|
کدخبر: 119087

کل صادرات ایران کمتر از درآمد ارزی چین از کفش

به گفته رئیس اتحادیه کفش تهران درآمد چین از صادارت کفش بیش از درآمد صادرات غیر نفتی ایران در شرایط بدون تحریم است و این رقم درحال‌حاضر نیز از کل صادرات ایران بالاتر است.

اقتصاد کل صادرات ایران کمتر از درآمد ارزی چین از کفش

رئیس اتحادیه کفش‌ ماشینی و لاستیکی تهران می‌گوید: چینی‌ها از محل صادارت کفش ۸۰ میلیارد دلار درآمد دارند و ایتالیایی‌ها حدود ۱۳ میلیارد دلار.اما این رقم برای در حد ۱۰۰ میلیون دلار است.

اگر رقم ذکر شده برای صادارت چین دقیق باشد از رقم صادارت غیر نفتی ایران حتی در نبود تحریم‌ها بیشتر خواهد بود و در مجموع ۸۰ درصد صادرات کل ایران در شرایط عادی است.درآمد ارزی ایران از محل صادرات غیر نفتی در وضعیتی که تحریم‌ها نبوده حدود ۴۵ میلیارد دلار است. این رقم در سال گذشته هم ۴۱ میلیارد دلار اعلام شده که با توجه محدود شدن درآمد نفت به زیر ۲۰ میلیارد دلار در سال قبل مجموعه درآمد ارزی کشور در این سال به ۶۰ میلیارد دلار نمی‌رسید. بدین ترتیب درآمد ۸۰ میلیارد دلاری چین از کفش از کل صادرات ایران در سال قبل و امسال بیشتر خواهد بود.

علی اژدرکش تاکید کرد گفت: صادرات این محصول با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلاری در عرض چهار سال می‌تواند به بیش از ۱.۵ میلیارد دلار برسد و در این زمینه برنامه‌های مدونی طراحی شده است و با تخصیص منابع و شرایط بازار ثابت می‌توانیم به این عدد برسیم زیرا در ایران هم ظرفیت کافی در صنعت کفش وجود دارد؛ چرا که صنعت کفش بومی شده و در پنج استان دانش فنی آن نهادینه شده است.

مصرف سالانه کفش ایرانیان

علی اژدرکش با بیان اینکه کفش جزو ۱۴۰۰ قلم کالایی است که واردات آن از حدود دو سال پیش ممنوع شده، اظهار کرد: سرانه مصرف کفش در ایران تقریبا مانند سرانه مصرف جهانی، حدود ۲.۶ جفت برای هر نفر است. به عبارت دیگر سالانه حدود ۲۲۰ تا ۲۵۰ میلیون جفت پایپوش در داخل مصرف می‌شود که توان تولید آن وجود دارد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر