|
کدخبر: 322757

بازار ارزهای دیجیتال | بازار رمزارز | قیمت بیت کوین

خوش به حال ماینرهای بیت کوین شد

طبق آخرین گزارش، ماینرهای بیت کوین طی ماه گذشته، در مصرف انرژی به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده‌اند. لازم به ذکر است که این افزایش فعالیت ماینرها، با شوک عرضه همزمان شده و به صعود پایدار قیمت بیت کوین کمک کرده است.

اقتصاد خوش به حال ماینرهای بیت کوین شد

در پی رکورد‌شکنی‌های اخیر قیمت بیت کوین، درآمد ماینرهای این ارز دیجیتال نیز به اوج جدیدی رسیده است.

بر اساس داده‌های پلتفرم اطلاعاتی کریپتو‌کوانت (CryptoQuant)، درآمد روزانه ماینرها در ۷ مارس به ۷۸.۶ میلیون دلار افزایش یافت و از سقف ثبت‌شده در آوریل ۲۰۲۱ فراتر رفت.

افزایش درآمد ماینر‌ها، همزمان با افزایش ۷۰ درصدی قیمت بیت کوین از ابتدای سال جاری تاکنون صورت پذیرفته است. قیمت بیت کوین، روز دوشنبه سقف تاریخی جدیدی را در ۷۲۸۸۱ دلار به ثبت رساند. این افزایش درآمد با افزایش مصرف انرژی نیز همراه بوده است.

طبق آخرین گزارش، ماینرهای بیت کوین طی ماه گذشته، در مصرف انرژی به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده‌اند. لازم به ذکر است که این افزایش فعالیت ماینرها، با شوک عرضه همزمان شده و به صعود پایدار قیمت بیت کوین کمک کرده است.

بر اساس برآورد پلتفرم کوین‌متریکس (Coin Metrics)، ماینرها در ماه گذشته ۱۹.۶ گیگاوات برق مصرف کرده‌اند که افزایشی بیش از ۶۰ درصدی نسبت به ۱۲.۱ گیگاوات ثبت‌شده در مدت مشابه در سال ۲۰۲۳ داشته است.

در همین حال، گزارش‌های دیگر حاکی از آنند که موجودی ماینر‌های بیت‌کوین از ابتدای سال در مجموع ۱۴۱۲۸ واحد BTC معادل ۱ میلیارد دلار کاهش یافته است.

داده‌ها نشان می‌دهند که اکثر روزهای ماه گذشته، موجودی ماینرهای بیت کوین کاهش پیدا کرده، اما علی‌رغم این روند، ماینرها همچنان مقدار قابل‌توجهی بیت کوین در اختیار دارند.

در حال حاضر، موجودی ماینرهای بیت کوین بالغ بر ۱.۸۲ میلیون BTC به ارزش ۱۳۱ میلیارد دلار است که بالاترین ارزش دلاری ثبت‌شده در تاریخ محسوب می‌شود.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) با نماد BTC و نشانه ₿ یا ฿ پولی تماماً دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز در بستر بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) وجود دارد. انتشار، نقل‌وانتقال و همه تراکنش‌های بیت کوین به‌صورت غیرمتمرکز در همان بلاک چین انجام و ثبت می‌شود. بلاک چین بیت کوین مانند دفترکل بانک عمل می‌کند، اما غیرمتمرکز و شفاف است و هرکسی می‌تواند نسخه‌ای از آن را داشته باشد.

در این سیستم پولی، مردم بانک خود هستند و پول را به‌طور‌مستقیم و بدون نیاز به بانک یا نهاد متمرکزی به یکدیگر انتقال می‌دهند. فرض کنید می‌خواهید پولی را به دوستی در کشوری دیگر ارسال کنید. اگر بخواهید با روش‌های سنتی و از طریق سیستم بانکی این کار را انجام دهید، چه دردسرها و هزینه‌هایی انتظار شما را می‌کشد؟ حالا تصور کنید سیستمی هست که می‌توانید از طریق آن این انتقال را به‌صورت مستقیم و بدون نیاز به هیچ بانک یا واسطه‌ای در هر لحظه‌ای از شبانه‌روز انجام دهید؛ به دنیای بیت کوین خوش آمدید.

ساده‌ترین و درعین‌حال جامع‌ترین تعریفی که می‌توان برای سؤال «بیت کوین چیست» ارائه داد، شاید عنوان همان مقاله‌ای باشد که «ساتوشی ناکاموتو» (Satoshi Nakamoto) در سال ۲۰۰۸ برای معرفی بیت کوین منتشر کرد: سیستم پول الکترونیک همتابه‌همتا.

بر‌اساس این تعریف، اول اینکه بیت کوین پول است؛ یعنی کارکرد همان پولی را دارد که همه ما می‌شناسیم و هرروز و هر‌ساعت با آن سروکار داریم. دوم اینکه این پول الکترونیک است؛ یعنی حالت فیزیکی ندارد؛ بلکه به‌طورکامل دیجیتال است و نقل‌وانتقال آن هم در بستر دیجیتال اتفاق می‌افتد. سوم اینکه بیت کوین همتابه‌همتا است؛ یعنی واسطه یا نهاد مرکزی مانند بانک در بیت کوین وجود ندارد؛ بلکه انتقال آن به‌صورت کاملاً مستقیم از فردی به‌ فرد دیگر انجام می‌شود.

بیت کوین شبکه‌ای از کامپیوترها و سرورها در سراسر جهان است که از‌طریق اینترنت به یکدیگر متصل هستند و نرم‌افزار اصلی بیت کوین را اجرا می‌کنند. این کامپیوترها که نود (Node) نام دارند، برتری‌ای بر یکدیگر ندارند و فقط پایگاه داده بیت کوین را که به آن بلاک چین می‌گویند، در خود ذخیره می‌کنند. هرکسی در هر‌جای دنیا می‌تواند با راه‌اندازی این نرم‌افزار در هر کامپیوتری، بخشی از این شبکه باشد.

 

منبع: رمزارز نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها