|
کدخبر: 326942

واریز وام ازدواج در هاله ای از ابهام / مجلس به دولت هشدار داد

بانک مرکزی در اعمال سیاست اعتباری موفق عمل کرده است، اما نگرانی در خصوص پایداری این سیاست، جدی است و اگر تدبیری برای تامین مالی بدون رشد نقدینگی اتخاذ نشود فشارها عملا منجر به رها شدن این سیاست خواهد شد و در این راستا بانک مرکزی باید در اجرای قانون تامین مالی مشارکت فعال داشته باشد.

اقتصاد واریز وام ازدواج در هاله ای از ابهام / مجلس به دولت هشدار داد

با تصویب مجلس شورای اسلامی امسال، باید تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزند به ۳.۴ میلیون نفر پرداخت شود. تعداد متقاضیان در صف سال گذشته باعث رسیدن این تعداد به ۳.۸ میلیون نفر شده است و برای رفع این مشکل نیاز به بیش از ۸۰۰ همت منابع است. اما منابع قرض الحسنه در دسترس شبکه بانکی در سال جاری تنها ۳۰۰ همت است.

شمس الدین حسینی نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی گفت:برای صفر شدن صف وام ازدواج به بیش از ۸۰۰ همت منابع بانکی نیاز داریم.

شمس الدین حسینی نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی در این نشست با تاکید براین نکته که برگزاری این نشست‌ها باید منجر به ایجاد درک مشترک بین دولت و مجلس در زمینه منابع و مصارف شود تصریح کرد: شکاف اطلاعاتی بین قانونگذار وسیاستگذار عملا به بی اثر شدن اقدامات می‌انجامد و نمونه بارز این امر را می‌توان در برخی تصمیم‌ها و قوانین به عینه دید.

وی با اشاره به تکلیف بودجه سالجاری به شبکه بانکی در زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج گفت: براساس مصوبه مجلس امسال باید به ۳.۴ میلیون نفر تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزند پرداخت شود که این تعداد با احتساب متقاضیان در صف سال گذشته به ۳.۸ میلیون نفر می‌رسد و صفر شدن این صف نیازمند بیش از ۸۰۰ همت منابع است؛ حال آنکه کل منابع قرض الحسنه در اختیار شبکه بانکی در سالجاری ۳۰۰ همت است.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی در اعمال سیاست اعتباری موفق عمل کرده است، اما نگرانی در خصوص پایداری این سیاست، جدی است و اگر تدبیری برای تامین مالی بدون رشد نقدینگی اتخاذ نشود فشارها عملا منجر به رها شدن این سیاست خواهد شد و در این راستا بانک مرکزی باید در اجرای قانون تامین مالی مشارکت فعال داشته باشد.

نماینده مرد تنکابن در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی و اثرات ان در بخش‌های اقتصادی گفت: باید ضمن رصد و پایش اجرای هر برنامه و سیاستی در حوزه ارز و پول و اعتبارات تولید، تقویت نقاط قوت و اصلاح مداوم اشکالات را در دستور کار قرار داد تا اعتبار بانک مرکزی نزد فعالان اقتصادی تقویت شود.

وی با اشاره به اجرای قانون جدید بانک مرکزی از خردادماه امسال گفت:برای اجرای این قانون باید ساختار و ارکان بانک مرکزی متناسب با ان تغییر کند و بانک مرکزی باید مجلس را درگیر اجرای این قانون کند چراکه اجرای کامل آن با اتکای صرف به کارشناسان بانک مرکزی امکانپذیر نیست.

وام+ازدواج

تصمیم دولت برای پرداخت وام ازدواج

چندی پیش بهادری جهرمی در حوزه تسهیلات تکلیفی اعم از تسهیلات وام بانکی و وام ازدواج افزود: نگاه دولت در این باره کاملا روشن است بدین معنا که هم در جلسات شورای عالی مسکن و هم عملکرد سازمان مالیاتی در حوزه پیش بینی ضمانت های اجرایی قانون در زمینه ی عدم پرداخت مالیات ها روشن است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: نرخ رشد نقدینگی ۴۲ درصدی که در ابتدای دولت سیزدهم به دست این دولت سپرده شد، مدیریت اقتصادی کشور این نرخ نقدینگی را با کاهش رشد ۲۳ درصدی روبرو کرد.

وی در پایان گفت: نگاه دولت در مسائل اقتصادی، کاملا اقتصادی است و دولت در این مسائل، نگاه سیاسی ندارد و با نگاه اقتصادی دولت، مشکلاتی مانند تورم، نرخ بیکاری، رکود اقتصادی که در مسیر درمان قرار گرفته، با سرعت بیشتری رفع خواهد شد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها