|
کدخبر: 318018

تولید نفت/قیمت نفت/نفت ایران

ایران رکورد اوپک را شکست / افزایش تولید نفت در سال جاری

گزارش ها نشان می دهد که ایران رکورد تولید نفت را در میان کشورهای عضو اوپک شکسته است.

اقتصاد ایران رکورد اوپک را شکست / افزایش تولید نفت در سال جاری

تولید نفت در کشور به خصوص در زمان تحریم ها، کار بسیار سخت و دشواری است. چراکه نیاز به تجهیزات و تکنولوژی روز دارد. اما با وجود این تحریم ها و فشارهای روی ایران، توانستیم تولید نفت کشور را افزایش دهیم و در میان کشورهای عضو اوپک، بیشترین تولید را برای خود ثبت کنیم.

بر اساس آمار وزارت انرژی آمریکا ایران با افزایش ۳۳۰ هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت در سال ۲۰۲۳ رکورددار افزایش تولید نفت در میان اعضای اوپک در این سال شده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود متوسط تولید نفت ایران در سال میلادی گذشته را ۲ میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است.

بر اساس برآورد این نهاد وابسته به وزارت انرژی آمریکا تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل از آن ۳۳۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است. ایران در سال ۲۰۲۲ به طور متوسط ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

این در حالی است که کل تولید اوپک در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال قبل ۶۳۰ هزار بشکه کاهش یافته و به ۲۶ میلیون و ۸۹۰ هزار بشکه در روز رسیده است. اوپک در سال قبل از آن ۲۷ میلیون و ۵۲۰ هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

بر اساس این گزارش ایران با وجود تداوم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا رکورددار افزایش تولید نفت در میان اعضای اوپک در سال ۲۰۲۳ بوده است. از ۱۲ عضو اوپک ۷ کشور با کاهش تولید در این سال مواجه شده‌اند تولید یک کشور ثابت مانده و ۴ کشور دیگر از جمله ایران با افزایش تولید مواجه شده‌اند.

علاوه بر ایران، تولید لیبی در این سال ۱۷۰ هزار بشکه در روز، نیجریه ۱۴۰ هزار بشکه در روز و ونزوئلا ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

عربستان رکورددار کاهش تولید در این سال بوده به طوری که تولید نفت این کشور ۸۹۰ هزار بشکه کاهش یافته و به ۹ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه در روز رسیده است. تولید نفت امارات نیز در این سال ۱۰۰ هزار بشکه و تولید نفت عراق ۱۳۰ هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

بر این اساس عربستان بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک در سال ۲۰۲۳ بوده و عراق با تولید ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه در روز، امارات با تولید ۲ میلیون و ۹۶۰ هزار بشکه در روز، ایران با تولید ۲ میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه در روز و کویت با تولید ۲ میلیون و ۵۹۰ هزار بشکه در روز به ترتیب در رتبه‌های دوم تا پنجم از این نظر قرار داشته‌اند.

این گزارش تولید نفت ایران در آخرین ماه سال گذشته میلادی را ۳ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه در روز اعلام کرده است. ایران در این ماه پس از عربستان و عراق سومین تولیدکننده بزرگ اوپک بوده است.

امید است، ثبت چنین رکوردی برای کشور حفظ شود و همواره بتوانیم در تمام زمینه های ی علمی و اکتشافی، سرآمد تمام کشورها باشیم. ایران توان بالایی در منطقه دارد و می تواند با تلاش بیشتر، رکوردهای دیگری هم برای خود ثبت کند.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها