|
کدخبر: 318010

قیمت سکه / قیمت طلا/ بازار طلا

قیمت سکه در مسیر سقوط! / بازار طلا چطور پیش بینی می شود؟

در روز گذشته، قیمت سکه روندی نزولی قابل توجهی را تجربه کرد. در معاملات پشت خطی نیز، قیمت سکه امامی به مسیر کاهشی خود ادامه داد و تا سقف ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرد.

در معاملات نقدی روز گذشته، قیمت سکه امامی با شوک جدید بانک مرکزی ریزش قابل توجهی را ثبت کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که با انتشار سیاست‌های جدید بانک مرکزی در حوزه طلا و سکه، تب هیجانی خرید سکه کاهش یافته است و طبق اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر، قیمت سکه امامی تا مبلغ ۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافته است.

در معاملات پشت خطی هم قیمت سکه امامی به مسیر کاهشی خود ادامه داد و تا ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرد.برخی از سکه بازان می گفتند در روز دوشنبه سکه برای صعود شانس زیادی ندارد. به گفته این دسته نرخ دلار در بازار پشت خطی یکشنبه شب نزولی شده و تا محدوده ۵۲ هزار و ۸۰ تومان نزول کرده است. به باور فعالان بازار در صورتی که نرخ دلار امروز دوشنبه ۲۵ دی ماه مسیر کاهش را دنبال کند این امر می تواند کفه ترازوی جناح کاهشی بازار سکه را سنگین تر کند. 

 البته قیمت طلای جهانی هم اندکی بالا رفته و به ۲۰۵۴ دلار رسیده است. برخی امیدوارند  طلا تا حدودی مانع ریزش سنگین سکه شود. سکه در حال حاضر مرز ۳۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد و از طرف دیگر اگر پایین مرز ۳۱ میلیون و ۲۰۰  هزار تومان تثبیت دهد احتمال برگشت به کانال ۳۰ میلیون تومان تقویت خواهد شد. 

آخرین جزئیات درباره حراج شمش طلا

با افزایش قیمت طلا و سکه در بازار داخلی، بانک مرکزی اقدام به اعلام سیاست‌های جدید مدیریت بازار کرد. این سیاست‌ها به منظور کنترل و تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش نامناسب قیمت‌ها و نوسانات غیر قابل پیش بینی است. این اعلام سیاست‌ها می‌تواند شامل تدابیری مانند تنظیم حجم واردات، تنظیم نرخ سود وام‌های مرتبط با طلا و سکه، تعیین محدودیت‌هایی برای خرید و فروش، و یا تعیین مقررات جدیدی در خصوص معاملات مرتبط با طلا و سکه باشد.

طبق اعلام رئیس کل بانک مرکزی، معاملات شمش طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران از روز چهارشنبه هفته جاری آغاز خواهد شد.

علی سعیدی مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران در خصوص شرایط عرضه شمش در مرکز مبادله ایران گفت: عرضه شمش در مرکز مبادله از طریق سامانه و حراج حضوری خواهد بود.

سعیدی با تأکید براینکه اولین جلسه حراج به شکل حراج حضوری در روز چهارشنبه انجام می‌شود، تصریح کرد: شمش‌ها به صورت یک کیلویی عرضه می‌شود و عرضه کنندگان تمام افراد از جمله واردکنندگان طلا از طریق رفع تعهد ارزی خواهند بود.

مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران تصریح کرد: متقاضیان طلا نیز رسته تولیدکنندگان در صنف جواهر و بانک‌ها هستند و همچنین بانک مرکزی نیز به عنوان بازارگردان در طرف عرضه و تقاضا حضور خواهد داشت.

وی اضافه کرد: حراج در گذشته از طریق بانک کارگشایی انجام می‌شد، اما از این به بعد به شکل مدون و با مقررات از طریق مرکز مبادله ارز و طلای ایران عرضه خواهد شد.

سعیدی عنوان کرد: قیمتی که در مرکز مبادله مبنای مبادلات طلا خواهد بود عرضه و تقاضا است و مبادلات بر اساس پیشنهاد قیمت از سوی خریداران و پذیرفته شدن آن از سوی فروشندگان خواهد بود.

مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران اضافه کرد: حراج‌ها نیم ساعته خواهد بود و در هر روز ۵ حراج نیم ساعته خواهیم داشت که در ساعت ۱۷ هر روز آگهی عرضه طلا در روز بعد منتشر خواهد شد.

وی با بیان اینکه قیمت معاملات طلا در مرکز مبادله به قیمت‌های روز نزدیک است، تصریح کرد: در حال حاضر عرضه‌های خرد از طریق اتحادیه‌ها انجام خواهد شد و در مرکز مبادله عرضه خرد نخواهیم داشت. برای تقاضای خرد نیز معاملات گروهی از طریق اتحادیه‌ها درنظر گرفته شده، بدین صورت که چندین خریدار خرد با یکدیگر در قالب یک گروه طلا خریداری می‌کنند.

سعیدی در پایان تاکید کرد: هدف از عرضه طلا در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، جلوگیری از قاچاق و استفاده از طلا برای صنعت است تا حتی اگر خروج طلا صورت می‌گیرد، به صورت صادرات جواهرات و با ارزش افزوده باشد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها