|
کدخبر: 326784

قیمت دلار در بازار ریخت

در روز چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ (مصادف با ۱۵ می ۲۰۲۴)، قیمت دلار مبادله‌ای با کاهشی نسبتاً کم، حدود ۰.۰۲ درصد، از ۴۴,۸۷۹ تومان به ۴۴,۸۶۸ تومان کاهش یافت. در این تغییر، دلار مبادله‌ای که دو روز پیش به ارزش ۴۴,۸۷۹ تومان بوده بود، به ۴۴,۸۶۸ تومان رسید.

اقتصاد قیمت دلار در بازار ریخت

دلار مبادله ای در بازار ارز روز قبل نسبت به ۲ روز پیش، کاهش ۱۱ تومانی داشت و قیمت آن ۴۴,۸۶۸ تومان تعیین شد.

 

 

جدول قیمت دلار مبادله ای
عنوان قیمت بروزرسانی
دلار مبادله ای 44,868 تومان روز قبل

 قیمت دلار به کدام سو می رود؟ 

عباس علوی راد، کارشناس امور اقتصادی، اظهار کرد که عوامل بنیادین مؤثر بر نوسانات نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی شامل میزان رشد اقتصادی، رشد نقدینگی و درآمدهای ارزی نفت هستند. وی خاطرنشان کرد که خوشبختانه در سال‌های اخیر، این سه عامل روند بهبودی داشته‌ اند و تحولات پایداری را در اقتصاد کشور ایجاد کرده‌اند.

وی افزود: براساس آمار بانک مرکزی میانگین رشد اقتصادی ۳ سال اخیر ۴.۲ درصد است، علاوه برآن رشد نقدینگی به هدف گذاری بانک مرکزی رسیده است. دولت معتقد بود که درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت بهبود پیدا کرده و عده ای با تردید به آن نگاه می‌ کردند. مهم ترین نهادهای بین المللی هم فروش نفت ایران در بالاترین سطح ممکن نسبت به سال های گذشته را تایید کرده اند و معتقدند ایران به منابع ارزی حاصل از فروش نفت دسترسی دارد.

علوی راد تصریح کرد: شاید عده ای بپرسند اگر این اتفاقات مثبت برای کشور ما افتاده است، پس چرا دلار ۷۰ هزار تومانی را هم دیده ایم؟ افزایش قیمت ارز در ماه های اخیر ریشه در سه تحول بنیادین مطرح شده نداشته است و مربوط به تنش های سیاسی و پی درپی ماه های اخیر بود. این تنش ها به شکل سریالی اتفاق می افتاد و شوک‌های مختلفی را به فواصل زمانی کوتاه تجربه کردیم. درواقع ریشه افزایش قیمت های اخیر مربوط به عوامل غیراقتصادی بود.

وضعیت متغیرهای بنیادین اقتصاد کشور مناسب است

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در شرایط شوک های سیاسی، سوداگرانی که به دنبال نوسان گیری از مردم اند، انتظارات تورمی را شارژ می کنند، اظهار داشت: در این صورت فضای تقاضای کاذب برای خرید ارز شکل می گیرد. اگر قیمت ارز به واسطه این شوک ها بالا می رود، با بهبود فضای سیاسی، به راحتی قیمت ها کاهش می یابد. الان دامنه تغییرات نرخ ارز در یک ماه اخیر حدود ۷ هزار تومان است که اصلا نشان دهنده وضعیت متغیرهای بنیادین اقتصادی نخواهد بود.

وی افزود: ما دو رویداد تسویه های پایان سال میلادی و سفرهای عید نوروز را پشت سر گذاشتیم و تقاضای ارز برای خارج از کشور را نداریم، بنابراین درحال حاضر تنها چیزی که می تواند بازار را ملتهب کند، تنش های سیاسی است که با آرام شدن این تنش ها، شاهد کاهش التهاب بازار ارز هستیم. البته پیش‌ بینی می‌شود قیمت ارز پایین تر هم بیاید.

نمایندگان مجلس حساب شده‌تر اظهارنظر کنند

علوی را با اشاره به اظهار نظرهای واکنش برانگیز برخی نمایندگان مجلس در مورد نرخ ارز و ارزش پول ملی بیان کرد: برای برخی نمایندگان مجلس که در این مدت به افزایش نرخ ارز و بالا رفتن انتظارات تورمی دامن می زدند، متاسفم. در یک نهادی مثل قوه مقننه، از این اظهار نظرها تعجب می کنم.

وی افزود: بازوی پژوهشی نمایندگان، مرکز پژوهش های مجلس است و بهتر است افراد متخصص این مرکز به نمایندگان مجلس در امور اقتصادی مشاوره دهند تا کارکردهای نرخ ارز را بدانند و دیگر شاهد این اظهار نظرهای نگران‌ کننده در مورد نرخ ارز نباشیم. نمایندگان مجلس باید حساب شده‌تر اظهار نظر کنند.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها