|
کدخبر: 326324

منطقه آزاد جدیدی در راه است / این منطقه از تحریم معاف شد

حجت عبدالملکی گفت: برای منطقه آزاد مشترک از نظر مدل جغرافیایی سه مدل تعریف می‌شود ، منطقه آزاد مشترک یا در خاک کشور مبدا یا کشور مقصد و یا در مرز مشترک دو کشور ایجاد می‌شود. درباره ایجاد منطقه آزاد مشترک با پاکستان درباره مدل سوم توافق کردیم و پیشنهاد ما نقطه مرزی ریمدان است.

اقتصاد منطقه آزاد جدیدی در راه است / این منطقه از تحریم معاف شد

حجت عبدالملکی اعلام کرد که ما با کشورهای همسو و همسایه ۶ سند درباره ایجاد منطقه آزاد مشترک امضا کرده‌ایم و آخرین توافق برای ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشور پاکستان صورت گرفته است و تفاهمنامه‌ای با این کشور امضا شده است.

وی ادامه داد: در سفر اخیر به این کشور با هیات عالی سرمایه‌گذاری پاکستان که متولی مناطق آزاد این کشور هم محسوب می‌شوند تفاهم‌نامه‌ای درباره ایجاد منطقه آزاد مشترک بین دو کشور منعقد کردیم و وارد مراحل کارشناسی شده‌ایم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان اینکه قرار شد منطقه آزاد مشترک ایران و پاکستان در مرز مشترک ایجاد شود، گفت: برای منطقه آزاد مشترک از نظر مدل جغرافیایی سه مدل تعریف می‌شود ، منطقه آزاد مشترک یا در خاک کشور مبدا یا کشور مقصد و یا در مرز مشترک دو کشور ایجاد می‌شود. درباره ایجاد منطقه آزاد مشترک با پاکستان درباره مدل سوم توافق کردیم و پیشنهاد ما نقطه مرزی ریمدان است.

عبدالملکی افزود: هر دو طرف در نقطه ریمدان زمین کافی برای راه‌اندازی منطقه آزاد مشترک دارند و به زودی وارد مرحله تفاهمات کارشناسی می‌شویم.

وی درباره مذاکرات با کشور سوریه برای ایجاد منطقه آزاد مشترک تاکید کرد: جانمایی منطقه آزاد سوریه نهایی شده و قرارداد هم تقریبا نهایی شده‌ است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در پاسخ به این سوال که تحریم‌ها مانع از قرارداد کشورها با ایران برای ایجاد منطقه آزاد مشترک نمی‌شود، گفت: با ٢١ کشور درباره ایجاد منطقه آزاد مشترک مذاکره داشتیم که هیچ یک با تحریم‌های ایران مشکلی نداشتند و اتفاقا از راه‌اندازی منطقه آزاد مشترک با ایران استقبال کردند. باید توجه داشت که مناطق آزاد مناطق افشور هستند و قواعد تحریم هم بر روی آنها بار نمی‌شود و به طور کلی منطقه آزاد چابهار معاف از تحریم‌ها است و ما هم به دنبال ایجاد نهادهای آفشور مانند بانک و بیمه افشور و ... در مناطق آزاد هستیم چراکه نهادهای آفشور مقاوم در برابر تحریم‌ها هستند.

تجارت-خارجی

چندی پیش وزارت بازرگانی پاکستان اعلام کرد که واردات این کشور از ایران در سه ماهه اول سال جاری با افزایش ۱۶ درصدی به مبلغ ۲۸۶ میلیون دلار رسیده است.

پاکستان در ماه های ژانویه تا مارس سال قبل ۲۴۷ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

بر اساس این گزارش واردات پاکستان از ایران در سومین ماه ۲۰۲۴ با رشد ۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۹۵.۶ میلیون دلار رسیده است. پاکستان همچنین در ماه فوریه ۸۶.۲ میلیون دلار و در ماه ژانویه ۱۰۴.۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده است.

ایران نهمین منبع واردات پاکستان در مارس ۲۰۲۴ بوده است.  چین، عربستان و اندونزی به ترتیب سه رتبه نخست را از این نظر به خود اختصاص داده اند. پاکستان در این ماه ۱ میلیارد و ۳۰۵ میلیون دلار کالا از چین وارد کرده است.

بر اساس این گزارش در ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۳ کل واردات پاکستان از ایران با رشد ۱۳ درصدی نسبت به سال قبل از مواجه شده و به ۹۴۴ میلیون دلار رسیده بود. پاکستان در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۸۳۴ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود.

آمارها نشان می دهد طی سال های اخیر صادرات پاکستان به ایران بیش از ۲۰۰ میلیون دلار نبوده و با سیر روندی کاهشی از سال ۲۰۲۰ به مرز صفر رسیده است.

این در حالی است که واردات پاکستان از ایران روندی صعودی داشته است و از ۳۷۲ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ به ۹۴۴ میلیون دلار در سال ۲۰۲۳ بالغ شده است.

ایران و پاکستان با توجه به روابط عمیق دوستانه و برادرانه‌ای که طی سال‌های متمادی داشته‌اند در تلاش هستند تا روابط خود را در چارچوب همکاری‌های سیاسی و اقتصادی تقویت بخشند و اهمیت راهبردی مناسبات دوجانبه می‌تواند تحکیم بخش ادامه سیاست‌ها و حسن روابط دو کشور در آینده باشد.

روابط تاریخی و دیرینه ایران و پاکستان به‌عنوان دو همسایه با اشتراکات فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی همواره محیط امنی برای هر دو کشور رقم زده است، در حال حاضر با توجه به شرایط حساس منطقه‌ای و جهانی قطعا سفر رئیس‌جمهور به اسلام آباد از اهمیت ویژه ژئوپلیتیکی و بین‌المللی برخوردار است.

شاید بتوان این سفر را آغاز روابط راهبردی میان ایران و پاکستان عنوان کرد که منجر به تقویت مناسبات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور شود و توطئه‌های دشمنان را خنثی کند. 

مبارزه با تروریسم، امنیت مرزها، موضوعات اقتصادی به ویژه خط لوله گاز، مسائل دو جانبه و موضوعات مرتبط با همسایگان به ویژه افغانستان مهم‌ترین مسائلی است که مقامات دو کشور می‌توانند درباره آن‌ها رایزنی کرده و نتایج آن موجب تقویت مناسبات ایران و پاکستان شود. 

نوذر شفیعی کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به اسلام آباد اظهار داشت: تقریبا در میان همسایگان ایران هیچ کشوری به اندازه پاکستان روابطش با ایران امن و آرام نیست، این مساله نیز ریشه در تاریخ، جغرافیا و فرهنگ دارد. اساسا پاکستانی‌ها برای ایران ارزش و احترام بالایی قائل هستند و  پاکستان خود را بخشی از گهواره تمدنی ایران می‌داند، در واقع نگاه احترام‌آمیزی برای ایران قائل هستند. 

لوله-انتقال-گاز

وی تصریح کرد: به لحاظ پیشینه تاریخی روابط دو کشور ایران اولین کشوری بود که در سال ۱۹۴۷ پاکستان را به رسمیت شناخت، حتی ایران در زمان جنگ‌های میان هند و پاکستان به نوعی جانب پاکستان را گرفت. همچنین پاکستان اولین کشوری بود که بعد از انقلاب، نظام جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت. در جریان جنگ تحمیلی نیز اگر نگوییم از ایران جانبداری کرد اما عملکردش نوعی جانبداری از ایران بود. 

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد: در زمانی هم که پاکستان آزمایش اتمی خود را انجام داد، ایران اولین کشوری بود که به پاکستان تبریک گفت حال آن‌که کشورهای دیگر پاکستان را تحریم کردند. بنابراین این تحولات نقاط عطفی را در روابط دو کشور رقم زده است.

شفیعی در ادامه اظهار داشت:‌ لازم است در جریان سفر رئیس‌جمهور به پاکستان به این نکته توجه شود که اسلام آباد در شرایط فعلی با چه چالش‌هایی مواجه است. پاکستان چه ظرفیت‌هایی را به لحاظ قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری دارد. بهبود شرایط اقتصادی پاکستان به عنوان بخشی از امنیت ملی این کشور در نظر گرفته شده است،‌ ایران با درک این واقعیت می‌تواند به پاکستان کمک کند و زمینه‌های لازم برای گسترش مناسبات اقتصادی فراهم شود. 

شفیعی همچنین گفت: پاکستان به شدت به انرژی نیاز دارد و برای صلح و ثبات در پاکستان مهم است بخشی از انرژی خود را از طریق قطر با هزینه بالا به صورت نامطمئن وارد می‌کند اما خط لوله زمینی می تواند منبع مطمئن‌تری باشد. البته پاکستان در این زمینه دو مشکل دارد یکی نیاز به گاز دارد دیگری فشار آمریکا به پاکستان است. بنابراین پاکستان باید بین این دو دست به انتخاب بزند و بهتر که آمریکا را وادار کند به دلیل نیاز مبرم پاکستان به گاز آن را از تحریم‌ها معاف کند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها