|
کدخبر: 161380

زمین رایگان به سازندگان برای شکستن نرخ مسکن

بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه نرخ زمین بیش از ۵۰ درصد قیمت یک خانه را تشکیل می‌دهد، گفت: برای کاهش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی باید، نرخ زمین را از سرجمع قیمت ملک حذف کنیم که این مهم در طرح جهش تولید مسکن با تامین زمین رایگان با اجاره ۹۹ ساله پبیش بینی شده است.

اقتصاد زمین رایگان به سازندگان برای شکستن نرخ مسکن

صدیف بدری، با اشاره به افزایش مدت انتظار خرید خانه در کشور، گفت: طرح جهش تولید و تامین مسکن که در کمیسیون عمران مجلس تدوین شده و در دستور کار بررسی صحن قرار دارد بیشتر به دهک‌های کم درآمد جامعه توجه کرده که دغدغه اصلی نمایندگان نیز همین موضوع است. از این رو با عملیاتی شدن آن طبیعتاً قیمت‌ها کاهش پیدا کرده و شرایط خرید خانه تا حدودی بهبود پیدا می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی؛ با بیان اینکه نرخ زمین بیش از ۵۰ درصد ارزش یک مسکن را تشکیل می‌دهد، افزود: برای کاهش نرخ تمام شده واحدهای مسکونی باید، نرخ زمین را از سرجمع نرخ ملک حذف کنیم که این مهم در طرح جهش تولید مسکن با تامین زمین رایگان با اجاره ۹۹ ساله پبیش بینی شده همچنین برای کمک به ساخت خانه، تسهیلات کم بهره و با تقسط بلند مدت در نظر گرفته شده است. از طرفی دولت می‌تواند با تخفیف هزینه‌هایی چون انشعابات و خدمات نرخ تمام شده واحدهای مسکونی را کاهش دهد تا دهک‌های پایین بتوانند صاحب مسکن شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای دهک‌های سه به بالا نیز با هدف رونق بخشی به بازار مسکن تسهیلات بانکی سهل الوصول در نظر گرفته شده و از طرفی برای سازنده‌ها نیز با هدف تسریع در ساخت خانه‌ها، تسهیلات مناسبی پیش‌بینی شده است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین و رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در مجلس با اظهار امیدواری از کاهش نرخ مسکن در سال ۱۴۰۰ خاطرنشان کرد: بعد از نهایی شدن طرح جهش تولید و تامین مسکن و با تبدیل آن به قانون و ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی می‌توانیم به کاهش نرخ در بازار آتی مسکن امیدوار باشیم.

 

منبع: بازار

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...