|
کدخبر: 174050

تاثیر برجام بر بازار نفت جهان

نرخ نفت برنت طی سه روز گذشته و در پی افزایش امیدواری‌ها به احیای برجام و لغو تحریم‌ها علیه ایران حدود ۴ دلار کاهش داشته است.

اقتصاد تاثیر برجام بر بازار نفت جهان

به دنبال انتشار خبرهای مثبت از مذاکرات احیای برجام که موجب تقویت احتمال افزایش صادرات نفت ایران شده است، نرخ نفت برنت طی سه روز گذشته حدود ۴ دلار کاهش داشته است.

با این حال در معاملات امروز نرخ هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱۰ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش رو به رو شد و به ۶۵ دلار و ۲۱ سنت رسید. نرخ نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا امروز با یک دلار و ۳۱ سنت معادل ۲.۰۷ درصد افت به ۶۲ دلار و ۵ سنت رسید. نرخ هر دو شاخص نفتی از ابتدای هفته تاکنون حداقل حدود ۵ درصد افت کرده و در مسیر ثبت بیشترین کاهش هفتگی از ماه مارس قرار دارد. دیروز حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران گفت که امریکا آماده لغو تحریم‌های نفتی، بانکی و کشتیرانی علیه تهران است.

ایران و قدرت‌های جهانی از ماه آوریل سرگرم مذاکره بر سر احیای توافق هسته‌ای هستند. مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت اطمینان دارد که توافق حاصل خواهد شد.

هلیما کرافت، تحلیلگر موسسه آر بی‌سی کپیتال در این باره گفت: «هرچند هنوز توافقی امضا نشده و مسائل حل نشده‌ای باقی مانده است، اما پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات وین حاصل شده و احتمالا در نیمه دوم امسال حدود یک میلیون بشکه نفت ایران به بازار اضافه خواهد شد.»

اما در حالی که برنامه‌های واکسیناسیون کرونا در اروپا و امریکا اجازه داده که مردم بیشتری به سفرهای تابستانی بروند، سرمایه‌گذاران نسبت به ترمیم تقاضا در فصل تابستان امیدوارند، هرچند که افزایش موارد ابتلا در بخش هایی از آسیا چشم‌انداز ترمیم تقاضای جهانی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

 

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...