|
کدخبر: 318141

تولید نفت/صادرات نفت/تولید گاز

آینده نفت ایران / چند سال دیگر سوخت داریم؟

شنیده ها حکایت از آن دارد که تولید نفت ایران تا ۱۰۰ سال دیگر هم ادامه دارد.

اقتصاد آینده نفت ایران / چند سال دیگر سوخت داریم؟

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است که روند تولید نفت و گاز ایران تا ۱۰۰ سال دیگر هم ادامه خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه با توجه به حجم کنونی ذخایر نفت و گاز تا ۹۰ تا ۱۰۰ سال آینده تولید نفت و گاز در ایران ادامه خواهد داشت، گفت: در آینده‌ای نزدیک قراردادهای بزرگی برای افزایش تولید نفت و گاز امضا می‌شود.

 محسن خجسته مهر در نشست معرفی فرصت‌ها و چارچوب سرمایه‌گذاری در تأمین خدمات دکل‌های حفاری در قالب قراردادهای خرید تضمینی خدمت،‌ اظهار کرد: رشد اقتصادی در گرو رونق اقتصادی است و رونق اقتصادی با رونق کسب‌وکار محقق می‌شود، اگر صاحبان کسب‌وکار وجود نداشته باشند نمی‌توان به رشد اقتصادی دست یافت.

وی با اشاره به اینکه گام‌های مهمی برای رونق اقتصاد و مردمی‌سازی آن برمی‌داریم، افزود: در برنامه هفتم توسعه به رشد ۸ درصدی اشاره شده و باید در پایان این برنامه به آن دست یابیم و باید مشخص شود چه طرح‌هایی قرار است این رشد اقتصادی را محقق کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران این همایش را از جنس اقتصاد کلان کشور دانست و ادامه داد: مهم‌ترین شاخصه اقتصاد کلان این است که مشخص شود رشد اقتصادی تا چه مقدار خواهد بود و برای اهداف بلندمدت تعیین راهبرد ضرورت دارد.

مجموع ذخایر نفت خام و گاز ایران ۳۴۰ میلیارد بشکه معادل نفت است

خجسته‌مهر با تأکید بر اینکه مجموع ذخایر نفت خام و گاز طبیعی ایران ۳۴۰ میلیارد بشکه معادل نفت است و ذخایر نامتعارف هنوز به این ذخایر اضافه نشده است، تصریح کرد: طی مطالعات اولیه در حال آماده‌سازی شرایطی هستیم تا ذخایر نفت و گاز شیل و هیدرات‌های گازی به ذخایر نفت و گاز ایران اضافه شود.

وی با اشاره به اینکه با همین ذخایر ۹۰ تا ۱۰۰ سال آینده تولید نفت و گاز در ایران ادامه خواهد داشت، بیان کرد: ایران از نظر منابع زیرزمینی سرزمین ثروتمندی است و باید اهداف بلندمدت برای استفاده از آن تعیین شود.

لزوم برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف تولیدی تعیین شده

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: طرح‌های نفتی زمان‌بر هستند و هزینه‌های بالایی دارند بنابراین اگر قرار است برای هفت سال آینده به هدف تولید تعیین شده برسیم، امروز باید برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهیم.

خجسته‌مهر با بیان اینکه اگر حفاری را از بخش بالادست جدا کنیم، از بخش بالادست موضوعی باقی نمی‌ماند، گفت: توسعه و تعمیر در بخش بالادست صنعت نفت به‌وسیله دکل انجام می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه هسته اصلی کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران حفاری است، اظهار داشت: این صنعت طی دو دهه گذشته دچار چالش‌هایی شده است، زیرا درک عمیقی از این موضوع وجود نداشت. مقاومتی‌ترین بخش صنعت نفت، حفاری است، زیرا اگر این توانمندی وجود نداشت، تولید نفت و گاز با چالش همراه بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه وجود متخصصان حفاری مهم‌تر از دکل هستند، تاکید کرد: حفاری یک علم، هنر و تخصص است و باید همه این موارد در یک فرد برای راهبری دستگاه‌های حفاری جمع شود. بیش از ۵۰ درصد سرمایه مورد نیاز برای توسعه یک میدان نفت و گاز مربوط به بخش حفاری است و می‌تواند اقتصاد یک طرح توسعه را متأثر کند.

خجسته‌مهر صنعت حفاری را هزینه‌بر و در مقابل درآمدزا دانست و گفت: در گذشته این تضمین را نمی‌دادیم که اگر فردی در این زمینه ورود کند، تضمین دریافت خدمات وجود خواهد داشت.

وی گفت: صنعت نفت و گاز بخش اصلی اقتصاد کشور است و به گواه مرکز آمار ایران، سهم بخش نفت و گاز در رشد اقتصادی در سه ماه اول امسال ۱۹.۷ و در سه ماه دوم ۲۵.۶ درصد بوده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه مردمی‌ کردن یعنی ظرفیت قابل توجهی را برای بخش خصوصی ایجاد کنیم، تأکید کرد: در گذشته هیچ شرکتی در کشور دکل نمی‌خرید، مگر آنکه قرارداد آن را پیش از خرید امضا کرده باشد.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه در برنامه هفتم توسعه تعدادی طرح پیشران تعریف شده است تا بتوان به رشد اقتصادی ۸ درصدی رسید، گفت: در این میان باید یک طرح پیشران از جنس بالادستی صنعت نفت تعریف شود تا بتوان به‌واسطه آن تولید ثروت و ایجاد ارزش‌ افزوده کرد.

تضمین جهش تولید نفت و گاز با روزآمدسازی ناوگان حفاری

وی با تأکید بر اینکه پیشنهادی برای این طرح پیشران دادیم تا جهش تولید محقق شود، البته الزام‌های زیادی در این میان لازم است‌، افزود: یکی از الزام‌ها این است که ناوگان حفاری در نوسازی و بازسازی و روزآمد کنیم تا جهش تولید نفت و گاز تضمین شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: اکنون پایه و اساس تولید نفت و گاز در ایران ۵ هزار حلقه چاه است و برای جهش تولید باید چاه‌های تازه حفر شود که دکل حفاری،‌ پمپ درون‌چاهی، تأسیسات نمک‌زدایی و... نیاز دارد.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه باید خود را برای جهش تولید مجهز کنیم، تأکید کرد: این نشست تضمین‌کننده رشد اقتصادی است، برنامه شرکت ملی نفت ایران برای جهش تولید در سال‌های آینده، نوسازی ناوگان حفاری است که اشتغال و کسب‌وکار مطلوبی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه نیازمندی‌ها در بخش خشکی و دریاست، افزود: عمده تولید نفت ایران مربوط به بخش خشکی و عمده تولید گاز مربوط به دریاست که این موضوع یک انتخاب نیست و اجبار است.

منبع: برنا
  • ناشناس ارسالی در

    به به تا صد سال بخور بخور مدیران و اقازا ده ها و چپاول ایران ادامه دارد .

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها