|
کدخبر: 151872

یارانه ای ۱۲ برابر کل یارانه نقدی سالانه مردم!

یک کارشناس اقتصادی با تأکید برحذف یارانه‌های سیاه در بودجه ۱۴۰۰ گفت: یارانه‌های سیاهی که در قالب دلار ۴۲۰۰ تومانی، قیر، سیمان، فولاد و خودروی ارزان داده می شود بیش از ۲۲ برابر کل یارانه نقدی سالانه پرداختی به یارانه بگیران است.

اقتصاد یارانه ای ۱۲ برابر کل یارانه نقدی سالانه مردم!

میثم هاشم‌خانی با اشاره به رد کلیات بودجه ۱۴۰۰ در صحن علنی مجلس، اظهار داشت: بخش عمده اختلاف دولت و مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که نهایتاً منجر به رد کلیات در مجلس شد به توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی برمی‌گردد. آنطور که دیروز آقای نوبخت در مجلس هم اعلام کردند، عمده اعتراض دولت به حذف ارز ۴۲۰۰ تومان و اختصاص منابع آزاد شده از این محل به افزایش یارانه نقدی بود.

وی افزود: این اعتراض آقای نوبخت بسیار فاجعه بار و عجیب است؛ فاجعه بار از این لحاظ که در قالب رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی از سال ۹۷ تا کنون بیش از ۱۰ برابر کل یارانه نقدی سالانه‌ای که به یارانه بگیران پرداخت می شود به جیب اشخاصی ریخته شده که به این ارز دسترسی داشتند.

این کارشناس اقتصادی با طرح این پرسش که دربرابر این رانت نجومی به چه دستاوردی رسیده‌ایم؟ با تأکید بر تقریباً هیچ! ادامه داد: از سال ۹۷ تا کنون هیچ کالایی نداریم که متناسب با ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت گذاری شده باشد.

هاشم‌خانی تصریح کرد: بنابراین دفاع از دلار ۴۲۰۰ تومان خیلی فاجعه بار است به این دلیل که قیمت ۴۲۰۰ تومان تقریباً یعنی ۲۰ درصد بالاتر از قیمت دلار در شروع دولت آقای روحانی! آیا یک کالا داریم که قیمت آن الان نسبت به قیمت سال ۹۲ و شروع دولت روحانی ۲۰ درصد بالاتر رفته باشد؟ قطعاً یک قلم کالا هم نداریم.

وی ادامه داد: این درحالی است که افراد و نور چشمی‌هایی که به دلار ۴۲۰۰ تومانی دسترسی داشتند، محصولات خود را با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد کردند ولی با قیمت بازار آزاد فروخته و می فروشند؛ با این حساب نیز ۱۰ برابر یارانه نقدی کل مردم ایران به جیب زده‌اند. هر از گاهی نیز بحث فسادها و سوءاستفاده های نورچشمی‌های دلار ۴۲۰۰ تومانی را می شنویم.

وی با تأکید براینکه دلار ۴۲۰۰ تومانی، بسیار پر فساده بوده و اثر مثبتی بر قیمت کالاها نداشته است، تصریح کرد: اما صحبت‌های آقای نوبخت از این نظر عجیب است که ایشان در آذرماه و طی گفت‌وگوی تلویزیونی رسماً اعلام کرد که از نظر دولت منطقی است که دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف و به جای آن یارانه دو سه برابر شود. این جمله را عیناً اعلام کردند و خیلی عجیب است که بعد از دو ماه انقدر موضع دولت تغییر کرده و در مجلس سفت و سخت از دلار ۴۲۰۰ تومانی حمایت می کنند!

حالت ایده‌آل توافق دولت و مجلس

این کارشناس اقتصادی درباره حالت ایده‌آل توافق دولت و مجلس برای بودجه ۱۴۰۰ که سودآوری برای مردم و اقتصاد داشته باشد، گفت: باید یارانه‌های سیاه که به اسم حمایت از مردم و گروه های محروم پرداخت می شود ولی در عمل باعث بروز رانت و فساد و پولدارشدن نورچشمی ها می شود را حذف کنیم. درآمد حاصل از حذف یارانه های سیاه را نیز باید در قالب افزایش یارانه های نقدی به خود مردم برگردانیم و قسمتی هم صرف پوشش کسری بودجه دولت شود.

هاشم‌خانی با بیان اینکه یکی از مصداق‌های یارانه سیاه، دلار ۴۲۰۰ تومانی است ، تصریح کرد: اما یارانه های سیاه مصداق های دیگری دارد که هیچ نفعی برای خانوارهای ضعیف و متوسط ندارد و فقط باعث افزایش درآمد نورچشمی‌هایی می شود که به این یارانه ها دسترسی دارند؛ فولاد دولتی، سیمان دولتی، قیر رایگان یا با نرخ دولتی، توزیع خودروی ارزانتر از بازار در قالب لاتاری خودرویی یارانه‌های سیاهی هستند که فقط سود آن به جیب عده ای خاص می رود و منفعتی برای مردم ندارد.

به گفته این کارشناس اقتصادی، مجموع این یارانه های سیاه که در قالب قیر،سیمان، فولاد و خودروی ارزان به عده ای خاص داده می شود بیش از ۱۲ برابر کل یارانه نقدی سالانه کل مردم است که با لحاظ دلار ۴۲۰۰ تومانی بیش از ۲۲ برابر کل یارانه نقدی سالانه یارانه بگیران می شود.

وی تأکید کرد: باید این یارانه های سیاه حذف شود و بخشی از آن صرف افزایش یارانه نقدی مردم و بخشی دیگر نیز صرف پوشش کسری بودجه دولت شود تا دولت مجبور نشود برای جبران کسری بودجه، پول چاپ کند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر