|
کدخبر: 112158

طولانی ترین روند افزایشی قیمت طلا

قیمت طلا در معاملات روز جمعه نزدیک به بالاترین رکود خود در ۹ سال اخیر ایستاد و در مسیر طولانی‌ترین روند افزایشی از اواخر سال ۲۰۱۱ تاکنون قرار گرفته است، در این میان باید دید آیا فلز گرانبها توانایی عبور از مرز ۱۹۰۰ دلاری را دارد؟

اقتصاد طولانی ترین روند افزایشی قیمت طلا

قیمت طلا در معاملات روز جمعه نزدیک به بالاترین رکود خود در ۹ سال اخیر ایستاد و به سوی بزرگترین رشد هفتگی در بیش از سه ماه اخیر در حرکت است.

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۸۹ دلار و ۲۴ سنت است. بهای معاملات این بازار روز گذشته تا مرز ۱۸۹۷ دلار و ۱۶ سنت صعود کرده بود که بالاترین قیمت از سپتامبر سال ۲۰۱۱ بود.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد کاهش، به ۱۸۸۴ دلار و ۶۰ سنت رسید.

قیمت‌ها از ابتدای هفته جاری تاکنون بیش از چهار درصد رشد کرده و طلا در مسیر طولانی‌ترین روند افزایشی از اواخر سال ۲۰۱۱ تاکنون قرار گرفته است.

به گفته ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارشد بازار در شرکت دیلی فارکس، طلا هفته بسیار انفجاری داشت. عامل افزایش قیمت این فلز ارزشمند، معرفی تدابیر محرک مالی بیشتر در اتحادیه اروپا و صحبت درباره دور جدیدی از بسته کمک مالی در آمریکا است. نرخ‌های بهره واقعی بالاتر نمی‌روند و واکنش احتمالی به این وضعیت، افزایش تورم خواهد بود.

طلا در شرایط ناملایمات اقتصادی و سیاسی پناهگاه امن دارایی به شمار می رود و با افزایش تقاضای سرمایه گذاری روبرو می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، عامل دیگری که از رشد قیمت طلا حمایت کرد، ضعف شاخص دلار آمریکا بود که نزدیک به پایینترین حد خود در دو سال اخیر ایستاد.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد هر اونس طلا ممکن است حمایت در محدوده ۱۸۸۰ دلار را تست کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره با ۰.۵ درصد کاهش، به ۲۲ دلار و ۶۰ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۱ درصد رشد کرد و در ۹۰۶ دلار و ۴۱ سنت ایستاد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد افزایش، به ۲۱۴۲ دلار و ۲۵ سنت رسید.

 

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر