|
کدخبر: 321540

قیمت طلا/ بازار طلا/ پیش بینی قیمت طلا

پیش بینی خطرناک درباره قیمت سکه / بازار شب عید صعودی می شود؟

بازارهای طلا و سکه در شروع به کار پس از بازگشایی با روند افزایشی روبرو شدند؛ اما در ادامه معاملات، قیمت طلا و سکه به صورت نزولی تغییر کرد و سایر قطعات سکه گرانتر شدند.

اقتصاد پیش بینی خطرناک درباره قیمت سکه / بازار شب عید صعودی می شود؟

قیمت طلا و سکه در شروع معاملات روز چهارشنبه ۹ اسفند با روند افزایشی بازگشایی شد و سکه امامی با قیمتی حدود ۳۴ میلیون تومان وارد بازار شد. اما در ادامه معاملات، قیمت طلا در پی کاهش قیمت انس جهانی طلا نیز کاهش یافت و سکه امامی نیز از این کاهش تأثیر پذیرفت. اگرچه قیمت سکه امامی کاهش یافت، اما کاهش آن به حدی نبود که قیمت آن را به کانال ۳۳ میلیونی برگرداند.

معامله‌گران، لیدر اصلی بازار طلا را روند صعودی قیمت‌ دلار می‌دانند و معتقدند تقاضا در این بازار تغییری نکرده است. گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش انس جهانی طلا با کاهش نزدیک به چهار دلاری با قیمت ۲۰۲۵ دلار در حال معامله است.

نیم سکه و ربع سکه به کانال بالاتر صعود کردند

سکه امامی امروز چهارشنبه ۹ اسفند با کاهش ۱۷۲ هزار تومانی با قیمت ۳۴ میلیون ۳۰ هزار تومان در حال معامله است. سکه‌ بهار با رشد ۲۵ هزار تومانی به کانال ۳۲ میلیونی صعود کرد و در لحظه نگارش این گزارش با قیمت ۳۲ میلیون و ۱۵ هزار تومان معامله می‌شود.

گفتنی است امروز نیم سکه و ربع سکه هر یک با افزایش ۱۵۰ هزار تومانی یک کانال صعود کردند و به ترتیب با قیمت ۱۹ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و ۱۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان در حال معامله هستند. سکه گرمی افزایش ۱۰۰ هزار تومانی دارد و با قیمت ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در حال معامله است.

قیمت طلا در لحظه نگارش این گزارش روند کاهشی دارد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار کاهش ۳۱ هزار تومانی دارد و با رقم ۱۲ میلیون ۵۷۳ هزار تومانی در حال معامله است. هر گرم طلای ۱۸ عیار افت هشت هزار تومانی دارد و روی رقم دو میلیون و ۹۰۲ هزار تومانی ایستاده است. قیمت طلای دست دوم نیز با رقم دو میلیون و ۸۶۳ هزار تومانی در حال معامله است.

حباب سکه روز چهارشنبه در توازن با قیمت قرار داد. حباب سکه‌‌ امامی ۱۴ هزار تومان افت کرد و تنها قطعه کاهشی بازار است. سکه بهار ۱۲۷ هزار تومان، نیم‌سکه ۲۲۱ هزار تومان، ربع سکه ۱۸۶ هزار تومان و سکه گرمی ۱۱۷ هزار تومان افزایش دارد.

پیش‌بینی جدید رئیس اتحادیه طلا و سکه درباره قیمت‌ها؛ منتظر سقوط قیمت سکه باشیم؟

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، گفت: برای کاهش قیمت سکه باید در کنار اعلام اخبار، اقدامات عملیاتی نیز صورت بگیرد، البته به روز‌های پایانی سال نزدیک هستیم و شرایط بازار در این ایام تغییر می‌کند.

نادر بذرافشان اظهار داشت: عرضه سکه در مرکز مبادله ایران در شرایطی که زمان و قیمت عرضه دقیق‌تر مشخص شود، می‌تواند نقشی مهمی در کاهش قیمت سکه و حباب آن ایفا کند؛ ولی در کل می‌دانیم که این عرضه قطعا آثاری بر قیمت و حباب سکه در بازار دارد.

وی درباره عرضه سکه طلا در مرکز مبادله ایران که به صورت حراج از روز ۱۳ اسفند آغاز می‌شود، گفت: طبق اعلام بانک مرکزی تمامی افراد جامعه می‌توانند در خرید سکه شرکت کنند، یعنی فقط گروه خاصی امکان خرید ندارند بلکه آحاد جامعه می‌توانند در این حراج شرکت کنند که اتفاق بسیار خوبی است.

وی افزود: امکان شرکت آحاد جامعه در حراج سکه یکی از ویژگی‌های مثبت این عرضه است؛ اما قیمت پایه، تفاوت قیمت با بازار داخلی و مقدار عرضه هم مهم است به طوری که این موارد باید به اطلاع عموم مردم برسد تا متقاضیان خرید بدانند حراج سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران دارای چه شرایطی است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پاسخ به این پرسش که عرضه سکه در مرکز مبادله ارز و طلای ایران روی قیمت چه اثری دارد؟ بیان کرد: عرضه سکه در مرکز مبادله ایران در شرایطی که زمان و قیمت عرضه دقیق‌تر مشخص شود، می‌تواند نقشی مهمی در کاهش قیمت سکه و حباب آن ایفا کند؛ ولی در کل می‌دانیم که این عرضه قطعا آثاری بر قیمت و حباب سکه در بازار خواهد داشت.

وی افزود: برای کاهش قیمت سکه باید در کنار اعلام اخبار، اقدامات عملیاتی نیز صورت بگیرد، البته به روز‌های پایانی سال نزدیک هستیم و شرایط بازار در این ایام تغییر می‌کند. اگر بخواهیم قیمت‌ها ثبات داشته باشد بانک مرکزی همچنان باید عرضه طلا و سکه را بیشتر کند که با این اقدامات شاهد ثبات در قیمت‌ها خواهیم بود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اظهار داشت: با نزدیکی به پایان سال ممکن است نوسانات اُنس جهانی بازار طلا و سکه را به هم بریزد که این موضوع با مدیریت بانک مرکزی قابل کنترل است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها