|
کدخبر: 131256

اسکلت‌خوری مردم در تهران! / فروش اسکلت مرغ، گاو و گوسفند

نوسانات و افزایش قیمت مرغ و گوشت قرمز باعث شده است که اسکلت مرغ و گوسفند وارد سفره برخی از مردم شود. حالا آنها به جای مرغ ۲۷ هزار تومانی یک کیلو اسکلت مرغ را ۴ هزار تومان می‌خرند.

اقتصاد اسکلت‌خوری مردم در تهران! / فروش اسکلت مرغ، گاو و گوسفند

پشت ویترین با ماژیک آبی نوشته است: «اسکلت مرغ بسته یک کیلویی ۴ هزار تومان» فروشنده می‌گوید مشتری‌های اسکلت زیاد شده‌اند. همه هم برای مصرف شخصی می‌خرند

او این نکته در پاسخ به پرسش‌های کنجکاوانه برخی مشتریانی می‌گوید که تصور می‌کنند اسکلت‌ها را برای غذای سگ و گربه می‌فروشند اما واقعیت این روزهای اقتصاد کشور حکایت دیگری است.

حکایت مردمی که قدرت خریدشان به شدت پایین آمده و حالا به جای گوشت، اسکلت مرغ و گوسفند را ترجیح می‌دهند. فروشنده در ادامه حرف‌هایش می‌گوید: «دیگر این روزها طبیعی شده، می‌برن باهاش سوپ درست می‌کنند یا خوروشت‌ طعم‌دار می‌کنند! »

«قیمت یک بسته اسکلت گوسفند ۱۵ هزار تومان است، اسکلت گاو هم ۱۰ هزار تومان» این را فروشنده به مرد میانسالی می‌گوید و توضیح می‌دهد که چطور می‌توان از آن استفاده کرد.

آن سو مرد سالخورده‌ای می‌گوید: «اینها قبلا آشغال دور انداختنی بوده الان با این گرانی وارد لیست خرید شده! » اگرچه هیچ گوشتی به این اسکلت‌ها نیست، اما به گفته فروشندگان حداقل طعم گوشت که می‌دهد.

مهدی یوسف خانی، رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی هم در واکنش به این موضوع به تجارت‌نیوز می‌گوید: « متاسفانه ماجرا واقعیت دارد. وقتی گرانی باشد توان خرید مردم هم کم است. درحال‌حاضر بازار مرغ هم به دلیل کمبود خوراک دام و طیور به چالش خورده اما اخیرا برای پایین آمدن قیمت تمهیداتی شده است.»

او می‌گوید: «اگر فکری به حال نهاده‌های دامی نشود همچنان این وضعیت ادامه دارد و اگر قیمت به زور دستور و بخشنامه پایین بیاید چهار روز قیمت به صورت مسکنی پایین می‌آید ولی باز نرخ بالا می‌رود.»

صف مرغ در میادین میوه و تره‌بار

از خرید و فروش اسکلت مرغ و گاو و گوسفند می‌گوید در قصابی‌های سطح شهر که بگذریم، این روزها مردم برای خرید مرغ ارزان‌تر یا به اصطلاح تنظیم بازاری صفهای طولانی در میادین میوه و تره‌بار بسته‌اند آن هم فقط برای ۴هزار تومان قیمت کمتر.

قیمت هرکیلوگرم مرغ در تهران حالا به حدود ۲۴ هزار تومان رسیده است و در میادین مرغ کیلویی ۲۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

صف‌های طولانی در میادین میوه و تره بار حکایت غریبی است از بازارگوشت و مرغ در این روزها. میان این صف کسانی هم هستند که برای خرید مرغ و گوشت نیامدند، آنها به دنبال خرید ضایعات مرغ هستند. ضایعاتی که بعد از پاک کردن و قطعه کردن مرغ مشتریان روی پیشخوان مغازه‌ها می‌ریزند. قسمت‌هایی مثل پا و سنگدان مرغ و اسکلت گوسفند و گوساله.

 پای مرغ محبوب‌ترین ضایعات گوشت و مرغ

قیمت یک بسته ۳۵۰ گرمی پای مرغ در میدان میوه و تره بار ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان است. این در حالی است که این قیمت نسبت به مردادماه ۵ هزار تومان بیشتر شده است.

فروشنده می‌گوید پا و سنگدان مرغ خریدار زیادی دارد و همه را سریع می‌خرند. اینجا یک بسته ۳۵۰ گرمی سنگدان را ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان می‌فروشند. یک بسته ۹۰۰ گرمی گردن مرغ هم با قیمت ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان کم خریدار ندارد. اگرچه همین گردن مرغ در مرداد ماه ۸ هزار و ۲۰۰ تومان بود.

فیله ۲۰۰ هزار تومانی گوساله یا سنگدان ۱۳ هزار تومانی؟

برخی از مردم جیبشان بیشتر از این جواب نمی‌دهد و اگر اسکلت، پا و سنگدان مرغ نباشد، باید پول جمع کنند تا بتوانند یک کیلوگرم فیله گوساله ۱۶۳ هزار تومان بخرند یا ران گوسفندی ۱۳۶ هزار تومانی!

البته گزینه دیگری هم هست یک بسته ران مرغ حدود ۸۳ هزار تومان یا هم سینه مرغ حدود ۹۰ هزار. هرچند همه این قیمت‌ها در خرده فروشی‌ها بیشتر هم می‌شود مثلا فیله گوساله در بازار آزاد ۲۰۰ هزار تومان است!

قیمت مرغ ارزان می‌شود

با این حال متولیان اعلام کرده‌اند که مرغ ارزان می‌شود. نیمه مرداد بود که زمزمه‌های افزایش قیمت مرغ آغاز شد و در ابتدای مهرماه نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی قیمت مرغ را ۱۹ هزار تومان اعلام کرد. روند افزایشی قیمت‌ها اما ادامه‌دار شد به گونه‌ای که تا پایان مهرماه متوسط قیمت مرغ به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲۷ هزار تومان در خرده فروشی‌ها رسید.

برخی از تولیدکنندگان علت گرانی مرغ را کمبود نهاده دامی و عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده دامی می‌دانند.

با وجود صف طولانی مردم برای خرید مرغ، یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از تقاضای کم به تجارت‌نیوز می‌گوید: «درحال‌حاضر با توجه به تقاضای کم و عرضه زیاد مرغ قیمت مرغ در حال پایین آمدن است تا به نرخ ستاد تنظیم بازار یعنی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان برسد.»

او می‌گوید: «نرخ خرده فروشی در حاضر برای مرغ گرم ۲۴ هزار ۵۰۰ تومان است تا چند روز آینده هم احتمال دارد کمتر شود. تنها ۳۰ درصد از نهاده‌های دامی را با ارز دولتی می‌دهند، البته اگر همین ۳۰ درصد به طور دقیق به همه تولیدکننده‌ها برسد وضغیت خیلی بهتر می‌شود.»

از سوی دیگر گوشت قرمز نیز مهرماه را با افزایش ۲۰ هزار تومانی به پایان رساند. بر این اساس قیمت هر کیلو گوشت قرمز گوساله در واحدهای صنفی هرکیلو ۱۱۵ هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی با قیمت ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

آنچه که روشن است سنگینی وزن افزایش قیمت‌ها و عدم ثبات آن بر شانه‌های مردم است. این وضعیت موجب انتقاد مردم شده است. مریم می‌گوید: «هفته پیش سینه مرغ را ۵۵ هزار تومن خریدم، الان از شهروند ۱۱۳ هزار تومان خریدم.» حالا باید دید ترمز این افزایش قیمت‌ها کشیده می‌شود یا نه!

منبع: تجارت نیوز
 • احسان ارسالی در

  دیگه هزینه تحریم ها رو یکی باید بده اونم قشر ضعیف و متوسط هستش

 • ناشناس ارسالی در

  مسئولین خوب کشور مون خجالت بکشن

 • جلال بنام ارسالی در

  این دولت ومملکت کلاهشو بندازه بالا بیایی د بکشیدما را زندهتر میشویم بسه دیگه لع نتیا

 • Kia ارسالی در

  با سلام
  اقای جهانگیری فرمودند :بر ای کاهش قیمتها
  دعا کنید
  دا داش اگه دعای ما جواب میداد
  شما .. .

 • حسنعلی ارسالی در

  آخه مگر خوراک دام وطیور چی هست که ما تو کشورمون نمیتونیم تولید کنیم ما قدیمها تو خونمون هم مرغ وهم گوسفند پرورش می‌دادیم به گوسفند علف وپوست هندوانه می‌دادیم غروب هم که می‌شد یه کم جو بهش می‌دادیم خیلی هم فربه می شدیم به مرغها هم نمونه‌ای ضایعات می‌دادیم هر روز هم تخم میکردن والا حالا دیگه گوسفند ومرغها هم طبعشون عوض شده ونگاهشون به انتخابات امریکاست

 • ناشناس ارسالی در

  بگردیندنبال مضرات گوشت خودتان راحت کنید مردمم باور کوشان خوبه خدارو شکر

 • علی ارسالی در

  متاسفانه کمرمردم زیربارگرانی وبی مسئولیت ی مسئولان خردشده.اماآقایون وآقازاده هاتو جه ای ندارند.بفکرمردم وانسانیت نیستند

 • ناشناس ارسالی در

  بدبخت تر از کسانی که بر مردم ایران حکومت میکنم در عالم نیست برید بمیرید
  آقای جهانگیر ما دعا کنیم پس شما که از بیت‌المال حقوق میگیری چیکار می‌کنی

 • ناشناس ارسالی در

  کم مونده دیگه گوشت تن همدیگه‌ رو بخوریم ب لطف دولت روحانی

 • عبدالنوکوس ارسالی در

  ان شا الله سرطان متاستاسیک بزنه به کل بدنتون مسئولین

 • امیا ارسالی در

  خدا لعنتتان کند بترسید از خشم خدا

 • ناشناس ارسالی در

  خاک بر سرتون با این دولت وخاک بر سرتون از اینهمه بی کفایتی

 • ناشناس ارسالی در

  حالا بگیم مرگ بر امریکا

 • جواد ارسالی در

  خدا لعنت کنه روحانی

 • وحیده صادقی ارسالی در

  واقعا آدم دلش به درد میاد .خوش به حال سر دمداران انقلاب

 • علی ارسالی در

  آقا ما به مقام انسانیت رسیدیم.اگه میشه ب ازی رو تموم کنین

 • وحید ارسالی در

  مرگ برآمریکا

 • ناشناس ارسالی در

  دستاوردهای ۴۰ ساله مملکت

 • جسمانی ارسالی در

  به آدم خواری هم می افتیم به برکت تدبیر ع زیزان علی برکت الله!

 • Sattar ارسالی در

  لعنت به همتون من کارگر الان دو ماه حتی ن میتونم یک کیلو گوشت مرغ بخرم الان که روغ ن وبرنجی گرون کردین امیدوارم که من ایران ی از آروزمیکنم یه یه زلزله بالاترین ریشت ربیاد تو ایران نسل تمام ایرانیها تو کشور برداشته بشه

 • ناشناس ارسالی در

  تف به ذات مسولان

 • حامد ارسالی در

  واقعا متاسفم که ایرانی هستم وای چیز ها ر و می بینم اسکلت خوری متاسفم

 • تک بت ارسالی در

  برای نظام وکسی که در حکومت کاری هستن افتخاری دیگریست لعنت خدا بر کسانی که از خون مرد میخورن

 • م ارسالی در

  خاک تو سر دولت و روحانی سگ سفت کنن ک اینجوری گرونی میکنه همه چیو ی پولی بندازه تو دامنش گورشو گم کنه بره همشون همینجور بودنو هستن خاک تو سرتون تف ب هیکلتون با این کار میخواین ملت و بکشین از گرسنگی احمقای پدر سگ برای چی گوشتو گرون میکنید مرغو گرون میکنید خیره بهره نبینید

 • ناشناس ارسالی در

  چرا گرون میکنید همه چیو

 • گلبرگ ارسالی در

  مسئولین کمر مردم رو کاملا شکستن.انقدم چس بیدن به کرونا که هیچی دیگه براشون مهم نی ست. گناه اقشار ضعیف چیه

 • ناشناس ارسالی در

  متاسفم

 • ناشناس ارسالی در

  فقط خدالعنتان کنه مردم دارن ازگرسنگی میم یرن وای برشما سران مملکت

 • ناشناس ارسالی در

  دای برشمااااا

 • محمد ارسالی در

  خیلی بد

 • Maryam ارسالی در

  لعنت به شما که مردم وادارکردید اسکلت بخو رن وخودتون بهترین چیزهارو میخورید
  خداهمتونو نابودکنه ان شاءالله

 • منصور ارسالی در

  عیب نداره بزرگ میشیم یادمون میره که چه غلط زیادی کردیم حقمونه

 • محسن چهره گشا ارسالی در

  باسلام
  نمی دانم چند درصداز افراد جامعه فرهنگی هستند که هر گاه حقوق آنها که از همه کارکنان اداری این کشورکمتر است بالا رود فورا"قیمتها افزایش می یابدانگار نبض اقتصادی این مملکت در گرو حقوق آنها بنا شده است وجالبتر اینکه هر گاه شندل غازی به حقوق آنها افزوده شود در بوق وکرنا آواز سر می دهند وفوری قیمت‌ها افزایش می یابد در صورتی که برای افزایش حقوق دیگر کار کنان دولت حکم چنین نیست!

 • ناشناس ارسالی در

  در رابطه با گرانی از زبان یک بازنشسته وایثارگر:
  البته برای افزایش قیمت‌ها خود دولت هم یک چیزش میشود!چون فریاد می زند ای مردم به پا خیزید که دیگر تکرار شدنی نیست زود بشتابید جا نمانید! افزایش حقوق معلمان شروع شد ای بازاریان احتکار کنید که مثلا"2ماه آینده حقوق معلمان زیاد می شود نگذارید برای یک روزهم که شده آب خوش از گلویشان پایین رود بنابراین بقال سر محل هم زودترازخود معلم از افزایش حقوق اوبا خبر است یادم میاد پدرم در سازمان آب وبرق کار می کرد ودر تمام 30سال خدمتش ما خانواده اش هیچگاه نفهمیدیم کی حقوقش افزایش پیدا کرد
  ازبقال سر محل پرسیدندکه چرا با افزایش حقوق کارمندان دیگر دولت گرانی بوجود نمی ایدگفت: مگر دولت برای افزایش حقوق آنها جار وجنجال به پا می کند که ما بفهمیم.

 • ناشناس ارسالی در

  خدا لعنت کنه مسببان گرونی گوشت
  دل ال های از خدا بی خبر دست به این کارها زد ن

 • ناشناس ارسالی در

  در هر استان یا در هر شهرستان تعداد قاضی داستان ها را بیشتر کنن با کمک سربازان ام ام زمان پاسداران در سطح شهر بگردن به گرو ن فروشان حکم سخت بدهند و اجناس شون را هر اج کنن و جریمه های سنگین کنن

  • علیرضا ارسالی در

   گران وگران فروشی دست دولت است

 • iman ارسالی در

  به نام خدا سلام علیکم بنده آقا و ساد ات و دو فرزند دارم و با تضمین معتبر نماز و روزه و ختم قرآن استیجاری برای اموات ا نجام وظیفه میکنم ٠۹٠۳۵٠۲۴۵۱۳ سید
  چله زیارت عاشورا برای رفع مشکل انجام وظ یفه میکنم ٠۹٠۳۵٠۲۴۵۱۳ سید

 • کامیاب بیگی ارسالی در

  سلام عزیزان، دوستی فرموده نفر بذارند گرا ن فروشها را جریمه کنند و... وقتی خوراک م رغ نیست مرغ گران میشه مغازه دار محل هم گ ران میفروشه. اینجا مشکل از هیچ کس نیست ح تی دولت کفکیر خورده به ته دیگ وقتی نفت ا ز ۲۵۰۰ میلیون بشکه به زیر ۵۰۰ هزار آمده و اون هم نمیذارن بفروشیم مجبوریم بذاریم انبار کشورهای دیگه وقتی درآمد نیست چه جو ری خرج باید کرد ما اونجا مشکل داریم دیگه درست بشو نیست خدا خودش کمک کنه امام زما ن خودش مملکتو از شر حفظ کنه وضع ما هم رو ز به روز بدتر میشه

 • ناشناس ارسالی در

  ایناازخداشون بوده کرونابیاددرواقع کرونای ک سیاست جهانیست بخداایران ول بکن این کرو نانیست اگه ندیدین که تا۲سال یابیشترتوکشو رمانبودمردم بیدارشین بخدا بدترازاین هم م یشه مرگ یبارشیونم یکبار.خیلیییی سخته ک ح ق منوشماهاروفقط یسری اقشاربخوره خیلی درد ناکه خدام ک قربونش برم فقط نظاره گره

 • حسین ارسالی در

  تاکی باید به فکر فردا بود ......... چرا جواب نمیدی ای ادم خورها که جان ما مردم رازیر پای خود له کردین ولی خدا از شماها میگذرد باید جواب بدید چه بر سرما مردم می آورید
  جواب بچه های مارا که هستند . ‌‌‌‌‌..چی

 • ناشناس ارسالی در

  میدان گرانی ما هستیم کی کجا بیایم ما
  مرد میدانیم بیا نامرد

 • ناشناس ارسالی در

  این حکومت همینه بیچاره مردم

ارسال نظر