|
کدخبر: 146469

دلار به ۲۳ هزار تومان می‌رسد؟

قیمت دلار امروز دو مرز مهم را پیش رو دارد: ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان و ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان. اگر این دو مرز بشکند کانال ۲۳ هزار میزبان دلار خواهد بود. اما مقاومت هر کدام از این مرزها هیجان بازار را برای صعود حداقل در کوتاه مدت زنده نگه می‌دارد.

اقتصاد دلار به ۲۳ هزار تومان می‌رسد؟

ریسک‌های سیاسی در بازار ارز به حداقل رسیده است. هم ترامپ از کاخ سفید خواهد رفت و هم دموکرات‌ها مجلس سنا را به‌دست گرفته‌اند. در کنار این، گفته می‌شود که اختیارات ترامپ با توجه به اتفاقاتی که در کنگره امریکا افتاد، برای شروع یک درگیری در خلیج‌فارس در سطح گذشته قرار ندارد. این به آن معناست که نگرانی معامله گران نسبت به مسئله جنگ نیز تا حدی کاهش پیدا کرده است. چنین تصویری این انتظار را ایجاد می‌کند که فروش‌های ارزی در هفته جاری نیز ادامه پیدا کند. دلار چهارشنبه هفته گذشته مرز ۲۶هزار تومانی را از دست داد و روز پنج شنبه سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی از دسترس خارج شد. روز شنبه برای بازار دو نقطه ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان و ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان از اهمیت زیادی برخوردار خواهند بود. تحلیل گران فنی باور دارند، شکست این دو نقطه، مجوز نزول اسکناس امریکایی حتی به سوی کانال ۲۳ هزار تومان را صادر کند، چرا که خبر از تقویت شدید سمت عرضه و فروش ارز دارد.

دلار در چه صورتی نمی‌افتد؟

در صورتی که دلار بتواند سطوح ۲۵ هزار و ۲۰۰ یا ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان را حفظ کند، شاید یک بار دیگر شانس خود برای رسیدن به بالای ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان را مورد آزمون قرار دهد. در هر صورت، گروهی از متضرران ارزی به دنبال آن هستند که دلارهای خود را با قیمت‌های بالاتری به فروش برسانند. روز شنبه، تنها دو عامل می‌توانند به یاری افزایشی‌های بازار ارز بیاید، چرا که سایر عوامل، رای به نزول بیشتر قیمت دلار می‌دهند.

 نخستین عامل، حفظ خط حمایتی ۷ هزار تومانی در بازار حواله درهم است و دومین عامل، ورود سکه بازان در موقعیت خرید به بازار دلار برای حمایت از دارایی خود. طلای جهانی در انتهای هفته گذشته به زیر هزار و ۸۵۰ دلار سقوط کرد و این مسئله به شدت قیمت سکه را تحت فشار قرار داد. به طور سنتی، برخی سکه بازان در مواقع افت یکباره اونس طلا، سعی می‌کنند از اهرم دلار برای بالا نگه داشتن سکه استفاده کنند.

قیمت دلار در معاملات پشت خطی

روز جمعه نیز در معاملات پشت خطی، بازیگران سعی داشتند حداقل محدوده ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومانی را برای دلار حفظ کنند. قیمت درهم نیز در سطح ۷ هزار و ۶۶۰ تومان حفظ شد این در حالی است که شکست مرز ۷ هزار و ۷۵۰ تومان برای این ارز احتمال ریزش تا مرز ۷ هزار را بالا می‌برد. اما معامله گران درهم نیز در عبور معکوس از مرز قیمتی مقاومت کرده‌اند. این مسئله نشان می‌دهد معامله گران فردایی تمایلی به افت شدید دلار ندارند، ولی باید دید توان مقابله با کسانی را دارند که ترجیح می‌دهند در دوران پسا ترامپ، نگه دارنده ارز نباشند.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر