|
کدخبر: 327341

سیگنال های مثبت در بازار سرمایه / بورس در هفته پیش رو چطور پیش بینی می شود؟

طبق پیش‌بینی الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه، با معاملات روز سه‌شنبه، بازار سرمایه خود را جمع‌وجور کرده است. وی معتقد است که در هفته آینده، بازار سرمایه احتمالاً هفته‌ای متعادل و مثبت را آغاز خواهد کرد.

اقتصاد سیگنال های مثبت در بازار سرمایه / بورس در هفته پیش رو چطور پیش بینی می شود؟

بر اساس گزارش‌ها، رکود حاکم بر بازار سهام همچنان در آخرین هفته خردادماه ادامه داشته است. حجم و ارزش معاملات در پایان این هفته، همچنان نتوانسته‌اند به سطوحی برسند که پویایی بازار را نشان دهد. بنابراین بازار سهام در این هفته نیز با چالش‌های همراه بوده است.

همچنین بورس به واسطه جان باختن رئیس جمهوری در سانحه سقوط بالگرد با تعطیلی‌های پی‌در پی در روزهای دوشنبه و چهارشنبه مواجه بود. معاملات روز سه‌شنبه اما به گونه‌ای پیش رفت که روزنه‌هایی از امید رل در دل سهامداران ایجاد کرد.

شرایط عجیب بازار سرمایه در هفته پایانی اردیبهشت‌

پیام الیاس کردی، کارشناس بازار سرمایه ضمن بررسی شرایط فعلی بازار در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز بیان کرد: «بازار در هفته‌ای که گذشت، هفته عجیب و غریبی را پشت سر گذاشت. البته که باز هم اهالی بازار، با توجه به اتفاقاتی که افتاد، با هفته ناقصی مواجه بودند و دو روز بازار تعطیل شد.»

شگفتی بازار سهام در شرایط غیرعادی

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: « بازار سهام در شرایط خاصی قرار گرفته است. شرایطی از قبیل ارزش پایین معاملات، تحمیل شدن ریسک‌ها و تنش‌های سیاسی به جریان معاملات، چارچوبی بود که بازار طی هفته‌ای که سپری شد، تجربه کرد. با وجود این شرایط، به نظر می‌رسد با معاملات روز سه‌شنبه، بازار خود را جمع‌وجور کرد.»

نیازی به محدود کردن دامنه نوسان نبود

الیاس کردی افزود:« حتی به نظر من، نیازی به محدود کردن دامنه نوسان از سوی سازمان بورس نبود. چرا که بازار سهام باز هم می‌توانست شرایط خیلی خوبی را تجربه کند. با این وجود اما با محدود کردن دامنه نوسان، حس حمایت از بازار به سهامداران و معامله‌گران القا می‌شود.»

پیش بینی بورس در هفته آتی

الیاس کردی در رابطه با پیش بینی بورس در هفته آتی گفت: « در هفته آتی، شرایط بازار می‌تواند بهتر شود. به این معنا که هم ریسک‌ها و تنش‌ها کاهش پیدا کرده و هم شرایط به روزهای عادی در حال نزدیک شدن است. همچنین با توجه به اینکه در کف بازار قرار داریم، بسیاری از سهام روی حمایت خود قرار دارند و خیلی از نمادها به شکل فیک، حمایت‌های خود را شکسته‌اند .»

هفته‌ای مثبت و پویا در انتظار بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: « به نظر می‌رسد، به همین واسطه این دسته از نمادها می‌توانند برگردند و در هفته پیش رو، رشد را تجربه کنند. از این جهت در هفته آینده، احتمالا بازار سرمایه هفته متعادل و مثبتی را آغاز خواهد کرد. شرایط بازار سرمایه در هفته آتی، می‌تواند پویاتر و قوی‌تر از قبل ادامه یابد.»

سهام بخریم یا نخریم؟

در شرایط فعلی بازار سهام، چه باید کرد؟ آیا اصلاح قیمتی در بورس ادامه خواهد داشت؟ آیا باید در بازار باقی ماند یا این نقطه خروج از بورس است؟ ابتدا باید عنوان کرد که تصمیم‌گیری برای خرید و فروش در بازار سهام، امری کاملاً شخصی است. در ادامه، ابعاد مختلف و تأثیرگذار بر این موضوع بررسی خواهد شد تا به تصمیم‌گیری بهتری منجر شود. 

 بازار سهام مانند تمام مشاغل یک شغل تخصصی است و مهارت بالا می‌طلبد و قطعا برای سرمایه‌گذاری باید تخصص داشت، از مشاوره سرمایه‌گذاری استفاده کرد یا سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم است که این به معنی حذف ریسک و سوددهی قطعی نیست، اما به طور قابل توجهی ریسک را کاهش می‌دهد. انتخاب موارد سرمایه‌گذاری در بازار سهام بر اساس تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی و پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها برای سال‌های آتی است که با توجه به شرایط ایران با ریسک‌های فراوان همراه است، زیرا تغییر قوانین، مصوبات یک‌شبه و از همه مهم‌تر ریسک‌های ژئوپلیتیک،  سودآوری شرکت‌ها یا به طور کلی بازار سرمایه را با چالش و مخاطره همراه کرده است.

 در حال حاضر باید دید بازار سهام امروز تحت‌تاثیر کدام عوامل است و آیا سهامی که شخص خریداری کرده تحت‌تاثیر این موارد است یا خیر. متاسفانه در چند روز گذشته شاهد منفی بودن تمام شرکت‌ها، خوب یا بد، با هم بودیم که این موضوع طبیعی است زیرا بی‌اعتمادی مردم به کل بازار سرایت کرده و قوانینی که باعث زیانده شدن یک صنعت شده می‌تواند برای شرکت‌های دیگر هم رخ دهد، پس باید به سرمایه‌گذاران حق داد. از قوانین تاثیرگذار می‌توان به نرخ‌های بالای اخزا، نرخ‌های تامین مالی برای شرکت‌ها، افزایش نرخ بهره بانکی، خوراک پتروشیمی‌ها و عدم رشد دلار نیما که باعث زیان‌ده شدن این صنعت شده اشاره کرد. خبر آخر هم خبر سانحه‌ای است که برای رئیس‌جمهور کشور اتفاق افتاد که می‌تواند روی رفتار مردم تاثیرگذار باشد.

توصیه اکید می‌شود تا بررسی دقیق و انتشار رسمی ابعاد این ضایعه دلخراش باید از هر گونه گمانه‌زنی در این خصوص خودداری کرد، زیرا تصمیم‌گیری براساس گمانه‌زنی می‌تواند موجب ضرر بیشتر برای اشخاصی شود که هیجانی رفتار می‌کنند. تصمیم‌گیری بر مبنای آن برای خرید طلا، ارز یا رفتار‌های هیجانی دیگر بر این اساس در بازار سهام چیزی جز زیان نخواهد بود، زیرا اگر خلاف آن ثابت شود تمام تحلیل‌ها و حرکت بازارها تغییر خواهد کرد. خلاصه کلام اینکه در شرایط کنونی به جای رفتار‌های هیجانی، بدون تحلیل به خرید و فروش نپردازید.

 بررسی مجدد پرتفوی سرمایه‌گذاری خود با توجه به موارد ذکرشده مانند روند سود شرکت، فروش، سود ناخالص، و سود عملیاتی را در نظر بگیرید. به این نکته توجه کنید که این شاخص‌ها در پرتفوی شما در حال رشد است یا خیر. علاوه بر این بررسی کنید ریسک و مواردی که گفته شد چقدر روی سهام پرتفوی شما تاثیر‌گذار است. بنابراین بسیار مهم است که بررسی کنید آیا خرید دارایی‌های جایگزین ریسک‌های پرتفوی شما را کم خواهد کرد یا خیر. اگر سهام و دارایی بدون تحلیل یا مشاوره خریداری شده قطعا باید در سرمایه‌گذاری خود تجدیدنظر و بررسی انجام گیرد.  در این شرایط باید منتظر بود تغییراتی در نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، تغییرات مثبت در دلار نیما، تغییرات در نرخ‌های بهره بانکی و اخزا انجام شود.

اگر پرتفو مناسب چیده شده باشد ترکیبی از دارایی‌های مختلف در این شرایط به بازدهی افراد کمک خواهد کرد. این به معنای فروش یا عدم فروش سهام نیست و هرکس باید خود برای دارایی تحت مالکیتش تصمیم‌گیری کند، اما توصیه بنده به عدم رفتار هیجانی و بدون تحلیل است.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه بورس بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
  • ناشناس ارسالی در

    پیش بینی من احتمالا کمی ابری همراه با غب ار محلی است.احتمال خفیف بارندگی هم میدم. البته افزایش دما رو هم در روزهای آینده ش اهد هستیم.استقرار پدیده ال نیو در کشور ب ه شدت احساس میشه.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها