تفاوتی با اواسط سال ۱۴۰۱ ندارد و به شکل طعنه‌آمیزی با سال ۹۷ برابری می‌کند.

قیمت دینار عراق؛ افزایش هفت تومانی در یک سال

قیمت دینار عراق در این برهه از سال آرام‌آرام برای زائرانی که راهی عتبات عالیات می‌شوند اهمیت پیدا می‌کند. کمتر از یک ماه دیگر به ماه محرم می‌رسیم و در شهریورماه مثل سال‌های گذشته مسافران زیادی برای ایام اربعین راهی عراق می‌شوند.

قیمت دینار عراق در بازار آزاد معادل ۴۵ تومان است و نسبت به دیروز رشد دو درصدی را تجربه می‌کند. قیمت دینار عراق البته درمقایسه با سال قبل در چنین روز‌هایی رشد بیشتری را به چشم دیده است.

قیمت دینار عراق در بازار آزاد ارز نیمه خرداد پارسال کمتر از ۳۸ تومان اعلام می‌شد و همین عدد رشد ۱۸ درصدی قیمت دینار عراق در مقایسه با یک سال گذشته را نشان می‌دهد.

دینار عراق در ۱۲ ماهی که پشت‌سر گذاشتیم البته کف ۳۲ تومانی را تجربه کرده است. هفته اول مهرماه سال گذشته قیمت دینار عراق تا این محدوده پایین آمد و در طرف مقابل همزمان با شیطنت‌های اول سال دلار، قیمت دینار عراق تا مرز ۵۲ تومان بالا رفت.

قیمت دینار عراق اردیبهشت امسال برای اولین بار پا به چنین محدوده‌ای گذاشت و خوشبختانه نسبت به آن روز‌ها شاهد کاهش ۱۳ درصدی قیمت دینار عراق هستیم.

درام ارمنستان؛ افزایش ۲۳ تومانی در یک سال

قیمت درام ارمنستان در بازار آزاد ارز به ۱۵۲ تومان رسیده است. یک سال قبل خرید درام ارمنستان از بازار آزاد ارز ۱۲۹ تومان هزینه داشت.

قیمت درام ارمنستان با این اوصاف افزایش هفت تومانی را در یک سال گذشته داشته است. رشد هفت تومانی قیمت درام ارمنستان به معنی افزایش ۱۷ درصدی است.

قیمت درام ارمنستان در این مدت روندی شبیه دلار آزاد داشته و همزمان با سقوط دلار در هفته اول مهرماه سال گذشته، یکبار تا محدوده ۱۰۵ تومان پایین رفته است.

قیمت درام ارمنستان در طرف مقابل سقف ۱۷۴ تومانی را لمس کرده است و همپای جهش‌های پ در آن روزها، قیمت درام ارمنستان در بازار آزاد ارز تهران به بالاترین سطح خود رسیده است.

تغییر قیمت لیر، درام و دینار در یک سال گذشته

انواع ارز

۱۷ خرداد 1402

۱۷خرداد ۱۴۰۳

میزان تغییر

لیر ترکیه

دو هزار و ۱۱۰ تومان

هزار و ۸۲۰ تومان

۲۹۰ تومان کاهش (منفی ۱۳ درصد)

درام ارمنستان

۱۲۹ تومان

۱۵۲ تومان

۲۳ تومان افزایش (مثبت ۱۷ درصد)

دینار عراق

۳۸ تومان

۴۵ تومان

هفت تومان افزایش (۱۸ درصد)

منبع: فرارو

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها