|
کدخبر: 156265

خشکسالی ایران را تهدید می کند؟

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: قانون آب در حال تدوین است و امید داریم تا پایان سال به دولت تقدیم شود.

اقتصاد خشکسالی ایران را تهدید می کند؟

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ابتدای سخنان خود با اشاره به نقش حیاتی آب در تارخ و فرهنگ اظهارکرد: همه آن‌هایی که با تاریخ آشنایی دارند به روشنی مشاهده کرده‌اند که نخستین تمدن‌ها در کنار بزرگترین رودها شکل گرفته است چون بقای انسان را در وجود آب می‌دیدند.

وی با تبریک ولادت حضرت امام علی (ع) افزود: فرهنگ ما ایرانیان در حفاظت آب طولانی است و باورهای اساطیری آب آشکار است آنچنان که کاسه آب را بر سفره عقد می‌اندازیم و یا آن را بدرقه راه مسافر می‌کنیم تا به سلامت به مقصد برسد. آلوده کردن آب را گناه می‌دانیم و امیر مومنان علی (ع) که ولادت آن بزرگوار است آب و نمک را مهریه همسرش می‌کند!

تقی زاده با طرح این پرسش که چگونه شده است که امروز صحبت از "جنگ و اختلاف از آب" می‌گوییم اظهارکرد: البته بنده به جنگ آب معتقد نیستم همچنان که به "صلح آب" اعتقادی ندارم، بلکه می‌گویم تصمیمات، برتر از منابع هستند و تصمیمات غلط تنش‌ها را به وجود می‌آورند و تصمیم درست آن را کاهش می‌دهد، سال‌هاست که اینچنین بوده و خواهد بود

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه آب در کشور منطقه خشک و نیمه خشکی چون ایران عزیز که ۵۰ درصد از جمعیت آن در نقاطی سکونت دارند که ۲۰ درصد منابع آبی وجود دارد و لذا می‌توان آب را متاعی مغتنم و کمیاب در کشور دانست گفت: برای همین است که برای توزیع آب در قزوین طومار ۸ صفحه‌ای می‌نویسیم و شیخ بهائی علیه الرحمه طوماری وسیع برای تقسیم آب زاینده رود نگارش می‌کند. هم چنین سابقه چند هزار ساله سد‌سازی داریم و برای ۵۰۰ سال بزرگترین سد قوسی در کشور عزیز ما بوده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با مطرح کردن این پرسش که اما امروز با داشتن حدود ۲۰۰ سد ملی و این تاریخچه کجا ایستاده ایم؟ خطاب به حاضران گفت: مشکلات را شما می‌دانید، کاهش آب زیرزمینی، آب سطحی، تغییر اقلیم، خشکسالی‌های طولانی و ترسالی‌های همراه با سیلاب‌های مخرب، سرنوشت ایران شده است.

وی تاکید کرد: ما نباید از جمع آوری قطره‌ای آب غفلت کنیم و آن را مدیریت نکنیم. همیشه تصمیم‌های درست برتر از منابع هستند می‌توان حتی با کمبود آب به توسعه متوازن رسید در این میان از نقش سدها در مدیریت آب نباید غفلت کرد. مایل بودم تجربه ام را در سیل بزرگ ۱۳۹۸ در خوزستان و نقش اساسی سدها را بیان کنم چون معتقدم اگر در آن روزها تصمیم درست گرفته نمی‌شد، شاید نیمی از خوزستان را آب برده بود. روزی که ورودی آب به کرخه به ۸۷۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید و ورودی رود کارون در اهواز به ۳۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه بود، این سدها بودند که نقش بی‌بدیل خود را ایفا کردند و تصمیمات درست کارشناسی در ورود و خروج آب از سدها توانست شهرهای بزرگ خوزستان را از سیل نجات دهد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در پایان سخنان خود از جدید‌ترین اقدامات وزارت نیرو در ماه‌های اخیر خبر داد و گفت: برای مدیریت یکپارچه آب، روسای نه گانه حوضه‌های آبریز تا پایان سال در شرکت مدیریت منابع آب ایران مستقر خواهند شد، تا گامی باشد برای مشارکت بیشتر همه ذینفعان و ذیمدخلان مقوله آب، از طرفی "قانون آب" در حال تدوین است و امید داریم تا پایان سال تقدیم دولت شود.

 

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
Markets