|
کدخبر: 323631

قیمت مسکن / بازار مسکن / قیمت خانه

قیمت مسکن ملی سر به آسمان کشید!

شهروند خبرنگار ما در اراک اعلام کرد که قیمت مسکن ملی در این شهر سه برابر افزایش یافته است و از مسئولان خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

اقتصاد قیمت مسکن ملی سر به آسمان کشید!

طرح مسکن ملی، یک طرح است که در دوران ریاست جمهوری سید ابراهیم رئیسی در دولت سیزدهم اعلام شده و در حال حاضر در حال اجرا است. این طرح ادامه‌ای بر طرح مسکن مهر دولت محمود احمدی نژاد است.

برای کاهش قیمت مسکن، دولت پروژه‌های ساخت و ساز خانه‌های واحد آپارتمان و ویلایی از طریق وام دهی، واگذاری زمین مجانی (قانون جوانی جمعیت) و معافیت مالیات شرکت‌های تعاونی‌های مسکن را اجرا می‌کند. اما شهروند خبرنگار ما از افزایش سه برابری قیمت های مسکن ملی در اراک خبر داد.

متن پیام شهروند خبرنگار ما:

با سلام لطفا پیام ما رو منتشر کنید خواهش میکنم ۱۳۰۰ خانواده ۴ سال منتظر ساخت بودیم حالا بعد از این مدت قیمت های مسکن ملی اراک را سه برابر اعلام کرده اند و تعداد زیاد مجبور به فروش امتیاز شده اند. لطفا رسیدگی فرمایید.

پیش بینی قیمت مسکن در ۱۴۰۳

در خصوص قیمت خانه در سال جدید، اختلاف نظرهای زیادی در میان تحلیگران بازار مسکن وجود دارد.

مجید گودرزی، کارشناس حوزه مسکن، معتقد است که در سال آینده نیز رکود در بازار مسکن حاکم خواهد بود. اما اگر دولت اقدامات خود را برای اعطای زمین رایگان به مردم ادامه دهد، احتمال کاهش قیمت‌ها نیز وجود دارد.

نقش دولت در کاهش قیمت مسکن می‌تواند از طریق اقدامات و سیاست‌های مختلفی صورت بگیرد. در ادامه به نمونه‌هایی از فعالیت های دولت برای کاهش نرخ مسکن اشاره می کنیم. دولت می‌تواند برنامه‌ها و اقداماتی را برای احداث و ساخت مسکن مهمانی برای افراد با درآمدهای پایین‌تر و کم‌تر توانمند معرفی کند. این اقدام می‌تواند منجر به افزایش عرضه مسکن با قیمت مناسب شود. قوه مجریه این قدرت را دارد تا با ارائه برنامه‌ها و تسهیلاتی مانند وام‌های مسکن با شرایط ویژه و نرخ سود کمتر نقش خود را در جهت کاهش قیمت خانه ایفا کند. این تصمیم به خریداران کمک می‌کند تا به راحتی به مسکن دسترسی پیدا کنند و قیمت‌ها را کاهش دهند.

احمدرضا سرحدی درباره عملکرد دولت در تحویل واحدهای نهضت ملی و گلایه مندی متقاضیان گفت: وعده های اخیر دولت در زمینه پروژه های مسکنی بر مبنای اصول مشخصی مطرح نشد و این مسئله در ادامه چالش های متعددی را برای مردم به وجود آورد. این وعده‌ها باعث ایجاد انتظار در مردم شد و آنها به ناچار روی این وعده‌ها حساب ویژه‌ای باز کردند. وعده ساخت یک میلیون مسکن از همان ابتدا و به جهت اقتصادی، فنی و لجستیک مقدور به نظر نمی رسید. ما درگذشته و در بهترین وضعیت خود، نهایتا قادر به ساخت ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار واحد مسکونی بودیم.

او ادامه داد: مطرح کردن ساخت یک میلیون واحد ناشی از عدم آگاهی کامل مسئولان از امکانات موجود و همین طور نبودِ برنامه ریزی اصولی و مدون است. در این خصوص حتی نباید از تاخیر در تحویل واحدها سخن گفت، بلکه این پروژه هنوز به طور جدی کلید نخورده است. مسکن ملی با این هدف کار خود را آغاز کرد که از رهگذر آن، سالی یک میلیون مسکن برای متقاضیان ساخته شود.

سرحدی ضمن انتقاد از عملکرد دولت به گسترش نیوز گفت: وزیر راه و شهرسازی و معاونان او، این طور ادعا کردند که برای به سرانجام رساندن این طرح، زمین های دولتی را برای ساخت و ساز به مردم واگذار می کنند. این گونه پروژه ها نه تنها دردی از مردم دوا نمی کند، بلکه همواره نتیجه معکوس می دهد. ما به عنوان کارشناس از روز نخست در خصوص اشتباهات و نقایص این طرح، هشدارهای لازم را داده بودیم اما متاسفانه گوش شنوایی برای توصیه های ما وجود نداشت.

وی تصریح کرد: این روزها در مورد تحویل واحدهای مسکونی به مردم خبرهایی شنیده می شود که در حقیقت این واحدها به همان مسکن مهر تعلق دارد؛ در واقع مسئولان در تکمیل طرح قدیمی مسکن مهر نیز ناتوان هستند و از این جهت، شاهد نارضایتی های گسترده در میان مردم هستیم. دولت به تعهدات خود در این زمینه عمل نکرده است و این وضعیت می تواند بحران های جدیدی را برای بازار مسکن ایجاد کند.

منبع: صداوسیما

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها