|
کدخبر: 324926

بازار خودرو / فروش خودرو / تولید خودرو

شوک به بازار خودرو در اروپا / ورق برگشت

در گزارشی، انجمن خودروسازان اروپا اعلام کرده است که فروش خودروها در اتحادیه اروپا در ماه مارس نسبت به سال گذشته با یک کاهش ۵.۲درصدی روبرو شده است، که این کاهش بیشترین نرخ کاهش را از ژوئیه ۲۰۲۲ به حساب می‌آورد.

اقتصاد شوک به بازار خودرو در اروپا / ورق برگشت

در گزارشی اعلام شده توسط انجمن خودروسازان اروپا، مشخص شده است که فروش خودروهای الکتریکی در اتحادیه اروپا نه تنها به شدت کاهش یافته است، بلکه فروش کلیه خودروها نیز در ماه مارس نسبت به سال گذشته با یک نسبت کاهش ۵.۲ درصدی روبرو شده است. این کاهش بیشترین نرخ کاهش را از ژوئیه ۲۰۲۲ و اولین کاهش در سال جاری را نشان می‌دهد.

این کاهش شامل بازارهای کلیدی، از جمله آلمان (منفی ۶.۲ درصد)، اسپانیا (منفی ۴.۷ درصد)، ایتالیا (منفی ۳.۷ درصد) و فرانسه (منفی ۱.۵ درصد) بود.

بر اساس این گزارش، سقوط فروش خودرو در این اتحادیه به‌دلیل رکود بازار و همزمانی با تعطیلات عید پاک صورت گرفته که تأثیر منفی بر فروش داشته است.

طی ماه مارس، در صنعت خودروسازی که ۳۹۲.۲ میلیارد یورو درآمد مالیاتی برای دولت‌های اروپایی ایجاد می‌کند، همچنین تغییری در تمایلات بازار برای انواع خودروها رخ داد.

سهم خودروهای تمام‌برقی از این بازار از ۱۳.۹ درصد در سال گذشته میلادی به ۱۳ درصد کاهش یافت در حالی که سهم خودروهای هیبریدی برقی از ۲۴.۴ درصد به ۲۹ درصد افزایش یافته است.

این گزارش حاکی است که مجموع سهم خودروهای بنزینی و گازوئیلی از این بازار از ۵۱.۸ درصد به ۴۷.۸ درصد کاهش یافته است.

سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ با ثبت فروش ۳۳۲۹۹۹ خودروی تمام‌برقی جدید به پایان رسید که نشان‌دهنده افزایش جزئی ۳.۸درصدی نسبت به فصل مشابه در سال قبل است.

بنا بر این گزارش، چالش‌های مرتبط با وسایل نقلیه الکتریکی شامل هزینه‌های بالا و عدم زیرساخت‌های کافی برای شارژ این خودروها می‌شود.

جزئیات آمار تولید خودرو در ۲۰۲۳

انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا از تولید بیش از یک میلیون خودرو در ایران طی سال میلادی گذشته خبر داد و اعلام کرد ایران در این دوره بیشتر از فرانسه، انگلیس، ایتالیا، روسیه و ترکیه خودرو تولید کرده است.

انجمن تولیدکنندگان خودروی اروپا از رشد ۱۰ درصدی تولید خودرو در جهان طی سال میلادی گذشته خبر داده است. کل خودرو‌های تولیدی دنیا در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل حدود ۷ میلیون دستگاه افزایش یافته و به ۷۵ میلیون و ۶۱۵ هزار دستگاه رسیده است. در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۶۸ میلیون و ۵۹۸ هزار دستگاه خودرو در دنیا تولید شده بود.

تولید بیش از ۱ میلیون خودرو در ایران

این انجمن تخصصی اروپایی از تولید بیش از یک میلیون دستگاه خودرو در ایران طی سال ۲۰۲۳ خبر داده است. تولید خودرو ایران در این سال ۶۹ هزار و ۵۲۹ دستگاه کمتر از سال قبل بوده است. ایران در سال ۲۰۲۲ بالغ بر ۱ میلیون و ۷۰ هزار و ۱۹۵ دستگاه خودرو تولید کرده بود، اما در سال ۲۰۲۳ تولید خودرو در ایران به ۱ میلیون و ۶۶۶ دستگاه رسیده است.

تولید خودرو ایران بیشتر از ایتالیا، انگلیس و فرانسه

بر اساس این گزارش، ایران سهم ۱.۳ درصدی از کل تولید خودرو دنیا در سال ۲۰۲۳ داشته است و با وجود کاهش تولید خود همچنان از بسیاری کشور‌های صنعتی خودرو بیشتری تولید کرده است. تولید خودرو ایران در سال ۲۰۲۳ از کشور‌هایی مثل انگلیس، روسیه، ترکیه، تایلند، فرانسه، ایتالیا، مجارستان، رومانی، سوئد و بلژیک بیشتر بوده است. ایران حدود دو برابر ایتالیا و ۴ برابر سوئد در این دوره خودرو تولید کرده است.

چین ۳ برابر آمریکا خودرو تولید کرد

چین بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو جهان در سال ۲۰۲۳ بوده و ۲۵ میلیون و ۳۴۷ هزار دستگاه خودرو در این مدت تولید کرده و سهم حدود ۳۳ درصدی از کل تولیدات جهان را به خود اختصاص داده است. تولید خودرو چین ۹ درصد در مقایسه با سال قبل از آن رشد داشته است.

ژاپن با تولید ۷ میلیون و ۷۳۴ هزار دستگاه خودرو در رتبه دوم و آمریکا با تولید ۷ میلیون و ۶۲۹ هزار دستگاه خودرو در رتبه سوم از این نظر قرار داشته‌اند. ژاپن با افزایش ۱۷ درصدی تولید خودرو خود توانسته آمریکا را از رتبه دوم جهان به پایین بکشد. البته تولید خودرو آمریکا نیز در این سال ۸ درصد رشد داشته است. تولید خودرو چین بیش از ۳ برابر آمریکا بوده است.

میزان تولید خودرو در برخی کشور‌های دیگر در سال ۲۰۲۳ عبارت است از: ترکیه ۹۶۰ هزار دستگاه، هند ۴ میلیون و ۶۶۹ هزار دستگاه، کره جنوبی ۳ میلیون و ۹۲۶ هزار دستگاه، اندونزی ۱ میلیون و ۱۴۷ هزار دستگاه، آلمان ۳ میلیون و ۹۵۹ هزار دستگاه، ایتالیا ۵۴۲ هزار دستگاه، سوئد ۲۷۶ هزار دستگاه و فرانسه ۹۵۹ هزار دستگاه.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها