|
کدخبر: 132243

واردات پورشه با ارز حاصل از صادرات کارتن‌ خواب‌ها!

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با انتقاد از مصوبه واردات بدون انتقال ارز گفت: با این تصمیم غلط که در نتیجه لابی واردکنندگان متخلف حاصل شده، باز هم قصه صادرات کارتن خواب‌ها تکرار می‌شود.

اقتصاد واردات پورشه با ارز حاصل از صادرات کارتن‌ خواب‌ها!

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در مورد اثرات واردات بدون انتقال ارز یا واردات کالا با ارز متقاضی بر وضعیت ارزی کشور، گفت: مشکل کنونی کشور در خصوص حفظ منابع ارزی این است که کسی دارایی‌های ارزی خود را از کشور خارج نکند، این در حالی است که طی سال‌های اخیر تقاضای خروج سرمایه‌های ارزی به میزان ۱۰ میلیارد دلار در کشور وجود داشته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: براساس صورت حساب‌های بانک مرکزی در سال‌های گذشته به میزان ۱۰ میلیارد دلار خروج سرمایه‌های ارزی از کشور داشته ایم، بنابراین با توجه به خروج منابع عظیم ارزی از کشور اینکه بگوییم کسی با ارزی که در خارج از کشور دارد، کالا به کشور وارد می‌کند به معنای آن است که خودمان را فریب داده‌ایم.

وی بیان کرد: اینکه فردی منابع ارزی خود در خارج از کشور را به کالا تبدیل کند و آن را به کشور وارد و تبدیل به ریال کند اصلا منطقی نیست و چنین اقدامی اصلا با عقل تجاری و کسب و کار تطابق ندارد.

واردات کالا بدون انتقال ارز قیمت ارز را افزایش می‌دهد

حریری بیان کرد: بنابراین واردات بدون انتقال ارز و یا ارز متقاضی به این شکل انجام خواهد شد که وارد‌کننده ارز مورد نیاز را از بازار آزاد خریداری می‌کند و لذا فشار تقاضا به بازار آزاد، اندک کنترل بانک مرکزی را نیز بر بازار از بین خواهد برد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه واردات کالا با ارز متقاضی باعث تلاطم در بازار ارز می‌شود، گفت: با توجه به محدودیت منابع ارزی؛ افزایش تقاضا باعث افزایش نرخ ارز می‌شود.

وی بیان کرد: واردات بدون انتقال ارز و یا ارز متقاضی علاوه بر افزایش قیمت ارز منجر به افزایش قاچاق کالا نیز می‌شود زیرا برای واردات بدون انتقال ارز باید ارز تامین شود و این موضوع قاچاق را نیز افزایش می‌دهد.

شکست مقاومت بانک مرکزی در مقابل لابی واردکنندگان

حریری با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی یک سال در خصوص واردات بدون انتقال ارز مقاومت کرد، اظهارکرد: اما لابی‌های واردکنندگانی که کار غیرقانونی انجام داده‌اند و بدون تخصیص ارز اقدام به واردات کالا کرده‌اند و کالاهای خود را اکنون در گمرکات ریخته‌اند و از این کالا به عنوان رسوب کالا در گمرکات یاد می‌شود موفق شد تا بالاخره واردات بدون انتقال ارز که به دنبال آن بودند مجاز شود.

مسئولان فریب واردکنندگان متخلف را خوردند

وی بیان کرد: با این شرایط آن مقام مسئول گمرک که مدام درباره رسوب کالا اطلاع رسانی می‌کند و یا آن وزیری که از رسوب کالا گلایه مند است و آن نماینده مجلسی که هر روز در مورد رسوب کالا در گمرک سوال می‌کند یا فریب واردکنندگان متخلف را خورده‌اند که بدون توجه به قوانین اقدام به واردات کالا بدون تخصیص ارز کرده‌اند و یا ماجرای دیگری وجود دارد؛ که وای به حال مملکتی که مدیران آن در این سطوح به راحتی فریب بخورند.

حریری افزود: هر یک تومانی که به قیمت دلار در بازار آزاد اضافه شود هزینه آن را ۸۰ میلیون ایرانی می‌پردازند که باید مایحتاج زندگی خود را به چند برابر قیمت بخرند.

میلیاردها دلار کالای مانده در گمرکات با برنامه‌ریزی وارد کشور شده است

وی با بیان اینکه منفعت چنین تصمیمات اشتباهی را عده معدودی کسب می‌کنند که کاملا می‌دانسته‌اند زورشان می‌رسد که کالاهای وارداتی خود را بدون تخصیص ارز وارد کنند، بیان کرد: لذا از آنجا که این افراد کاملا مطمئن بوده‌اند که می‌توانند کالاهای وارداتی خود را وارد کشور می‌کنند میلیاردها دلار کالای خود را بدون تخصیص ارز به گمرکات ریخته‌اند.

حریری بیان کرد: این واردکنندگان با ابزار لابی گری و فشار از سوی اتاق بازرگانی، مجلس و برخی وزرا و مدیران دولتی مقاومت بانک مرکزی در مقابل واردات بدون انتقال ارز را شکستند.

وی گفت: این اقدام برای واردات بدون انتقال ارز جریمه و تنبیه افرادی است که به قانون احترام گذاشته‌اند و بدون تخصیص ارز واردات نکرده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه باید مانع اجرای این تصمیم اشتباه شد، بیان کرد: با چنین اقدامی چند وقت دیگر باز عده‌ای می‌آیند و می‌گویند پیرزنی پورشه وارد کرده و کارتن خواب‌ها صادرات کرده‌اند.

واردات پورشه با ارز حاصل از صادرات کارتن‌خواب‌ها

وی افزود: با مصوبه واردات بدون انتقال ارز، ارز حاصل از صادرات کارتن خواب‌ها را برای واردات پورشه توسط پیرزن تهاتر می‌کنند و بنابراین با واردات در مقابل صادرات به راحتی دو تخلف پوشیده می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های ۷۱ و ۹۲ تجربه واردات بدون انتقال ارز را داشته‌ایم گفت: در زمان ریاست عادلی بر بانک مرکزی واردات بدون انتقال ارز آزاد شد و این اتفاق در آن زمان تراز ارزی کشور را به هم ریخت و قیمت ارز حدود ۲ برابر افزایش یافت.

حریری گفت: در سال‌های ۹۱ و ۹۲ نیز با واردات بدون انتقال ارز قیمت ارز از ۲ هزار تومان به ۴ هزار تومان افزایش یافت بنابراین اثرات یک تصمیم غلط را پیش از این دو بار تجربه کرده‌ایم و بنابراین نباید برای بار سوم اجازه دهیم یک تصمیم اشتباه اجرا شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با تاکید بر اینکه اثرات منفی این تصمیم این بار به مراتب بدتر از ۲ بار قبل خواهد بود، گفت: منابع ارز ما به شدت کاهش یافته و یک چهارم منابع ارزی در سال‌های نرمال منابع ارزی داریم.

وی با بیان اینکه در مصوبه دولت در خصوص واردات بدون انتقال ارز بسیاری از افراد دخیل هستند گفت: گمرک، معاون اول رئیس جمهور، اتاق بازرگانی، وزیر صمت در این قضیه که ضرر آن به ۸۰ میلیون ایرانی می‌رسد دخیل هستند.

حریری اظهارکرد: نمی‌دانم چرا دستگاه‌های نظارتی در مقابل چنین اتفاقاتی ساکت هستند و بعد که اثرات آن معلوم می‌شود همه به دنبال مقصر می‌گردند.

وی افزود: با این تصمیم شاهد واردات لوازم خانگی و اتومبیل‌های مانده در گمرکات خواهیم بود.

حریری با بیان اینکه از چند ماه پیش زمزمه کالاهای مانده در گمرکات را به راه انداختند، گفت: اکنون با تصمیم واردات بدون انتقال ارز جمیعتی کمتر از هزار نفر و حامیان آنها سود این تصممی را خواهند برد اما ۸۰ میلیون ایرانی متضرر می‌شوند و این اتفاقات نتیجه روی کار آمدن افرادی در اتاق بازرگانی است که ابزار دست رانت خواران می‌شوند.

منبع: فارس

ارسال نظر