|
کدخبر: 173210

بستن صرافی های ارز دیجیتال چقدر جدی است؟

این چند روز در شرایطی که بازار ارزهای دیجیتال تقریباً قرمزپوش بود، خبری سرمایه گذاران ایرانی در بازار ارزهای دیجیتالی را نگران کرد. بستن صرافی ها و درگاه های پول رسان رمزارزها چقدر جدی است؟

اقتصاد بستن صرافی های ارز دیجیتال چقدر جدی است؟

این روزها بازار ارزهای دیجیتالی هم قرمزپوش است اما مهمتر از خبر ریزش ارزهای دیجیتال، بستن صرافی های ارزهای دیجیتال می باشد که سرمایه گذاران ایرانی ارزهای دیجیتالی را نگران کرده است.

ماجرای بستن صرافی های ارز دیجیتال چقدر جدی است؟

هر چند که صحبت هایی از ابتدای سال جاری برای ضابطه مند کردن صرافی های ارز دیجیتال و درگاه های پول رسان رمزارزها مطرح بود اما در ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ با نامه رئیس مجلس به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد موضوع جدی تر شد.

بستن صرافی های ارز دیجیتال چقدر جدی است؟

محمدباقر قالیباف در این نامه ذکر کرده بود:

با ظهور پدیده زنجیره بلوکی و رمزارزها مطالعات‌ آینده‌پژوهشی در این زمینه مطرح شده که بعضاً آینده را از آن فناوری مذکور قلمداد می‌کنند از سوی دیگر نظراتی مبنی بر وجود ایرادات مهم در منطق ادامه کار رمزارزها از جمله غیر متمرکز بودن آن و تقابل با حاکمیت پول‌های ملی و نظم اقتصادی و ایجاد بستر برای فعالیت غیرقانونی مطرح می‌شود. همچنین برخی این موضوع را پدیده مبهم می‌دانند که حتی طراح ایده آن نیز خود را معرفی نکرده و در نهایت ممکن است به یک انتقال ثروت بزرگ از سوی برخی کشورها و فعالان اقتصادی جهان به سمت عده‌ای دیگر منجر شود که این پدیده را به سرنوشت بدی دچار سازد.

در این زمینه سرمایه‌گذاران این حوزه به ویژه در مبادله رمزارزها تحت عنوان صرافی‌های دیجیتال تعیین تکلیف نشده است و عده زیادی از مردم با توجه به تبلیغات فراوان در این حوزه سرمایه خود را به بازار پر از ابهام وارد کرده‌اند. در ماهیت رمزارزها امنیت بستر مبادله موجود اطلاعات چندانی ندارند.

به گواه آمار منتشره توسط سایت‌های مبادله رمزارز مبادله روزانه این رمزارزها حتی در حد مبادلات روزانه سهام در بازار سرمایه کشور است لکن متولیان اصلی این حوزه یعنی بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام مؤثری در این زمینه انجام نداده و وجوه زیادی که به حساب صرافی‌های دیجیتال واریز می‌شود انجام نداده‌اند.

اکتفای صرف به اعلام مأموریت مبادلات رمزارزها نمی‌تواند رافع مسئولیت بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باشد تجربه قبلی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و اقدام مشابه بانک مرکزی و همچنین سایت‌هایی همچون سکه ثامن که منجر به مال باختن تعداد زیادی از مردم و تأمین هزینه‌های زیاد مالی و اجتماعی به کشور شد باید در این زمینه مدنظر قرار گیرد. تمامی این موارد در حالی است که اصولاً طبق قوانین و مقررات کشور فعالیت صرافی‌ها صرفاً با ارائه مجوز از سوی بانک مرکزی مجاز است.

یکی از دغدغه‌های مهم فعالان اقتصادی و نمایندگان مجلس این است که با وجود غیر مجاز بودن صرافی‌های دیجیتال در حالیکه بانک مرکزی در اسفند ۱۳۹۹ به دارندگان مجوز پرداخت یاری اعلام کرده است که از ارائه درگاه پرداخت به این سایت‌ها خودداری نمایند همچنان شرکت‌های اصلی ارائه دهنده درگاه پرداخت تحت نظارت شاپرک به ویژه در قالب IPG به این سایت‌ها خدمات می‌دهند.

این در حالی است ک شاپرک ملزم به ارائه درگاه‌های پرداخت به سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک است. در صورت تبدیل وجوه ریالی پرداختی فعالان به این سایت‌های به رمزارزهای استخراج شده در خارج از کشور امکان خروج گسترده ارز از کشور به این واسطه متحمل است که در این خصوص لازم است گزارش کارشناسی و برآورد مناسبی از سوی بانک مرکزی ارائه شود.

در هر صورت ضروری است بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی حوزه نظام پولی کشور در اسرع وقت ضمن ارائه برآورد قابل اتکا از آینده این فناوری و اثر آن بر اقتصاد و به ویژه نظام پولی و مبادلات کشور، مقررات لازم را برای فعالیت در مبادلات رمزارزها تدوین نموده و نسبت به نظام‌مند کردن فعالیت رمزارزها اقدام نماید.

در ضمن تذکرات مجلس شورای اسلامی به بانک مرکزی لازم است توضیح مناسبی در مورد علت استمرار ارائه درگاه‌های پرداخت به سایت‌هایی که به گفته بانک مرکزی فاقد مجوز بوده‌اند نیز ارائه شود و در صورت متضرر شدن مردم به واسطه وجود درگاه‌های پرداخت دارای مجوز از بانک مرکزی در این سایت‌ها، بانک مرکزی باید پاسخگو باشد.

با وجود حجم گسترده مبادلات مالی در بستر این سایت‌ها لازم است وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی در اسرع وقت نسبت به ایجاد پرونده مالیاتی برای دارندگان این سایت‌ها اقدام و با قید فوریت نسبت به ارائه گزارش مذکور به مجلس اقدام نماید.

بعد از این نامه رئیس مجلس اما موضوع جدی تر از گذشته دنبال شد و طی خبری اعلام شد که درگاه‌های پول‌رسان رمزارزها مسدود می‌شود.

در این خبر آمده بود:

امروز دوشنبه قرار است جزئیات بسته‌شدن درگاه‌های ارائه‌دهنده خدمات بانکی به صرافی‌ها و پذیرندگان فعال در حوزه رمز ارز نهایی شود.

خبرهای دریافتی حاکی است؛ به‌زودی مسیرهای نقل و انتقال پول و خروج سرمایه از کشور با استفاده از تجارت رمز ارزها یا ارزهای دیجیتال مسدود خواهد شد.

بانک مرکزی به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت، دستور جدی داده تا جلوی فعالیت درگاه‌های غیرمجاز گرفته شود. پس از نامه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌ کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، فرایند مسدود کردن مسیرهای نقل و انتقال مالی جهت تجارت، خرید و فروش ارزهای دیجیتال شدت گرفته و قرار است در روزهای آینده ارائه خدمات به این فعالیت‌ها به‌طور کامل متوقف شود.

دستگیری مدیر صرافی کریپتولند

همچنین امروز خبری مبنی بر بازداشت سینا استوی مدیرعامل کریپتولند منتشر شد. کریپتولند یکی از صرافی های خرید و فروش رمزارزها است.

منبع: نبض بورس
 • ناشناس ارسالی در

  لطفابااین پدیده وتخلف صرافیهابرخوردوطلاف روشی وصرافی هارابخاطرکروناببندیدتاداستان گلدکویست سالهای دورتکرارنشود

 • حسن عجمیان ارسالی در

  سللم
  بستن صرافی ارزی کریپتولند با تنها یک نامه آقای رئیس مجلس و عدم اطلاع به کاربران این پلتفرم ارزی موجب نابودی سرمایه همه ما کاربران شده ، چرا دولت به کریپتولند مجوز فعالیت داده ؟ با توجه به اینکه برای انجام دسترسی و معادل سازی ارز ی کریپتولند احراز هویت سفت وسختی داشت و مطمئنا برای شناسایی کارت ملی و حسابهای ب انکی و شماره تلفن ما به ابزار و سیستم با نک مرکزی و دیگر سیستمهای سجلی و هویتی کش ور دسترسی داشته ، چرا با این همه باید بس ته شود و ما می بایست سرمایه اندک خود را باید در بورس ایران نابود شده بدانیم یا د ر صرافی که پلتفرم ایرانی دارد . اگر از پ لتفرم های خارجی استفاده می کردیم و فیلتر شکن نصب می کردیم ارشش از کسب و کار وطنی و ایرانی خیلی بهتر و با ارش تر بود . چرا کاری می کنید که همیشه گند بزنید ، واقعا خوشا بحال آنهایی که برای تجارت ، سرمایه گذاری و کسب وکار با اجنبی ارش بیشتری قا ئلند . اجازه بدهید سرمایه مان را از کریپ تولند خارج کنیم با توجه به روند دوساله بورس کشور و صرافی مثلا برتر سال۹۹ کریپتو لند وطنی لعنت بر من و ما که دیگر به شما و سیستم های شما اعتماد کنیم .
  حسن عجمیان
  خوزستان
  09319032

 • radin ارسالی در

  سلام
  بهترین صرافی والکس است
  با پشتیبان 24 ساعته
  تایید هویت خیلی سریع
  مال من که تقریبن نصف ر وز تایید کرد
  اینم ادرس ثبت نام سر یع

  https://wallex.ir/app/ auth/b>

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...