|
کدخبر: 320726

بورس امروز / بازار بورس / سقوط بورس

ریسک خودرو برای بورس / حقیقی ها از بازار نقدینگی را بردند!

در روز یکشنبه، تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در بازار برای دهمین روز معاملاتی متوالی منفی شد و مبلغ ۲۰۲ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. در این روز، نماد خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را با ارزش ۶۱ میلیارد تومان داشت.

اقتصاد ریسک خودرو برای بورس / حقیقی ها از بازار نقدینگی را بردند!

در روز یکشنبه بیست و نهم بهمن ماه ۱۴۰۲، شاخص کل بورس تهران به ارزش ۴ هزار و ۷۲۳ واحد نسبت به روز کاری گذشته افزایش یافت و به سطح ۲ میلیون و ۶۴ هزار و ۷۴۳ واحد رسید.

جدول-بورسی۱

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش هزار و ۳۷۱ واحدی در رقم ۷۲۲ هزار و ۷۴۶ واحدی ایستاد.

شاخص کل فرابورس با رشد ۷۶ واحدی به رقم ۲۴ هزار و ۶۹۴ واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش ۷۹۰ واحد به سطح ۱۳۵ هزار و ۵۸ واحد رسید.

تغییرات در نهاد سیاست گذار

صبح امروز رئیس جدید نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از لغو عرضه‌های اولیه تا اطلاع ثانوی خبر داد.

قادر معصومی خانقاه، مدیر جدید نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به لغو عرضه‌های اولیه در بازار سرمایه، گفت: این تصمیم در راستای حمایت از بازار سرمایه با توجه به شرایط کنونی گرفته شده است. وی همچنین از لغو الزام ارسال سفارش فروش توسط بازارگردان‌ها تا اطلاع ثانوی خبر داد. به نظر می‌رسد امروز بازار به این تغییرات واکنش مثبت نشان داده است.

خروج حقیقی از سهام خودرو

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دهمین روز معاملاتی متوالی منفی شد و ۲۰۲ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.امروز نماد خودرو بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن ۶۱ میلیارد تومان بود. پس از خودرو، نمادهای فنر، خساپا، اخابر و شپاس بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای بیوتیک، آردینه، فولاد، بوعلی و چافست تعلق داشت.

جدول-بورسی۲

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز فولاد، وبملت و شپنا نمادهای سبز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای سدشت، وپخش و وپاسار از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.در فرابورس نیز نمادهای آریا، غصینو و مادیرا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای بپاس، فزر و آ س پ بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند.در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد سصفها بیشترین تراکنش را داشت و داتام و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز بیوتیک، فنر و فصبا بیشترین تراکنش را داشتند.

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۳۸ هزار و ۱۷۲ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳۱ هزار و ۴۵۳ میلیارد تومان بود که ۸۲ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۱۳ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۳ هزار و ۲۹۳ میلیارد تومان رسید.

جدول-بورسی۳

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد سصفها بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۱۴۷ میلیارد تومان بود.

پس از سصفها، وکار بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد فنر و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام وکار با تعداد ۴۵۱ میلیون و ۹۹۹ هزار سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد وبملت و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس

در معاملات یکشنبه، ۵۸ نماد صف خرید داشتند و ۵۱ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت ۸ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۵۱۵ میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۲۵ درصدی به ۲۱۰ میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

جدول-بورسی۴

 

منبع: اکو ایران

ارسال نظر