|
کدخبر: 319521

قیمت طلا/ بازار طلا/ پیش بینی قیمت طلا

قیمت طلا ریزشی شد / نرخ بهره رونق را به بازار برمی گرداند؟

امروز قیمت هر اونس طلا با کاهش ۰.۷۴ درصد به مقدار ۲۰۳۹ دلار و ۷۶ سنت رسید.

اقتصاد قیمت طلا ریزشی شد / نرخ بهره رونق را به بازار برمی گرداند؟

انتشار گزارش بهتر از حد انتظار درباره حقوق بگیران بخش غیرکشاورزی در آمریکا، تأثیر مثبتی بر ارزش دلار و سود اوراق قرضه خزانه‌داری این کشور داشته و به علت این تأثیرات، قیمت طلا کاهش یافته است. بنابراین، احتمال کاهش زود هنگام نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا پس از انتشار این گزارش به نظر می‌رسد که وجود داشته باشد.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۷۴ درصد کاهش به ۲۰۳۹ دلار و ۷۶ سنت رسید. قیمت معاملات آتی طلا در بازار کامکس نیویورک هم با یک کاهش ۰.۸۴ درصدی به ۲۰۵۳ دلار و ۷۰ سنت رسیده است.

شاخص دلار ۰.۹ درصد افزایش یافته و خرید طلا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر کرده است. سود اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا هم بالا رفته است.

کارفرمایان آمریکایی ۳۵۳ هزار شغل در ماه ژانویه ایجاد کردند که بالاتر از انتصار اقتصاددان‌ها بوده است.

تاجران حالا ۷۰ درصد احتمال می‌دهند روند کاهش نرخ بهره از ماه مه آغاز شود. این رقم قبل از انتشار این اطلاعات برابر با ۹۲ درصد بود. پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را بالا می‌برد.

جروم پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا هم در این هفته احتمال کاهش زود هنگام نرخ بهره را بعید دانست، اما گفت نرخ تورم تا هدف دو درصد پایین می‌آید.

قیمت نقره امروز با ۱.۸۹ درصد کاهش به ۲۲ دلار و ۸۰ سنت رسید و پلاتین با ۲.۱۳ درصد کاهش ۸۹۶ دلار و ۹۵ سنت معامله می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت طلا

چندین عامل می‌تواند بر قیمت طلا تأثیر بگذارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

عرضه و تقاضا: عرضه و تقاضا برای طلا می‌تواند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهد. اگر تقاضا برای طلا افزایش یابد و عرضه ثابت بماند یا کاهش یابد، قیمت ممکن است افزایش یابد.

نرخ بهره: نرخ بهره تعیین کننده قدرت خرید و سرمایه‌گذاری است. زمانی که نرخ بهره پایین است، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در طلا می‌گردند و این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 نرخ تورم: در صورت وجود تورم، ارزش پول کاهش می‌یابد و سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های آلترناتیو مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 وضعیت اقتصادی جهانی: در زمان‌های ناپایداری اقتصادی یا بحران‌های سیاسی، سرمایه‌گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن مانند طلا هستند. این می‌تواند قیمت طلا را افزایش دهد.

 تغییرات ارزش ارز: طلا به عنوان یک دارایی جهانی محسوب می‌شود و قیمت آن تحت تأثیر تغییرات ارزش ارزها قرار می‌گیرد. اگر ارز ملکه طلا (مانند دلار آمریکا) کاهش یابد، قیمت طلا ممکن است افزایش یابد.

عوامل جغرافیایی و سیاسی: عواملی مانند بحران‌های سیاسی، جنگ‌ها و تنش‌های جهانی نیز می‌توانند قیمت طلا را تحت تأثیر قرار دهند. در زمان‌های ناپایداری، سرمایه‌گذاران به دنبال دارایی‌های امن مانند طلا می‌گردند.

مهم است بدانید که قیمت طلا تحت تأثیر تعداد زیادی عامل قرار می‌گیرد و تحلیل صحیح قیمت طلا نیازمند بررسی و تحلیل چندین عامل است.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها