|
کدخبر: 172395

آینده بیت کوین از دید پیشگوی جنجالی

وزارت کار امریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که شاخص نرخ مصرف‌کننده نسبت به سال گذشته ۴.۲ افزایش یافته است شاخص ماهانه نیز ۸ دهم درصد رشد داشته که بیشترین مقدار از ۲۰۰۸ است. پیشگوی بحران ۲۰۰۸ نیز از سقوط بیت کوین خبر داد.

اقتصاد آینده بیت کوین از دید پیشگوی جنجالی

تورم بالاتر از حد انتظار امریکا که موجب افزایش بازدهی خزانه داری امریکا شد، این اتفاق به پایین آمدن نرخ طلا در اواسط هفته کمک کرد. با وجود نرخ تورم بالا شاخص دلار نیز تقویت شد.

گزارش تورم ماه آوریل (اردیبهشت) نشان داد که افزایش قیمت‌ها می‌تواند همچنان ادامه پیدا کند، وزارت کار امریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که شاخص نرخ مصرف‌کننده ۰.۸ درصد در آوریل (اردیبهشت) و ۴.۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است که سریعترین سرعت از ۲۰۰۸ است. بر اساس گزارش این وزارتخانه شاخص نرخ مصرف‌کننده به استثنای غذا و انرژی نیز در ماه آوریل ۰.۹ درصد افزایش یافته است.

ریچارد کلاردیدا، معاون رئیس فدرال رزرو روز چهارشنبه گفت: « تورم به صورت سال به سال اخیر افزایش یافته و احتمالاً قبل از تعدیل در اواخر امسال تا حدودی افزایش یابد.من انتظار دارم تورم به هدف ۲٪ بلند مدت ما در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ برگردد - یا شاید تا حدی بالاتر از آن ادامه یابد.»

رافائل بوستیک، رئیس فدرال آتلانتا، سخنان معاون رئیس بانک فدرال را نیز تکرار کرد و تأکید کرد که «خیلی زود» است که قضاوت کنیم که آیا افزایش تورم روند نگران کننده‌ای دارد یا خیر.

براساس آمارهای ارائه شده، با احتساب بیش از یک سوم افزایش نرخ کلی، شاخص خودروهای دست دوم و کامیون‌ها در آوریل نسبت به مارس ۱۰ درصد افزایش نرخ داشته است که این رقم بزرگترین افزایش یک ماهه نرخ از سال ۱۹۵۳ (آغاز کار دفتر مرکز آمارها) تا به امروز بوده است.

در ماه گذشته نیز افزایش نرخ بنزین باعث افزایش ۰.۶ درصدی قیمت‌های کل مصرف‌کننده شد که بزرگترین جهش از آگوست (مرداد) ۲۰۱۲ است.

اقتصاددان ارشد امریکا، نوشت: « از آنجایی که مولفه‌های حساس به CPI هنوز با سرعت متوسطی در حال افزایش هستند، ما شک داریم این گزارش نظر مقامات را تغییر دهد و همچنین بر این باور هستیم که فشارهای تورمی عمدتاً زودگذر هستند. اما بیش از آنچه توقع داشتیم اتفاق‌های تورمی زودگذر در حال رخ دادن است که این می‌تواند سیاست‌های مالی کشور را تغییر دهد.»

حباب بیت کوین

به نظر می‌رسد بیت کوین هنوز حبابی است که انتظار می‌رود در چشم بسیاری از منتقدان منفجر شود. نوریل روبینی، اقتصاددان و منتقد رمزنگاری امریکایی برای ابراز عدم تأیید خود در مورد ارز رمزنگاری حاضر شده است.

نوریل روبینی اقتصاددان و استاد دانشگاه نیویورک که به خاطر پیش‌بینی رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ شهرت دارد او ایرانی‌الاصل است و در سال ۱۹۵۹ در استانبول به دنیا آمده است. پدرش از یهودیان ساکن در مشهد بوده است.او از معدود اقتصادانانی است که توانست به درستی ترکیدن حباب بازار مسکن امریکا در ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را که منجر به بحران اقتصادی سال ۲۰۰۹ شد پیش‌بینی کند. او این پیش‌بینی را در سال ۲۰۰۵ کرده بود. یک سال قبل از آنکه امریکا درگیر بحران اعتبارات مسکن و بحران مالی جهانی شود پیش‌بینی کرد که بخش مسکن امریکا با شدیدترین کاهش طی ۴۰ سال اخیر مواجه خواهد شد.

حال روبینی درباره بیت کوین نظر خود را اعلام کرده است.به گفته روبینی، صرف نظر از تعداد سرمایه‌گذاران نهادی که به عنوان ذخیره ارزش خود را در آغوش می‌گیرند، بیت کوین هرگز به یک «طلای دیجیتال» تبدیل نخواهد شد. این منتقد رمزنگاری به کیتکو نیوز گفت که، برخلاف طلا، بیت کوین فاقد مورد استفاده و کاربرد است. او با انتقاد از نوسانات دارایی دیجیتال، ادعا می‌کند که استفاده از بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش عالی از بین می‌رود.

بیت کوین هیچ درآمدی ندارد. هیچ کاربر، حتی یک وسیله پرداخت، یک ذخیره ارزش پایدار نیست. کاربردی ندارد. هیچ کس از جواهرات بیت کوین استفاده نمی‌کند. هر زمان خطر یادآوردی افراد به این موضوع‌ها وجود داشته باشد، بیت کوین بیش از سایر دارایی‌های پرخطر سقوط می‌کند.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...