|
کدخبر: 320580

بازی با احساسات بالاشهری ها برای میلیاردر شدن/ روزانه ۸ میلیون تومان درآمد این فرد است

تبریز، به مدت سال‌ها به عنوان شهری بدون گدا شناخته می‌شود و این عنوان، آن را از سایر شهرهای هم سطح خود متمایز کرده است. اما این ادعا که تبریز یک شهر بدون فقر است، اشتباه است. آمارها که توسط نهادهای حمایتی از جمله سازمان بهزیستی، کمیته امداد و خیریه‌ها جمع‌آوری می‌شوند، نشان می‌دهد که در جامعه تبریز، مشکلات فقر وجود دارد. اما دلیل این است که گروه‌های فقیر در این شهر به سمت تکدی‌گری پیش نمی‌روند، به عواملی فرهنگی، اعتقادی و ایدئولوژیک برمی‌گردد.تمام این عوامل با یکدیگر تعامل دارند و تحمل فقر را در این شهر تسهیل می‌کنند، تا به آن مرحله نرسد که فرد به دیگران دست دراز کند و به تکدی‌گری بپردازد.

اقتصاد

تکدی‌گری ضمن این‌که ممکن است یک پدیده حرفه‌ای باشد و تعدادی از افراد به صورت سازمان یافته به این کار دست بزنند، با یک پدیده‌ی اجتماعی از جمله فقر هم در ارتباط است، فقر خروجی‌هایی دارد که بزهکاری، طلاق، اعتیاد و همچنین تکدی‌گری از جمله آن است.

درآمد روزانه برخی گدایان در تبریز به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی با بیان اینکه درآمد روزانه برخی گدایان در تبریز به ۲۰ میلیون تومان می‌رسد، گفت: این افراد حاضر به تحت پوشش قرار گرفتن در کمیته امداد نیستند و اکثراً هم افراد غیربومی هستند.

غلامعلی ملامهدی افزود: ۷۹ هزار خانواده در آذربایجان شرقی تحت پوشش کمیته امداد هستند که از این تعداد به ۶۵ هزار خانواده مستمری ماهانه پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه ۱۴۵ هزار نفر ماهانه حدود ۶۷ میلیارد تومان دریافتی دارند، ادامه داد: طی ۱۰ ماهه امسال ۶۷۰ میلیارد تومان در استان مستمری به مددجویان پرداخت کرده ایم.

ملامهدی سپس با تاکید بر اینکه ۶۰۰ سری جهیزیه به ارزش ۲۲ میلیارد تومان طی ۱۰ ماهه امسال بین نوعروسان نیازمند توزیع شد، ادامه داد: همچنین به مناسبت دهه فجر طی روز سه شنبه ۱۰۰ سری جهیزیه با هم افزایی سپاه عاشورا و ۲۴۰ سری جهیزیه نیز به همت مراکز نیکوکاری تا پایان دهه فجر بین نوعروسان نیازمند استان توزیع می‌شود.

وی افزود: روز جمعه نیز به مناسبت عید بزرگ مبعث ۲۰۰ سری جهیزیه توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) استان بین نوعروسان توزیع خواهد شد. ۱۷۰ نوعروس دیگر نیز پشت نوبت هستند که تلاش می‌کنیم تا نیمه شعبان به این عزیزان نیز جهیزیه تقدیم کنیم.

چه افرادی می‌توانند عضو کمیته امداد شوند؟

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی با بیان اینکه ۱۱۱ میلیارد تومان تسهیلات بانکی قرض الحسنه به مددجویان استان پرداخت شده است، گفت: انشعاب آب، گاز و برق ۶۰۰ خانوار نیازمند استان نیز به صورت رایگان انجام شد.

وی با بیان اینکه ۱۵۰۰ بیمار صعب العلاج استان تحت پوشش کمیته امداد هستند، افزود: پنج میلیارد تومان به این بیماران کمک شده است.

ملامهدی در خصوص پرداخت کمک‌های مالی به مادران باردار که سو تغذیه دارند، گفت: حدود دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به این مادران کمک مالی به همت کمیته امداد انجام شده است.

وی با بیان اینکه شناسایی افراد نیازمند جامعه اولویت اصلی این نهاد است، افزود: سرپرست خانواده‌هایی که زیر دهک سه باشند و بیمه نداشته باشند می‌توانند عضو کمیته امداد باشند. برای هیچ خدماتی پشت نوبت نداریم.

توانمندسازی مددجویان اولویت اصلی این نهاد است

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه رسالت اصلی این نهاد توانمندسازی مددجویان است، ابراز داشت: کمیته امداد شبه دولت است چراکه خدمات مختلف توانمندسازی، درمانی، مسکن، آموزش و دیگر خدمات را به مددجویان ارائه می‌دهد.

ملامهدی با بیان اینکه هزار واحد مسکن روستایی و حاشیه شهر به همت کمیته امداد استان باید تا پایان سال احداث شود، گفت: این واحدها به سرعت درحال احداث است. ۱۴ اسفندماه با حضور ریاست جمهوری به صورت نمادین این واحدها بهره برداری می‌شود.

وی در خصوص خدمات حقوقی ارائه شده به مددجویان گفت: ۳۰۳ وکیل افتخاری با ما همکاری دارند که ۱۴۰ پرونده حقوقی به صورت داوطلبانه انجام شد و ۷۲۰۰ نفر آموزش حقوقی انجام شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه ۳۹ میلیارد تومان صدقه طی ۱۰ ماهه امسال در استان جمع آوری شده است، افزود: ۱۶۶ میلیارد تومان شورای زکات امسال درآمد داشته که فقط هشت میلیارد تومان آن به مددجویان استان پرداخت شده است.

ملامهدی با بیان اینکه در پرداخت صدقات جزو سه استان برتر کشور هستیم، گفت: همچنین در زکات نیز رتبه ۱۰ کشور و در طرح حامیان ایتام نیز رتبه سوم کشوری را داریم.

۱۱ هزار نفر مددجوی استان توانمند شده اند

وی تعداد ایتام استان را ۱۴ هزار و ۳۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: ۶۷ هزار نفر حامی ایتام در استان داریم. ۱۳۰ میلیارد تومان مستقیم از حساب حامیان به حساب ایتام واریز شده است. هزینه بیماران مددجویان در بیمارستان‌های دولتی صفر است.

ملامهدی با اشاره به اینکه ۳۲۰ مرکز نیکوکاری در استان وجود دارد، گفت: ۱۱ هزار نفر مددجوی استان توانمند شده اند.

وی در خصوص پرداخت هزینه به ایتام نیز گفت: ایتام حدود ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان مستمری ماهانه دریافت می‌کنند.

ملامهدی در خصوص درآمد برخی گدایان نیز گفت: برخی گدایان غیربومی در شهر تبریز درآمد روزانه حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومانی دارند.

وی گفت: خروجی سیاست‌های اشتباه برخی از سازمان‌ها باعث افزایش ورودی به کمیته امداد می‌شود.

اینکه تبریز شهر بدون گدا است، ریشه در فرهنگ مردم و وجود خیریه‌هایی با سابقه ۷۰ ساله در این شهر دارد که در کنار کمیته امداد امام خمینی به وظایف خود عمل می‌کنند.

منبع: عصر ایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها