|
کدخبر: 114701

بازی دلار و ریال در تجارتی پر سود در سلیمانیه

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به بررسی وضعیت بازار ارز همسایه غربی ایران پرداخت.

اقتصاد بازی دلار و ریال در تجارتی پر سود در سلیمانیه

 تجارت ارز و معامله دلار و ریال ایران در منطقه عراق کردستان یک تجارت بزرگ بوده است. با این حال با شیوع کرونا و بسته شدن مرزها، مبادلات ارزی بین دو کشور دچار مشکلاتی شده است. خبرگزاری فرانسه با این مقدمه راجع به بازار ارز سلیمانیه می‌نویسد: به دنبال کاهش ارزش ریال، بسیاری از عراقی‌ها نسبت به خرید آن اقدام کردند و تجارت ریال و دلار به عنوان یک گزینه مطلوب در شرایط مالی بحرانی کنونی مورد استقبال آنها قرار گرفت.

عراق اکنون با یکی از سخت‌ترین بحران‌های اقتصادی معاصر خود مواجه شده و کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، درآمدهای دولت را شدیدا کاهش داده است. انتظار می‌رود در نتیجه این وضعیت، دولت عراق سیاست‌های ریاضتی را تشدید کند.

این خبرگزاری در ادامه به نقل از یک معامله گر عراقی می‌افزاید: از زمان شیوع کرونا و بحران اقتصادی پس از آن، بسیاری از کسانی که نتوانستند به کار خود برگردند اقدام به خرید ریال ایران کردند.

با توجه به ثبات نسبی نرخ برابری دینار عراق در برابر دلار امریکا، معامله گران عراقی با معامله ریال امیدوارند تا بتوانند از نوسانات نرخ ارز سود خوبی کسب کنند. با توجه به وجود دو شهر مقدس کربلا و نجف در جنوب عراق که برای شیعیان مقدس است، هر ساله میلیون‌ها شیعه که عمدتا ایرانی هستند روانه عراق می‌شوند و با خود برای تجارت و خرید، ریال می‌آورند. طی سال‌های اخیر این بازدیدکنندگان حدود پنج میلیارد دلار به عراق آوردند که با توجه به نقش بالای گردشگری مذهبی از درآمدهای توریستی عراق، برای این کشور حیاتی است. این حجم گردشگر مذهبی همچنین باعث ایجاد صدها هزار شغل در عراق شده و طبق داده‌های رسمی، ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی عراق از این محل ایجاد شده است.

با این حال تحریم‌های امریکا پس از خروج از برجام و دشواری‌های اقتصادی ایجادشده ناشی از آن، باعث کاهش ورود گردشگران ایرانی به عراق شده و با شیوع کرونا، این روند تشدید شده است. طبق پیشبینی صندوق بین‌المللی پول، هم ایران و هم عراق با شرایط دشواری روبه‌رو خواهند بود و رشد هر دو کشور منفی خواهد شد. شمار زیادی از عراقی‌ها هنوز به امید تغییر شرایط و افزایش ارزش ریال، به معامله گران ارزی مراجعه و اقدام به خرید ریال می‌کنند.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر