|
کدخبر: 143094

حقوق کارمندان در ۱۴۰۰ چگونه افزایش خواهد یافت

درحالی که در لایحه دولت افزایش حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۵ درصد اعلام شده بود، کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب افزایش حقوق پلکانی خبر داده است.

اقتصاد حقوق کارمندان در ۱۴۰۰ چگونه افزایش خواهد یافت

کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از مصوبهای خبر داده است که بر اساس آن در سال آینده حقوق کارمندان به صورت پلکانی تا ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. بر این مبنا مصوبه کمیسیون اجتماعی با مفاد لایحه بودجه دولت در خصوص افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان دولت تفاوت دارد.

علی بابایی عضو کمیسیون اجتماعی گفت: در جریان بررسی این تبصره‌ها، اعضای کمیسیون مصوب کردند که حقوق کارکنان دولت در سال آینده ۲۵ درصد افزایش پیدا کند و البته این افزایش حقوق به صورت پلکانی اعمال شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اظهارکرد: بر اساس این مصوبه کارکنانی که حقوق‌شان پایین‌تر باشد، افزایش ۲۵ درصدی حقوق را خواهند داشت و این افزایش حقوق به ترتیب در حقوق‌ها و دریافتی‌های بالاتر کمتر خواهد بود.

در لایحه ۸۴۱ هزار میلیارد تومانی بودجه دولت، هزینه‌های جاری ۶۳۷ هزار میلیارد تومان لحاظ شده بود که نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ (حدود۴۳۶هزار میلیارد تومان) ۴۶ درصد رشدکرده است.

اما نکته مهم و اشکال اساسی بودجه افزایش ۷۶ درصدی جبران خدمات کارکنان دولت بود که با رقم ۲۰۹ هزار میلیارد تومان یک رکورد جدید در لایحه بودجه ثبت کرد.

یکی از اقدامات مهم برای کنترل سمت مصارف بودجه تعیین تکلیف ردیفهای مربوط به جبران خدمات کارکنان دولت است. حالا از مجلس خبر رسیده است که از روش پلکانی برای افزایش حقوق استفاده خواهد شد و بر خلاف لایحه دولت تنها افرادی که حقوق پایین تری دارند از افزایش ۲۵ درصدی بهره‌مند خواهند شد.

مجلس بایستی در گامهای بعدی برای تراز شدن سمت مصارف سایر ردیفها از جمله استفاده از کالا و خدمات با ۴۸ هزار میلیارد تومان، رفاه اجتماعی با ۱۸۹ هار میلیارد تومان و سایر هزینه‌ها با ۱۷۵ هزار میلیارد تومان را جراحی کند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...